Slavnostní vyhlášení letošních výsledků Vinyly už za pět dní v Lucerna Music Baru. Volné vstupy na akci můžete vyhrát třeba zde.

Tomáš Grombíř z Vinyly a Dominik Zezula z nominovaného projektu DMR byli hosty Radia Wave. Mluvilo o historii cen a letošním vyhlašování. Poslouchejte ze záznamu.

ALBUM ROKU 2015 NOMINACE: DIZZCOCK – ELEGY OF UNSUNG HEROES

Album Elegy Of Unsung Heroes je regulérním dlouhohrajícím debutem mladého pražského producenta Dizzcocka, který na sebe vloni upozornil EPčkem A.L. Jeho osobité beatové kompozice čerpají z vlivů britského grimeu a bass music a často používané vokální samply také prozrazují fascinaci zámořským undergroundovým hip hopem. Na kost odřené chladné rytmické struktury ale mají i angažovaný rozměr – nahrávka Elegy Of Unsung Heroes je věnována všem, kteří bojovali za lepší, rovnější a solidárnější svět. Album vyšlo pouze v digitální podobě a je dostupné zdarma či za dobrovolnou cenu. Dizzcock je také členem post-raveové projektu Lightning Glove.

V AlterEcho se zamýšlí nad kvalitou současných českých písňových textů. „Skládat české texty je něco, k čemu mnoho kapel dospěje po dlouhém vnitřním vývoji a po letech zkušeností s verši anglickými. Je to dozrání podvědomé sebejistoty, že už k tomu mají dost sil.“ Doporučujeme!

ALBUM ROKU 2015 NOMINACE: KITTCHEN – KONTAKT

Z kutilského lo-fi vyrostl projekt Kittchen na třetím studiovém albu Kontakt v prvotřídní elektronický folk. Maskovaný kuchař se už neprohání postapokalyptickým světem, místo toho na novém albu řeší svoje osobní citová zemětřesení. Novinka těží ze spolupráce s producentem Tomášem Neuwerthem (Umakart), který se už stal plnohodnotnou součástí projektu. Silné písničkářství a uhrančivá atmosféra ale zůstaly největší devízou projektu Kittchen, který byl nominován na Objev roku hned v prvním ročníku Vinyly.

KITTCHEN – SUDETY

Johana Matoušková Karel Kudláč námět, režie / David Mencl scénář / David Mencl + Agáta F. Mayerová / září , říjen – Achlades – Bali kamera / Prokop Souček st…

Letošního obal výročního vinylu, který slouží i jako cena pro vítěze, navrhl Vladimír Skrepl, který aktuálně vede jeden z ateliérů malířství na pražské AVU a patří mezi nevýraznější a nejrespektovanější postavy tuzemské výtvarné scény střední generace. Pro Vinylu navrhl expresivní koláž sestávající z časopiseckých výstřižků a dalších nalezených materiálů, včetně hliníkové fólie nebo ptačího pera. Po malbě, kresbě, fotografii objektu tak jde o další výtvarnou techniku.

Vladimír Skrepl vinyl v Lucerně osobně pokřtí a nosič bude také poprvé na prodej. Mimochodem, na vinylu bude i exkluzivně jedna nová skladba od Květů, která se nevešla na album Miláček slunce. Ještě připomínáme, že výroční elpíčka z minulých let jsou k dostání v obchodě na webu http://vinyla.cz/shop

fuzzy2102 má venku nové EP Kafka na nábřeží a kromě hlavního protagonisty se na desce podíleli i DIV I DED, Moimir Papalescu nebo David Rambousek. Šesti písňové EP vydává 8.2.2016 Moonpop Records v distribuci Indies MG jako CD i elektronicky. Pokřtěno bude při příležitosti společného koncertu FUZZY2102 a Moimira Papalescu 5.2.2016 v litomyšlské klubu Kotelna.

ALBUM ROKU 2015 NOMINACE: PLEASE THE TREES – CARP

Příběh čtvrtého studiového alba Please The Trees začíná neplánovaným volnem na předloňském americkém turné, které pražsko-táborské rockové trio Please The Trees využilo k studiové seanci v detroitském studiu High Bias Recordings. Během necelých dvou dnů se zde pod dohledem producenta Chrise Koltaye zrodilo syrové album Carp, kterému se vůbec poprvé daří přenést energii proslulých koncertů kapely na desku. Kapela v čele s frontmanem Václavem Havelkou zde znovu hrdě kráčí v tradici amerického psychedelického rocku a navazuje na nahrávku A Forest Affair, za něž si před dvěma lety vysloužili nominaci na album roku.

Please The Trees – Suite F (OFFICIAL VIDEO) by Igor Zacharov

Music video to the first single from the Please The Trees‘ fourth studio record produced by Christopher Koltay and PTT called C /\ r p [Carp] out now at Star…

OBJEV ROKU 2015 NOMINACE: DALEKKO

Ze spolupráce komiksového scénáristy a zvukového mága Džiana Babana se zpěvákem a kytaristou Pavlem ‚Sajny‘ Sajnerem se před dvěma lety zrodil projekt dalekko. Mix melancholického písničkářství a zajímavého zvukového designu dal v roce 2015 dohromady výraznou debutovou desku Neběžel jsem tudy?, která nabídla svéráznou poetiku i neotřelé hudební postupy na pomezí alternativního rocku, lo-fi popu a elektroniky. Po natočení desky se dalekko rozrostli na pětičlennou kapelu.

DALEKKO – Nechoďte ještě spát (oficiální video)

Videoklip k singlu z debutového alba kapely dalekko Neběžel jsem tudy? Ilustrace Petra Brázdilová, animace a režie Alžběta Beránková. www.dalekko.bandcamp.co…

Instrumentální rockové duo Tomáš Palucha chystá na letošní rok album Kámen mudrců a na internet z něho vypustili první dvě skladby i se stylovými videoklipy. Píše o nich AlterEcho.