Ozvěny cen Vinyla v Brně

Hudební ceny Vinyla opět představí aktuální průřez domácí hudební scénou. Během čtyř podzimních koncertních večerů zahraje v Praze a Brně celkem deset kapel a interpretů. První z večerů proběhnou 16. a 23. září v Brně v klubu PRAHA.

Vinyla Live – BRNO
klub PRAHA

16. 9. 2016
ROLE
Aid Kid

23. 9. 2016
Děti mezi reprákama
Places

Profily kapel

ROLE

Když Jakub Jirásek alias J sestavil vloni reprezentativní kazetu českých kytarovek The Czech Tape, zařadil na ni i výraznou skladbou Příběh od pražského projektu ROLE. Dva roky stará písnička ale naštěstí nebyla jen připomínkou minulosti, trio ROLE se v roce 2015 probudilo k nové aktivitě – začalo koncertovat a natáčet debutovou desku. Ze zástupu kytarovek vystupují osobitým mícháním dreamopové atmosféry a postpunkové vervy i českými texty. Letos už se stali finalisty soutěže 1BAND2PLAY pořádané magazínem Full Moon a nebo si zahráli na pouliční party u příležitosti otevření nového studia Radia Wave. „Garážoví novo-romantici, kteří míří přitažlivě špinavou přímočarostí přímo na komoru a přidávají k tomu hymnické texty, jejichž zachmuřenost nejednoho omotá na první poslech,“ napsal o ROLE portál AlterEcho.

 

Aid Kid

Zázračné dítě české elektronické scény Ondra Mikula alias Aid Kid byl vloni Vinylou pasován na Objev roku, to nejlepší má ale nepochybně talentovaný mladík ještě pořád před sebou. Loňské eponymní debutové album umně pracovalo s beatovým futurismem, písňovými strukturami i atmosféričností a završilo jeho dosavadní hudební cestu, k níž jeden čas patřilo i členství v shoegazeových DIV I DED. V roce 2015 se Aid Kid stal vítězem posluchačského hlasování talentové soutěže Czeching. „Zdejší publikum v Aid Kidovi našlo dokonalého tvůrce internetového pokolení: cílevědomého solitéra, pro něhož je počítač hudebním nástrojem, zvukovou laboratoří, nahrávacím studiem i koncertním sálem – a jehož hudba se ze všeho nejvíc živí impulzy sítě,“ napsal o něm Pavel Turek v Respektu.
http://www.aidkid.cz

Děti mezi reprákama

Písničkářství je jedna z nejtradičnějších forem moderní populární hudby, projekt Děti mezi reprákama nicméně ukazuje, že se dá i dnes dělat osobitým způsobem. Jeho hlavní protagonista Dominik Zezula ho prezentuje jako skupinu projekt spřátelených muzikantů, v hlavní roli je ale většinu času on sám a jeho hlas. Na aktuální druhé desce Haiku vyměnil kytaru z loňského debutu Újezd za klavír, tím nejdůležitějším na písních Dětí mezi reprákama jsou ale pořád texty, kvůli nimž novináři o Zezulovi často mluví jako o hlasu dnešní generace. „V písních prokazuje značný pozorovatelský talent a schopnost i zdánlivě obyčejné situace interpretovat tak, že u toho mrazí, ale má i dar vypíchnout i to, okolo čeho jiní v textech jen mlhavě krouží, jako je samota či odcizenost,“ napsal Antonín Kocábek v magazínu UNI.
https://www.facebook.com/detimezireprakama

Places

Ostravské klubové podhoubí nerodí jen temnou elektroniku, pětice Places dokazuje, že se zde můžou zjevit i jemnější hudební odstíny. Existují od roku 2010, ale výrazněji na sebe upozornili až díky letošnímu debutovému albu Distant Edges, které míchá indie a postrock s refrény, které se nestydí za chytlavost. Desku produkoval Tomáš Neuwerth (Kittchen, Umakart) a vydal ji renomovaný label X Production. Places už letos stihli objet festivaly a zaujmout porotu talentové soutěže Startér. „České indie už dlouho neznělo tak svěže a upřímně. (…) Places se ozývají z hlavního města nesplněných a nesplnitelných tužeb, z českého edge of darkness, a nabízejí debut jako víno. Každý, kdo má rád vkusný a inteligentní indie pop, by se měl napít,“ napsal o debutu Places magazín Full Moon.
http://bandzone.cz/theplaces