Výběr Vinyly
alba červen 2022

Která alba z české scény by vám neměla uniknout v červnu 2022?

nula.cc – ringings

Za projektem nula.cc stojí v Praze dlouhodobě usazený americký multimediální umělec Lloyd Dunn. Je členem intermediální a experimentální skupiny Tape-beatles a vydavatelem malonákladových periodik. Jako nula.cc vydává od roku 2009 a pohybuje se hlavně v oblasti ambientu. Vydal několik desítek nahrávek vesměs vlastním nákladem.
Jeho nový počin ringings má základy v improvizacích, které připravoval pro svoji dvacetihodinovou kompozici Beyond sublargo. „Mojí celoživotní vášní je zvuk kovu, do něhož se udeří, třeba zvonu. Jednou brzy ráno když vycházelo slunce, mi to došlo, kdy jsem ve field recordings nahraných vloni v ruských klášterech v městech tzv. zlatého kruhu na jeden takový narazil. Rekontextualizoval jsem ho tak, abych ho zbavil zjevně náboženských podtextů, aniž bych ale vymazal emoční rezonanci,“ popisuje Dunn svůj nový počin.

Vyšlo 26. června vlastní nákladem autora.
bandcamp

Pain x Magenta – Vibes

Pražský rapper Pain patří v pětadvaceti mezi největší talenty domácí scény. Technicky velmi nadaný MC rád dělá výlety do žánrů, jako jsou grime nebo drum´n´bass. Po předloňském dlouhohrajícím debutu Ksicht se na svůj druhý počin spojil s producentem, který si říká Magenta. I ten stojí na rozhraní rapu a elektronické klubové hudby. V roce 2019 spolu připravili EP nazvané Jiná vlna.
Společný počin ohlásily klipové singly Tam a sem (Intro), 000 000 a Blessed. Na desce Vibes hostují zpěvák Sofian Medjmedj a rapper Blako. Ve skladbě Všude kudy dem se objevují MC Spyda, Brejchus, Rook, Batrs. Společná deska rappera Paina a producenta Magenty se bude křtít 16.7. v Cross Clubu, kde bude poprvé k dispozici také na vinylu.

Vyšlo 16. června vlastním nákladem autorů, v distribuce Universal.
spotify

Dingo – Small Town

Skupina Dingo zaujala před třemi lety eponymním debutem, na kterém se vracela ke zvuku dřevní country, jež není na domácí indie scéně zase tak běžný. Nyní se vrací s novou deskou Small Town, která znovu čerpá inspiraci z country a je také kompletně nazpívaná v angličtině. O všechny písně se postaral frontman Michal Drozen, kterému v Dingo sekundují Mikoláš Zika, Štěpán Dlouhý, Jan Kostohryz a bubeník Šimon Bierhanzl. První jmenovaný se postaral o obal desky. Nahrávalo se v Golden Hive u Amák Golden.
Dingo je parta složená z architektů, scénografů, grafiků a výtvarných umělců a o své hudbě mluví jako o „eastern folku“. Nový materiál zahrají Dingo třeba na festivalu Colours of Ostrava na stagi, kterou kurátoruje časopis Full Moon.

Vyšlo 7. června vlastním nákladem skupiny.
bandcamp

Michal Rataj & Oskar Török – Letters From Sounds

Spojení současné jazzové trubky a živé ambientní elektroniky, to je společná deska Michala Rataje a Oskara Töröka. „Virtuózní dechový nástroj ve spojení s interaktivní elektronikou nás provede hudební krajinou od elektronického ambientu přes klubovou elektroniku až po současný jazz a akusmatickou hudbu,“ dočteme se v tiskové zprávě. Rataj a Török na Letters From Sounds navazují na předchozí projekty Points-Rataj Quintet a následné elektroakustické trio se saxofonistou Lubošem Soukupem. Ve dvojici ale spolu nahrávali poprvé.
Michal Rataj je autorem převážně elektroakustické a instrumentální hudby (Česká filharmonie, PKF, ONO, Santa Rosa Symphony, Berg, Brno Contemporary Orchestra) a vystupuje jako zvukový performer. Často se pohybuje v hudebních projektech napříč žánry, v poslední době zejména s přesahy do improvizované hudby a současného jazzu. Oskar Török je slovenský trumpetista známý především jako člen skupin Vertigo, Sato-San To nebo ze spolupráce s Beatou Hlavenkovou. Letters From Sounds vychází v limitované edici 300 CD s fotografiemi Kamila Vojnara, křtít se bude 24. září na festivalu SPACE X.

Vyšlo 17. června na Blue Lizard.
bandcamp

Různí – Future Jiskří vol. 1

Kolektiv Future Jiskří vznikl jako pražská „buňka“ elektronických producentů a interpretů, kteří se hlásí k aktuální vlně hyperpopu. Uvedli se nejprve klubovými (i outdoorovými) večírky stejného jména – první proběhl vloni v červenci na Stalinu a dalším počinem je první česká kompilace tohoto žánru. Nechybí na ní samozřejmě její zakladatelé Toyota Vangelis, Litterbin a Nevinnost a ani jejich častá spolupracovnice Miss Petty. Ke slyšení jsou také nové a dosud nevydané počiny od Wierdsky, Space Love nebo BoLs/sLoB.
Sampleru Future Jiskří se zúčastnil také aktuální držitel Vinyly Oliver Torr nebo několikrát nominovaný Aid Kid (Kittchen, Zvíře jménem Podzim), který zdá má svoji novou spolupráci s Katarzií. Je zde ale i Pavla Bastlová aka Tokyo Drift, která se v únoru stala vítězkou Bastl Electonic Track, soutěže pro mladé elektronické producenty, kterou organizuje Vinyla ve spolupráci s Bastl Instruments. Future Jiskří vol. 1 se bude křtít 2. července v Paláci Akropolis.

Vyšlo 1. června na Future Jiskří.
bandcamp

Výběr z novinek z české scény přináší Karel Veselý. Sledujte další kurátorovaný obsah na Facebooku.