Nominace II. ročníku (2012)

Hudební ceny Vinyla znají nominace II. ročníku ve všech svých kategoriích. O výsledcích prvního kola rozhodla čtyřiadvaceti členná porota složená z hudebních publicistů, kteří opakovaně publikují nejen informativní, ale především názorové texty, a to napříč žánrovým spektrem domácí scény.

 

(nominovaní jsou řazeni abecedně)

Deska roku

DVA – Botanicula (Minority records)
Květy – Bílé včely (Indies Scope records)
Please The Trees – A Forest Affair (Starcastic records)
Zrní – Soundtrack ke konci světa (Zrní / APPLAUSE booking)

Objev roku

Kyklos Galaktikos
Planety
The Pololániks

Počin roku

Babel Prague
Úspěch soundtracku Botanicula od skupiny DVA
Vydavatelské aktivity Polí5
V kategorii Deska roku se v letošním roce sešly skupiny, které již patří mezi etablovaná jména domácí hudební scény.

Písňově-experimentální duo DVA je jedním z nejvíce skloňovaných domácích jmen v zahraničí, za nahrávku k počítačové hře Botanicula  dokonce získalo v USA „počítačového Oscara“ – cenu IGF. Brněnská alternativně-folková kapela Květy aspiruje na vítězství v kategorii Deska roku již se svým devátým řadovým albem (Bílé včely). Please The Trees sdružení kolem lídra Václava Havelky jsou v nominaci se svojí třetí studiovou deskou A Forest Affair upomínající ke tvorbě skupin jako jsou Wilco nebo The Tindersticks.  Konečný výčet nominantů v kategorii Deska roku uzavírají kladenští Zrní, kteří se svojí druhou deskou Soundtrack ke konci světa rozvíjí nečekané polohy experimentálního folkrocku.

Počet nominovaných v kategorii Deska roku je i v letošním roce vůči původnímu plánu rozšířen. Jelikož v pořadí třetí a čtvrtá deska získali stejný počet hlasů, rozhodli jsme stejně jako v minulém roce, rozšířit počet nominovaných na čtyři. Tento krok byl již v loňském ročníku k dobru věci a logicky může pomoci upozornit na více zajímavých alb domácí scény právě končícího roku.

V kategorii Objev roku můžeme najít zástupce experimentálního hiphopu, indierockové a improvizační hudby.

Kyklos Galaktikos svým debutem Osa dobra představují svébytné experimentální pojetí hiphopové hudby. Debutem Peklo, peklo, ráj na sebe v uplynulém roce upozornily také indierockové Planety, které na své první nahrávce sebevědomě a originálně pracují se zvukem devadesátých let. Trojici nominovaných pak doplňují The Pololániks – alternativně-improvizační skupina, které na sebe výrazněji upozornila svými živými vystoupeními (např. v rámci pravidelné koncertní série Wakkushoppu).

V nominacích v kategorii Počin roku se letos objevil festival experimentální hudby, výrazný úspěch tuzemské skupiny v zahraničí nebo vydavatelství zaměřující se na menšinové hudební žánry.

Festival Babel Prague se již během dvou ročníků vyprofiloval specifickou dramaturgií nabízející významná jména zahraniční i domácí experimentální scény ve výjimečnou akci svého druhu v Čechách. Ojedinělý úspěch dua DVA – zisk „počítačového Oscara“, ceny IGF v březnu letošního roku v San Franciscu za soundtrack ke hře Botanicula je reflektován i v kategorii „Počin roku“. Poslední z nominovaných, vydavatelství Polí5, se dlouhodobě se svým edičním plánem věnuje menšinovým hudebním odvětvím napříč všemi žánry. Nejinak tomu bylo i letos, kdy pod touto značkou např. vyšla alba skupin B4, Limbo, Kora et Le Mechanix a mnohých dalších.

This style of footwear is chic
Indonesian National Blouse for Woman

On the English side of the extras
Finding your Inner Biker Chick after 40

Začíná II. ročník Hudebních cen Vinyla

Hudební ceny Vinyla vstupují do svého II. ročníku. Vůči minulému roku došlo k několika organizačním změnám, které souvisí s regulemi cen. Změny se dotkly zejména složení Rady cen a složení hlasovatelů (porotců).

Dle regulí Hudebních cen Vinyla se každoročně obměňuje polovina Rady. Jedním z úkolů Rady je právě i nominace poroty. Tento princip má zajistit, aby cena rigidně „nestydla“ v jednom stylovém či generačním názoru a mohla reflektovat různé myšlenkové proudy na současné hudební scéně. V letošním roce tedy nahradili Pavla Klusáka a Jiřího Špičáka Jana Kačurová a Petr Ferenc.  Konečné složení Rady pro druhý ročník je tedy Antonín Kocábek, Karel Veselý, Jana Kačurová a Petr Ferenc.

Obměna Rady se promítla i do složení poroty. Vůči prvnímu ročníku došlo k mírnému rozšíření počtu hlasovatelů, a to z 17 na 24 hudebních publicistů.  Osloveni byli ti, kteří opakovaně publikují nejen informativní, ale především názorové texty, a to napříč žánrovým spektrem domácí scény.

Poslední změnou je úprava nominačního období pro hlasování.  Vzhledem ke zkušenosti z prvního ročníku, kdy některá alba, která vyšla na přelomu roku nemohla být z časových a organizačních důvodů porotou reflektována, bylo nominační období stanoveno vždy na období od 1. prosince loňského roku do konce listopadu roku současného (tj. pro letošní ročník hodnotíme alba a události spadající do období od 1.12. 2011 do 30.11.2012).

Samotné hlasování bude opět dvoukolové – v prvním kole budou moci všichni hlasovatelé nominovat své tři favority v jednotlivých kategoriích, ve druhém kole pak budou porotci o konečném vítězi rozhodovat mezi třemi nejlepšími v jednotlivých kategoriích z prvního kola. Kategorie zůstávají stejné: Deska roku, Počin / událost roku, Objev roku. První kolo hlasování proběhne v termínu 1. – 14. prosince, druhé kolo pak od 18. prosince do 8. ledna 2013.

 

They were like family
Fendi handbags are elegant yet classy style

One of AZ most popular hiking trails
How to Tell If Your Hairline Is Receding