XIII. ročník cen Vinyla expanduje do dalších regionů
kurátoruje dvě desítky koncertů a vzdělávacích akcí

Nově do Ostravy, Plzně a Českých Budějovic expandují hudební ceny Vinyla. Také tam proběhnou od září do prosince akce v rámci právě zahájeného XIII. ročníku, které se dále uskuteční v Praze, Brně, Veselí nad Moravou, Boskovicích, Pardubicích, Znojmě a Ústí nad Labem. Na koncertech pořádaných pod hlavičkou Vinyly se objeví zavedená jména domácí nezávislé scény i mladí umělci. Chybět nebudou Lazer Viking, Kalle, DVA, dné, Schwarzprior, Amelie Siba, Anki nebo Máří. Začínající umělce Vinyla opět podpoří vzdělávacími workshopy zaměřenými na produkci a natáčení alba a PR, booking a management.

Převažují koncerty v brněnském Kabinetu múz, kde Průběžný festival Vinyla křtem svého nového alba Basic Living odstartuje už 19. září dné společně s pražsko-berlínským kolektivem dým. Do stejného centra brněnské nezávislé hudby mohou zájemci vyrazit také na trojkoncert Toyota Vangelis, Tokyo Drift a vítězů loňského ročníku výzvy Bastl Electronic Track Mezi patry klid nebo společné vystoupení Schwarzprior a Divo Institute či Manon Meuert a Strangers in the City. V Boskovicích zahraje Lazer Viking se Schwarzprior nebo Amelie Siba s Máří, ve Veselí nad Moravou DVA s kapelou Ametyst, jejíž součástí je i Ventolin, Kalle a Carya, v Českých Budějovicích Arleta s Ankim, v Pardubicích Toyota Vangelis a Tokyo Drift, v Ústí nad Labem Acid Row a Divo Institute, ve Znojmě Drom a Kurvy Češi.

Přednášku nazvanou Příliš stará na pop? v rámci živého natáčení podcastu Soundsystém pro Vinylu do Znojma dovezou hudební publicisté Michaela Peštová, Nora Třísková a Karel Veselý. Ve svém studiu Golden Hive další skupinu hudebníků v produkci proškolí Michal „Amák“ Štastný, do Plzně workshopy v rámci Vinyla Academy zaměřené na PR, booking a management dovezou Zdeněk Neusar Prokop Holoubek.

Vzdělávací workshop pro hudební producenty Synth Herna pod hlavičkou hlavního partnera Vinyly, společnosti Bastl Instruments, jenž bude propojením více vzdělávacích platforem (Synth Library, Noise Kittchen…) proběhne rovněž v rámci doprovodného programu festivalu Lunchmeat. Všechny workshopy jsou zdarma, mají však omezenou kapacitu. Přihlášky posílejte na e-mail tomas@vinyla.cz.

„Navazujeme na úspěšné workshopy z předchozích let, o které je zájem. Nově pak ve spolupráci s Cenou Věry Jirousové připravujeme workshop zaměřený na kulturní publicistiku. Tři výrazné osobnosti z oborů hudba, výtvarné umění a literatura přinesou svůj pohled, jak v dnešní době reflektovat uměleckou a autorskou práci,“ upřesňuje za koordinátory Vinyly Pavel Uretšlégr a dodává: „Vinyla pro nás není jen ocenění, ale komplexní podpora tuzemské hudební scény.“

Jedním z hlavních cílů Vinyly je zařazování hudby do širšího společenského kontextu či poukázání na kvalitní hudební produkci. Umělci nominovaní za rok 2023 budou ohlášeni v první polovině prosince. Už na začátku listopadu ale bude možné nominovat nejzajímavější (nejpřínosnější) publicistické počiny mladých autorů*rek v rámci Ceny Jany „Apačky“ Grygarové, která před třemi lety doplnila hlavní kategorie Deska, Objev a Počin roku. Vypsána potřetí bude v listopadu také výzva Bastl Electronic Track pro mladé hudební producenty a producentky.

Přehled Průběžného festivalu Vinyla 2023
19. 9. Brno – Kabinet múz (dné, dým)*
30. 9. Praha – Veletržní palác, Praha (Synth Herna, doprovodný program Lunchmeat Festivalu)**
10. 10. Brno – Kabinet múz (Toyota Vangelis, Tokyo Drift, Mezi patry klid)*
13. 10. Znojmo – GaP (Příliš stará na pop, přednáška Michaela Peštová, Nora Třísková a Karel Veselý)***
20. 10. České Budějovice – Žižkárna (Arleta, Anki)*
20. 10. Ostrava – Provoz (dné, dým)*
22. 10. Praha – Golden Hive studio (workshop Produkce a natáčení alba s Michalem „Amákem“ Štastným)**
27. 10. Veselí nad Moravou – Kafé v kině (DVA, Ametyst)*
24. 10. Brno – Kabinet múz (Schwarzprior, Divo Institute)*
10. 11. Ústí nad Labem – Hraničář (Acid Row, Divo Institute)*
12. 11. Plzeň – Depo2015 (Tipy a triky na hudební PR / Booking a management, workshopy Zdeňka Neusara a Prokopa Holoubka)**
18. 11. Brno – Kabinet múz (Manon Meuert, Strangers in the city)*
24. 11. Veselí nad Moravou – Kafé v kině (Kalle, Carya)*
25. 11. Boskovice – Prostor (Lazer Viking, Schwarzprior)*
26. 11. Praha – Pracovna Žižkov (Kulturní publicistika)**
1. 12. Pardubice – Divadlo 29 (Toyota Vangelis, Tokyo Drift)*
2. 12. Znojmo – Gogo (Drom, Kurvy Češi) *
5. 12. Brno – Kabinet múz (TBA)*
9. 12. Boskovice – Prostor (Amelie Siba, Máří)*
19. 12. Brno – Kabinet múz (TBA)*
Koncert *  Workshop ** Přednáška ***
Události na Facebooku: https://www.facebook.com/Vinyla.cz/events

Tomáš Dvořák – Pilgrim

Tomáš Dvořák aka Floex ozvučil novou hru Amantita Design a hudba vychází samostatně i na albu Pilgrims. Je to jeho první soundtrackový počin od čtyři roky starého Samorostu 3. Kromě Dvořáka na desce hrají také Roman Zabelov (Zabelov Group) nebo Jakub Tengler (Noisy Pots). „Pilgrims jsou krátká nelineární dobrodružná hra zasazená do okouzlujícího království, inspirovaného starými pohádkami ze střední a východní Evropy a částečně i knihami Johna Steinbecka,“ dočteme se v tiskové zprávě.

https://store.floex.cz/album/pilgrims
Vyšlo 10. července na Minority Records ve spolupráci s Amanita Design.

Duben v Pešti – Nina

Litomyšlská kapela Duben v Pešti existuje už přes dvacet let a mají za sebou několik desek. Poprvé ale nahrávali v Golden Hive v péči Amáka a premiérově se také objevují v katalogu Polí5. „Hudba DvP by se mohla zařadit po bok úspěšných českých kytarových kapel 90. let, nebojí se melodie a pečlivého aranžování, ale mísí i vlivy post-punku a undergroundu, který písně posouvá do temnějších stínů (nelze nevzpomenout na Joy Division),“ píše se v tiskové zprávě, která o desce Nina ústy frontmana kapely Podlahy prozrazuje: „Jde o příběh Dietra, Olgy a Niny, odehrávající se v druhý polovině osmdesátých let.“

https://dubenvpesti.bandcamp.com/
Vyšlo 7. července u Polí 5..

Alen – Až se řeky vylijí z břehů

V dětském pokoji, v olomoucké barokní kapli a v pražském studiu Jámor Ondřeje Ježka vznikala deska Až se řeky vylijí z břehů. Klavíristka, zpěvačka a textařka Alen (Alena Pohlová) na ní zachytila nejen písně napsané pro stejnojmenný divadelní projekt, ale také další autorské skladby. Debut vyšel u vydavatelství Polí5.

https://www.youtube.com/watch?v=RCQzv-EwmMk
https://poli5.bandcamp.com/album/a-se-eky-vylij-z-b-eh
Vyšlo 1. července u Polí 5.

58g – 58 tape vol.1

Jihlavská rapová crew v čele s TK27, tedy záložníkem fotbalových Teplic Tomášem Kučerou namíchala na svém debutu výbušný koktejl z trapu, drillu, grimeu nebo ukgarage a to způsobem, kterým to v Čechách zatím ještě nikdo neudělal.

https://www.supraphonline.cz/album/573458-58-tape-vol-1/flac
Vyšlo 17. července vlastním nákladem, v distribuci Warner Music.

Binaural Space – Boyhood

Pražský ambientní producent rekapituluje na své aktuální nahrávce vzpomínky na dětství prožité v osmdesátých letech. Jsou plné nostalgie i vřelých tónů syntezátorů. „Doufám, že tyto písně naplněné nostalgií po uplynulých, šťastných časech vám přinesou také nějaké příjemné vzpomínky,“ píše Binaural Space v tiskové zprávě.

https://binaural-space.bandcamp.com/album/boyhood
Vyšlo 3. července na Binaural Space.

Výběr z novinek z české scény přináší Karel Veselý. Sledujte další kurátorovaný obsah na Facebooku.