XII. ročník cen Vinyla míří do regionů, kurátoruje více jak dvě desítky koncertů a vzdělávacích akcí

Dvojnásobné množství koncertů oproti loňskému roku u příležitosti právě zahájeného XII. ročníku kurátorují pořadatelé hudebních cen Vinyla. Akce pod jejich patronací se v období od září do prosince vedle Prahy a Brna uskuteční rovněž v Pardubicích, Boskovicích, Znojmě, Ústí nad Labem a Veselí nad Moravou. Vinyla sází na čerstvá jména domácí nezávislé scény a umělce dále podpoří také vzdělávacími workshopy zaměřenými na produkci a natáčení alba, produkci a natáčení podcastů i práci s modulárními systémy.

Velká část připravovaných koncertů proběhne v brněnském Kabinetu múz, kde Průběžný festival Vinyla dvěma koncerty odstartoval na začátku září. Plánovány jsou dvojkoncerty NĀV a ŁŪT, lobbyboy&saab900turbo, Tamara a Bibione, Miss Petty a Toyota Vangelis nebo V0NT a Lebanon. Do Ústí nad Labem se v tandemu s LOFN chystají zkušení B4, do Pardubic P/\ST a Laokoon, do Veselí nad Moravou i na další místa Johuš MatušKoňe a prase, do Znojma Ctib a Rutka Laskier a do Boskovic přijedou např. Cold Cold Nights.

„V České republice je specifická situace, mainstreamová média totiž systematicky ignorují i popovější podoby tuzemské klubové scény. Ta zahrnuje skutečně široké spektrum žánrů a podob – a my se prostřednictvím koncertních večerů Vinyly celou šíři klubové scény snažíme koncepčně mapovat. V dramaturgii se tak nachází disco popový Ventolin vedle progresivního elektronika HRTL, indie kytaroví Koňe a prase nebo Tamara, hyperpop Miss Petty a Toyota Vangelis, mladý rap lobbyboy&saab900turbo či Laokoon, ale třeba také metaloví NĀV a temně elektroničtí V0nt,” říká jeden z koordinátorů cen Vinyla Pavel Uretšlégr.

Všechny vzdělávací workshopy Vinyla Academy letos proběhnou v Praze. První se uskuteční ve spolupráci s festivalem Lunchmeat a hlavním partnerem cen Bastl Instruments 1. října v Národní galerii ve Veletržním paláci. Jeden ze členů kolektivu Noise Kitchen David Herzig alias Lotus Wash, známý např. také z  Bert & Friends, zde povede workshop Eurorack Modular Entry zaměřený na modulární systémy. Na produkci a natáčení hudebního alba po loňském úspěchu naváže 13. listopadu další workshop s respektovaným zvukařem a producentem Michalem „Amákem“ Šťastným ve studiu Golden Hive. Zkušený hudebník, grafik a sound designer podcastu Českého rozhlasu Vinohradská 12 Martin Hůla ve spolupráci s Radiem Wave připravují na 27. listopadu v Pracovně na Žižkově workshop o produkci a natáčení podcastů. Workshopy o nahrávání alba a podcastů jsou zdarma, mají však omezenou kapacitu. Přihlášky posílejte na e-mail tomas@vinyla.cz.

V sérii akcí Vinyla chystá také přednášku ve znojemském prostoru GaP nazvanou Not the Same As It Was: hudba krize i naděje, kterou povedou hudební publicisté Pavel Turek, Hana Řičicová a Karel Veselý. Přednášející se zaměří na klipovou tvorbu a budou hovořit o tom, jaké výzvy před lidstvo staví klimatický kolaps, ekonomická recese a (post)pandemické deprese a jak na současné krize reaguje populární hudba. „Každoročně znova a znova přemýšlíme, proč ocenění organizovat – aby nás to bavilo, a hlavně aby to dávalo smysl pro hudební scénu. Jeden večer, jedna ceremonie je pro podporu tuzemské scény jako kapka v moři, a proto se doprovodný program stále rozrůstá a cílí na fanoušky i hudebníky samotné,“ uzavírá za koordinátory Vinyly Tomáš Grombíř.

Jedním z hlavních cílů organizátorů Vinyly je zařazování hudby do širšího společenského kontextu, poukázání na kvalitní hudební produkci a stírání hranic mezi mainstreamovou a alternativní hudbou. Umělci nominovaní za rok 2022 budou ohlášeni v první polovině prosince. Už na začátku listopadu ale bude možné nominovat nejzajímavější (nejpřínosnější) publicistické počiny autorů a autorek nově až do 30 let v rámci Ceny Jany „Apačky“ Grygarové, která předloni doplnila hlavní kategorie Deska, Objev a Počin roku. Vypsána podruhé v listopadu bude také výzva Bastl Electronic Track pro mladé hudební producenty a producentky do 30 let.

Přehled Průběžného festivalu Vinyla 2022

 1. 9. Brno – Kabinet múz (Esazlesa, Snackthief)*
 2. 9. Brno – Kabinet múz (Nauzea Orchestra, Obligatne)*
 3. 9. Brno – Kabinet múz (NĀV, ŁŪT)*
 4. 10. Praha – Národní galerie (Eurorack Modular Entry)**
 5. 10. Brno – Kabinet múz (lobbyboy&saab900turbo, TBA)*
 6. 10. Znojmo – GaP (Not the Same As It Was: hudba krize i naděje)***
 7. 10. Znojmo – Gogo (Ctib, Rutka Laskier)*
 8. 10. Brno – Kabinet múz (Tamara, Bibione)*
 9. 11. Brno – Kabinet múz (Miss Petty, Toyota Vangelis)*
 10. 11. Veselí nad Moravou – Kafé v kině (Johuš Matuš, Koňe a prase)*
 11. 11. Boskovice – Prostor (Johuš Matuš, Koňe a prase)*
 12. 11. Praha – Golden Hive Studio (Produkce a natáčení alba)**
 13. 11. Brno – Kabinet múz (Povodí Ohře, Panenské plameny)*
 14. 11. Ústí nad Labem – Hraničář (B4, LOFN)*
 15. 11. Praha – Pracovna (Produkce a natáčení podcastu)**
 16. 11. Brno – Kabinet múz (Bastl Instruments night)*
 17. 12. Pardubice – Divadlo 29 (P/\ST, Laokoon)*
 18. 12. Boskovice – Prostor (Cold Cold Nights, Tamara)*
 19. 12. Brno – Kabinet múz (Johuš Matuš, Koňe a prase)*
 20. 12. Veselí nad Moravou – Kafé v kině (Ventolin, HRTL)*
 21. 12. Brno – Kabinet múz (ROLE, TBA)*
 22. 12. Brno – Kabinet múz (V0NT, Lebanon)*

Koncert *  Workshop ** Přednáška ***