Výběr Vinyly
alba červenec + srpen 2023

Která alba z české scény by vám neměla uniknout za červenec a srpen 2023?

Lucie Vítková – Cave Acoustics

V roce 2018 odehrála skladatelka a improvizátorka Lucie Vítková několik skladeb v jeskyních Moravského krasu a opuštěném gotickém kostele v Rybníku na jihu Slovenska. Tak vzniklo album Cave Acoustics, v němž Vítková rozehrává dialog s akustikou lokací a tématy svého rodinného dědictví a vlastních kořenů. Na nahrávce se totiž podílely i sestry v New Yorku usazené hudebnice. Skladbu Stones napsal původně skladatel Christian Wolff.
Digitálně a na kazetě nahrávku Cave Acousitics vydává brněnský kolektiv Skupina a slovenské vydavatelství mappa. Liner notes napsal Jakub Juhás, výrazný obal měl na starost Josef Ondrík.

Vyšlo 11. července na Mappa a Skupina.
bandcamp

Marius Konvoj a Tryša Terror – Neoego

Dvojice Marius Konvoj a Tryša Terror se vrací, aby na desce Neoego připomněla, že lidstvo na začátku srpna překročilo roční limity planety Země. Marius Konvoj alias Pavel Pernický je známý ze skupiny I Love 69 Popgejů, spolupráce s Tryšou Terror (Tereza Pernická) existuje od roku 2008, deska Neoego je ale prvním skutečným společným releasem.
O albu dvojice mluví jako o „záznamu rituálu“ a písně hovoří o „o existenciálních a metafyzických osobních i společenských fenoménech“. Žánrově deska patří do hardcore techna, ale lze na něm najít i prvky ambientu, etnické či lidové hudby, punku nebo jungle. Konvoj a Terror jsou spojení s ostravskou diy komunitou Volelove.

Vyšlo 2. srpna na Vole Love.
bandcamp

Kurvy Češi – Šnečí med

Své druhé studiové album načasovala pražská čtveřice Kurvy Češi tak, aby ho mohla pokřtít na posledním Fluff Festu, nebo přesněji na Psych Tent stage, o kterou se stará jejich domovský label Stoned to Death. Acid-noise-hardcore-punkový all-star band složený ze členů kapel Vole, Láska a přátelství nebo Ghettoblaster debutoval před dvěma lety na desetipalci We Are Family a vzbudil rozruch fantastickými intenzivními koncerty.
Novinka je delší a vešla se tentokrát na dvanáctipalec. „Kurvy Češi jsou nejlepší z nejlepších bubáků své generace a jejich lidskost by měla být inspirací pro všechny. Šnečím medem potvrzují tento názor. Pojďme se všichni společně potopit do kaluže vařící krve,“ vzkazují krypticky k desce, kterou propagovaly singly Korejsek a Feťák Bahno.

Vyšlo 4. srpna na Stoned to Death.
bandcamp

Výběr z novinek z české scény přináší Karel Veselý. Sledujte další kurátorovaný obsah na Facebooku.