Výběr Vinyly
alba červenec + srpen 2021

Jaká zajímavá alba z české scény vyšla v průběhu léta 2021?

Vellocet Roll – A Land Ridden by Darkness

Pražská noise-psychedelická pětice Vellocet Roll v čele s Františkem Převorovským se vrací s druhou deskou A Land Ridden by Darkness. Vyšla dva a půl roku po jejich debutu A Man Asleep a pro kapelu ji zmixoval Dominik Gajarský (slowmotiondancer). Pilotní singl Wanderers of the Dark je nazvaný podle básně Maurice Blancharda, jednoho z nejoblíbenějších básníků a inspirace Převorovského. Osmiminutový klip k zmíněné skladbě režírovali Převorovský a Štefan Cima, který hostuje v jedné písni. Na ní se objevují také Kristina Procházková nebo Zuzana Sagitariová (Plusminusnula).
Ve Vellocet Roll se před dvěma lety potkali členové The Maggie’s Marshmallows, Johnny the Horse nebo Old Folks House, jejich debut vyšel u komunitního labelu Theremin Records, o druhé album se postarali společně s Full Moon Forum. V ponurém postpunkovém zvuku nové desky si freejazzový saxofon podává ruku s existenciální úzkostí. „Myslím, že se nám do hloubi alba podařilo ukrýt jistou formu spirituality, během prací na něm se tam zformovala vlastně sama od sebe,“ říká Převorovský o desce, která bude pokřtěna 29. září v prostoru Planety Za v Praze a 30. září v brněnském Kabinetu Múz.

Vyšlo 20. srpna na Theremin Records a Full Moon Forum.
https://vellocetroll.bandcamp.com/

Národní Divadlo – Antropocén

V rockovém improvizačním triu Národní Divadlo se potkali Marek Tragan (kytara), Lukáš Fojtík (bicí) a Jiří Štěpán (basa). Svoji debutovou desku natáčeli vloni ve Frenštátě pod Radhoštěm, o postprodukci se postaral Lukáš Fojtík. „Trochu vlnobití na hladině, ale nepříliš daleko od břehu, takže by se z toho dalo ještě vyplavat trochu intenzivním kraulem. Anebo se nechat na chvíli stáhnout pod hladinu a doufat, že mě na konci vyhodí polonahý Poseidon trojzubcem na pláž,“ píše o desce tisková zpráva Stoned to Death.
Alba Antropocén si všiml specializovaný anglický web A Jazz Noise, který desku chválí se slovy: „Vášnivý výkřik do prázdna, který má otevřené uši pro ozvěny, reverby a zpětnou vazbu.“ (https://ajazznoise.com/narodni-divadlo-antropocen/) Fotografie na obalu desky upomíná na destruktivní plán minulého režimu, který plánoval rozšířit uhelnou těžbu ve Frenštátě až pod severní svah Beskyd. Vyšlo digitálně a na kazetě.

Vyšlo 1. července na Stoned To Death.
https://stoned-to-death.bandcamp.com/album/antropoc-n

Ivy Z – under a red moon, pt. 1 & pt. 2

Lenka Zbořilová byla dosud známá jako členka skupin Strangers in the City a Billow, pod jménem Ivy Z teď vydává svoji sólovou tvorbu. Ta spadá do kategorie weird/lo-fi popu. Její debutová nahrávka under a red moon vznikla jako projekt s cílem nahrát (a zveřejnit) každý týden jednu skladbu po dobu čtyř měsíců. Průběžně písně vydala na dvojici digitálních alb under a red moon, pt. 1 & pt. 2 a dohromady budou dostupné na kazetě u Z Tapes.
„Prvotní inspirací k založení tohoto side projektu byl návrat ke klavíru. Na začátku pandemie jsem si pořídila piano, ke kterému jsem se vrátila poprvé od dětství. Posléze se začala kupit spousta střípků a nápadů, s kterými bylo potřeba něco udělat – jejich nedokončenost mě začala vysávat a skládání mě přestávalo bavit. Zároveň jsem ale nechtěla, aby se jejich dodělávání proměnilo v úzkostlivý, rok trvající proces. Šlo mi o to co nejvíc zanechat spontaneitu a neznepřátelit si ty písničky přílišnou péči, proto jsem jim nakonec vždy věnovala maximálně týdenní pozornost a posílala je čerstvé ven,“ říká Zbořilová v tiskové zprávě o desce, na které s kytarami vypomáhal Jakub Zbořil.

Vyšlo 13. července u Z Tapes.
https://ivyzbo.bandcamp.com/album/under-a-red-moon-pt-1-pt-2

Josefina Dusk – Virtues of the Necessary

Zpěvačka a producentka Josefina Dusk určitě patří mezi největší objevy letošní festivalové sezóny. Byla nějaký čas usazená v Londýně, po návratu do Čech o sobě dala výrazněji vědět díky úspěšné účasti ve Startéru Radia Wave. Na debutovém EPčku Virtues of the Necessary zpívá anglicky a cestuje časem zpět do přelomu sedmdesátých a osmdesátých let, kdy bylo na vrcholu new wave a experimentální disco. Sci-fi, excentricita a uhrančivé melodie.
V její hudbě je cítit inspirace hudebníky jako jsou Saâda Bonaire, Asha Puthli, Kate Bush, nebo Fever Ray. V rozhovoru pro Full Moon Magazine, ale přiznává i lásku ke komikovi Andymu Kafumanovi. Virtues of the Necessary je kompletně jejím dílem. Za vidění určitě stojí i pozoruhodný klip ke skladbě The Brazen Bull.

Vyšlo vlastním nákladem 16. července.
https://josefinadusk.bandcamp.com/album/virtues-of-the-necessary

Spiral Sadness – Spiral Sadness

Pražský hudebník a výtvarník Michal Drozen se na nezávislé scéně pohybuje už přes patnáct let. Poslední roky boduje se svým country projektem Dingo, teď pro změnu přichází se sólovým projektem pod jménem Spiral Sadness. Jeho eponymní debut je kolekce písní vznikajících s kytarou a lacinou drum machine, jsou ale osobnější a intimnější než ty, které Drozen píše pro Dingo a spadají spíše do kategorie sadcore lo-fi.
Materiál pro ložnicový projekt Spiral Sadness si Drozen napsal a nahrál sám, album mixoval a masteroval Marek Ulrich, dvorní zvukař kapely Dingo. Kromě lo-fi písničkářství vznik desky ovlivnila i aktuální vlna sad-rapu a kytarové indie z přelomu tisíciletí. „Měl jsem konečně víc času sehnat staré levné drum machiny,“ popisuje iniciační moment vzniku desky Drozen ve Špíně na Radiu Wave a podle rozhovoru má v zásobě i další desku – album Chest Tattoo, které brzy vyjde digitálně.

Vyšlo 7. července na Stoned to Death.
https://stoned-to-death.bandcamp.com/album/spiral-sadness

Mat213 – Twentyfour

Trochu lo-fi pop a trochu outsider rap, Matěj Čech alias mat231 updatuje na své desce Twentyfour koncept moderního písničkářství pro ADHD generaci začátku 21. století. Postinternetový bard s přezdívkou, která odkazuje k folklóru digitální kultury, je ovlivněný stejnou měrou rapem jako alternativním folkem – od Nicka Drakea k Deanu Bluntovi a Alexovi G a českému rapu, otiskli se v něm ale i básníci jako Bondy nebo Ginsberg. Twentyfour je jeho pátá nahrávka, všechny stihl za poslední dva roky – včetně letošního jarního alba Forest Behind Prague.
„Ty věci dělám hodně rychle a snažím se to nekomplikovat, v ničem se nezasekávat. Hudební produkce je hodně punková, šlo mi spíš o texty, takže sem to házel rychle ven,“ říká Čech ke své tvorbě, v níž přirozeně srůstá angličtina a čeština. Klipy k jeho skladbám točí Adina Šulcová, s níž tvoří kreativní duo také v ateliéru malby, kde studuje pod vedením Josefa Bolfa, Jakuba Hoška a Nik Timkové.

Vyšlo 1. července vlastním nákladem.
https://soundcloud.com/mat213-570276421/sets/twentyfour-lp

něco něco – Útržky

Druhé řadové album dvojice něco něco, kterou tvoří Alžběta Trusinová (Neřvi mi do ucha) a Tomáš Tkáč (Pris), vychází na Tkáčově labelu Divnosti oceněném poslední Vinylou za počin roku. Za bicí usedl Václav Šafka, masteru se ujal Tomáš Karásek. V českých textech zaznívají pocity vděčnosti, porozumění i nedorozumění plynoucí z komunikace s okolím, útěky z města do míst, kde by nám mohlo být lépe, i stavy, kdy vás vysává vlastní život.
„Deska ale není jen optimistická, do textů jsem přetavila i svoje dospělé frustrace, obavy a běsy, které částečně plynou i z toho, že jsem žena,“ říká zpěvačka Alžběta Trusinová a Tkáč dodává: „Útržky jsou nejen o osobním hledání se ve světě lidí po třicítce, ale i o hledání hudebním. Každá písnička zní trochu jinak, takže pro sebe špatně nacházíme žánrovou škatulku. Chceme skládat melodie, které si budete pamatovat. Zároveň trochu stavíme pop na hlavu.“ Křest alba Útržky proběhne 30. 9. v pražském prostoru Bike Jesus s hostující písničkářkou Margo.

Vyšlo 31. srpna na Divnosti.
https://neconeco.bandcamp.com/

Výběr z novinek z české scény přináší Karel Veselý. Sledujte další kurátorovaný obsah na Facebooku.