Výběr Vinyly
alba únor 2022

Která alba z české scény by vám neměla uniknout v únoru 2022?

Mmmk – Uměnení 2: Ohnivá pomsta

Brněnští Můry mají nárok na kremaci neboli MMNK existují na nepravděpodobné spojnici mezi rapem a post-hardcorem. Uměnení 2: Ohnivá pomsta je jejich debutovým albem a o vydání se postarali Kabinet Records. „Kombinace progresivního punku s nezbedným darebáctvím a texty nasáklé cynismem, černým humorem a melancholickým oplakáváním sama sebe, navozuje atmosféru multiverzu MMNK, ve kterém uměnelci zaujímají role svých altereg,“ dočteme se v tiskové zprávě k desce.
Mezi svými vzory jmenují MMNK beatnické spisovatele, seriál Power Rangers, anime Galactic Football nebo filmy Pár Pařmenů a Poslední pokušení. Nahrávku ohlásily tři singly – Cizinec, Masokombinát a Město. Poslední dostal i klipovou podobu.

Vyšlo 4. února na Kabinet Records.
bandcamp

Panenské plameny – Herostratus

Kopřivnická rocková skupina Panenské plameny se vrací po čtyřech letech od desky Poníčky. Z tria se rozrostli na kvarteto díky angažmá baskytaristy Lukáše Sedláčka (Drutty, Hippobelly), jehož zásluhou zvuk kapely výrazně zmohutněl. „Deska Herostratus představuje kapelu coby všehoschopnou sbírku individualit, která maká jako jeden muž,“ dočteme se v tiskové zprávě.
Herostratus se nahrával u Amáka, obal má na svědomí výtvarník Matěj Hrbek. Album vychází na vinylu ve spolupráci labelu Piper records a Korobushka records, kazeta pak ve spolupráci Dialog Crew a Korobushka. Turné Panenských plamenů začalo v únoru, ale hlavní sílu nabere až v dubnu.

Vyšlo 15. února na Korobushka a Piper Records
bandcamp

Ai Fen – Daily Grief

Polsko-čínská hudebnice dlouhodobě usazená v České republice napsala své nové album Daily Grief během lockdownu. „Tvorba Daily Grief mi umožnila prozkoumat ztrátu potence, síly a tvořivosti, kterou jsem nahlédla optikou smutku. Smutku z toho, že jsem prohrála, že jsem naštvaná, rozzlobená a potřebuji se dostat na místo smíření skrze jeho přijetí,“ říká o své nové desce Ai Fen.
Daily Grief nabízí desítku skladeb z kategorie elektronický a experimentální pop. Deska ale může překvapit třeba prvky country. Ai Fen album nahrávala ve spolupráci s nizozemským producentem Buitenmensem a tuzemským Relaxcore, vokály dodali Andrea Rottin (Oswaldovi), Fourtune (Emily Brandi) a emiznice (Ema Brabcová). Deska vyšla na rakouském vydavatelství Tender Matter.

Vyšlo 11. února na Tender Matter.
bandcamp

Kyas – Mezopotámie

Ondřej Kyas je členem Květů nebo kapely Mucha, pravidelně si ale odskakuje do svého sólového projektu, píše opery nebo soudobou vážnou hudbu. Mezopotámie je třetí písňový počin vydaný pod jménem Kyas. Natáčelo se co nejvíc syrově – klavír, bicí smyčku a zpěv snímal dokonce jen přes mikrofon mobilu.
„Deska vznikla tak, že jsem nasbíral nějaké krátké texty, většinou dvě čtyřverší, a pak jsem si sedl doma ke klavíru, který má specifický zvuk a některé tóny trochu rozladěné, a bez většího přemýšlení jsem je zhudebňoval,“ říká Kyas o desce, která v textech obsahuje citace či výpůjčky od Bohdana Karáska nebo Jana Zábrany.

Vyšlo 5. února na Bandcampu umělce.
bandcamp

Kvietah – Hejno černejch koček

Magdalena Fendrychová alias Kvietah píše písně od svých deseti let. Hejno černejch koček je její sebevědomý debut, který vyšel na labelu Divnosti (Něco něco, Pris). Na natočení a vydání desky Kvietah vybrala peníze na crowdfundingové kampani a zachytila na něm své lockdownové časy. „Nikdy jsem se nenechala svazovat žánry, ale na rozdíl od mých minulých věcí je tohle album niternější. Texty i melodie jsou ovlivněné tím, že jsem album psala během prvního covidového roku v izolaci od společnosti,” říká v tiskové zprávě.
Na desce se podíleli třeba Tadeáš Lorman, Matyáš Keller a samozřejmě šéf Divností Tomáš Tkáč, který stál za mixem a produkcí. Magdalena Fendrychová studuje skladbu na konzervatoři, a kromě hudby a textů je autorkou také většiny aranží. Sama sebe nevnímá pouze jako písničkářku, ale jako skladatelku a po letech vystupování sama s kytarou a klavírem začíná hrát opět naživo s celou kapelou. Křest desky proběhne 17. března v Café v lese, kde jim společnost bude dělat kapela Jiný Metro.

Vyšlo 7. února na Divnosti.

Výběr z novinek z české scény přináší Karel Veselý. Sledujte další kurátorovaný obsah na Facebooku.