Výběr Vinyly
alba červen 2021

Která alba z české scény by vám neměla uniknout v červnu 2021?

MIDI Lidi – Nikdo se ti nebude smát, když budeš mít lidi rád / Heal the World, konečně!

Hned dvě nové desky v průběhu dvou dní vydal kolektiv MIDI Lidi. Své páté a šesté album natáčeli Petr Marek a spol. v několika studiích, o finální mix a master se postaral Ondřej Ježek v jáMORu. Na albu s MIDI Lidi spolupracovali třeba Luboš Malina, Ladislav Mirvis Mirvald nebo Jiří Topol Novotný. Jejich předchozí nahrávka Give Masterpiece a Chance! se ucházela o Vinylu v kategorii Album roku 2016.
Vyšlo 1. června / 2. června na Bumbum Satori
bandcamp58G – 58 Tape Vol. 2

Jihlavské rapové trio si za svůj debut 58 Tape Vol.1 odneslo Vinylu jako objev loňského roku, skoro přesně po roce vydali 58G její druhý díl. Rappeři TK27 a Doktor a producent Humla znovu surfují na vlnách grime, trapu a drillu a poprvé si pozvali i dva externí producenty – Peyseyka808 a 2tone. O mix a master se postaral Gargle&Expel. Křest desky proběhne 10. června v Ledárnách Braník.
Vyšlo 1. června na Saudade
spotify±0 – Nový zprávy žádný

Pražské postpunkové kvarteto ±0 se vrací s druhým studiovým albem. Deska Nový zprávy žádný zachycuje atmosféru společnosti konce 10. let. „Je to trochu ironie, všechny skladby jsme dopsali už před vypuknutím pandemie a týkají se primárně normálního světa a jeho problémů, které ale pandemie často ještě zintenzivnila,“ říká o desce frontman a hlavní textař Matyáš Švejdík. O mix a master se postaral Amak Golden v Golden Hive studiu. Křest proběhne 7. července na společném koncertě s Vellocet Roll Na Hollaru.
Vyšlo 25. června na Full Moon Forum.

bandcampIma Teva – V kruhu

Temná elektronika, osobní zpověď a poprvé také české texty, to je nové album projektu Ima Teva. Stojí za ním hudebnice Petra Juráčková. V kruhu vyšlo stejně jako dva roky starý debut Chant na labelu Divnosti, který si vloni vysloužil Vinylu za počin roku. Desku natáčel Tomáš Tkáč, šéf labelu. „Na albu V kruhu se tak trochu vracím ke svým hudebním kořenům,“ vysvětluje Juráčková pozadí vzniku desky.
Vyšlo 10. června na Divnosti.
bandcampMarie Ladrová – MR

Umělkyně Marie Ladrová se na album MR představuje také jako osobitá písničkářka, jejíž skladby vychází z lidové hudby. Těremin a elektrická kytara, na které písně hraje, ale nemají s folklórem nic společného. Na desce s ní spolupracoval Luděk Kazda (Debbi Love) a v textových kolážích se mihnou třeba Khalil Gibran, Erich Fromm nebo Olga Togarczuk. „Skladby MR unáší do snových realit, kde se vyvažuje ticho s hlukem v temperamentních písních zahraných na kytaru a těremin. Texty jsou důležitými posly a pomocí podmanivého zpěvu se dotýkají posluchače podobně, jako se výtrusy hub dotýkají podhoubí. Při správné kombinaci tak může vyrůst plodnice neočekávané barvy, chuti i účinků!“ dočteme se v tiskové zprávě k desce.
Vyšlo 22. června na Polí5.
bandcamp

Výběr z novinek z české scény přináší Karel Veselý. Sledujte další kurátorovaný obsah na Facebooku.