Výběr Vinyly
alba říjen 2023

Která alba z české scény by vám neměla uniknout v říjnu 2023?

Ametyst – Soft Freezy Dolce

V psychedelic-punk-disko skupině Ametyst se sešli producent David Doubek (Ventolin), textařka a zpěvačka Markéta Levínská, kytaristé Štěpán Uherka a Jan Hanyš a houslistka Klára Doubková. Znali se už z dávné kapely Pekelní satani a také z divadla Nejhodnější medvídci. Původně neměli jiné ambice, než se sejít a zahrát si spolu. Bez ohledu na to, kdo co umí a čím je, protože covid z nich sejmul jejich dosavadní umělecké „pozice“ a „zásluhy“.
„Vznikli jsme v covidovém bezčasí, když se nám v izolaci stýskalo po kamarádech. Občas to bylo náročné vydržet a tak na jednom setkání v pauze mezi lockdowny Štěpán navrhnul, ať založíme kapelu. Jen tak, pro radost,“ říká Doubek a dodává: „Markéta, kromě toho, že je mou kolegyní z katedry, je také básnířkou. Chodívá na procházky se psem kolem řeky, píše o tom básně a dává je na Facebook. Navrhli jsme proto, aby se stala textařkou a zpěvačkou a ona hned na první zkoušku přinesla deset perfektních textů. K těm jsme začali improvizovat a zvuky, které nám z toho lezly, nás okamžitě bavily. Trochu nám to připomínalo hudbu našich oblíbenců Suicide či Bruce Haacka.“ Album Soft Freezy Dolce vyšlo na Bumbum Satori. Křty proběhnou 16. listopadu v Brně ve Flédě a 22. prosince v Praze v Café V lese.

Vyšlo 10. října na Bumbum Satori.
bandcamp

Petra Hermanová – In Death´s Eyes

V březnu 2012 se jako členka brněnské skupiny Fiordmoss stala Petra Hermanová první vítězkou cen Vinyla v kategorii Objev roku. Fiordmoss už ale pak vydrželi jen chvíli a Hermanová se následně vydala na sólovou kariéru. Na ní spolupracovala například s Eirikem Boskou a před pěti lety objevila autoharfu, která ji nasměrovala do současné fáze její kariéry. Inspirovala se středověkým dronem i doom metalem a spojení autoharfy s kostelními varhanami dalo dohromady uhrančivý sólový debut In Death´s Eyes.
V Berlíně usazená Hermanová si desku kompletně složila a produkovala, na jedné skladbě s ní spolupracoval varhaník Denny Wilke, u nahrávání v kostelích byl Jon Eirik Boska a sbor na dvou skladbách vedl Johannes Weber. Deska zachycuje „boj za duchovní katarzi tváří v tvář realitě smrti a ztráty.“ Album vychází zatím jen digitálně na berlínském labelu Unguarded.

Vyšlo 13. října na Unguarded.
bandcamp.com

Kyšperský Nikl – Kyšperský Nikl

Výtvarník a hudebník Petr Nikl a frontman kapely Květy a producent Martin E. Kyšperský se potkali na společném písničkářském projektu, který nese jejich příjmení. Seznámili se díky sdružení Osamělí písničkáři, až se začali přátelit a realizovali několik performancí – jako například tu v rámci doprovodného programu Niklovy výstavy v Brně. K společné desce už odtud nebylo daleko. „Petr mě jednou pozval domů, abych se podíval, co dělá. V kuchyni má spoustu nástrojů a já zjistil, že nejlíp si popovídáme tak, že každý nějaký nástroj popadneme a hrajeme. Líbilo se nám, jak to zní, a tak jsem podruhé vzal počítač a všechno jsem nahrál,“ říká Kyšperský. Důležitou spojnicí byl nástroj buzuki, ze společných improvizací vznikly kostry skladeb, do nichž pak Nikl napsal šest z osmi textů, zbylé dva jsou Kyšperského.
Dvojice písně nahrávala striktně na akustické nástroje. Na albu zní také bicí Jaroslava Nogy (Hm…) nebo trumpeta švédského multiinstrumentalisty Chrise Strandha. Album vyšlo u Polí5 na vinylu v striktně limitované edici a kdo přišel na dva křty, mohl si odnést autorsky vyhotovený obal a vidět dvojici ojediněle spolu. S dalšími koncerty dvojice se vzhledem k jejich vytíženosti nepočítá. Klip ke skladbě Dogátka režíroval sám Martin Kyšperský a objevuje se v něm performerské duo Thomas and Ruhller.

Vyšlo 21. října na Polí5.
bandcamp

Good Times Only – Teď na to myslím

Pražská pětice Good Times Only dorazila ke své druhé studiové desce. Teď na to myslim produkoval – stejně jako jejich debut – Lazer Viking, o mix se postaral Tomáš Havlen, o mastering pak Martin Havlen (Resound studio). Uhlazený synth-pop na desce střídá s akustickou kytarou i klavírem. Oproti albovému debutu Pěkný chvíle (2020), na kterém se frontman Filip Černý vypisoval z rozpadajícího se vztahu, se ale GTO tentokrát rozhodli zvolit přístup „co skladba, to příběh“. Songy o lásce se ale rozhodně nevytratily.
Původně čtyřčlenná kapela Good Times Only se letos rozrostla o pátého člena (Lukáše Klavrzu na klávesy) a vyvinul se i jejich tvůrčí proces. „Našli jsme nový společný jazyk. Dřív jsem téměř nedokázal ukázat ve zkušebně rozpracovaný text, na Teď na to myslim jsme poprvé psali doopravdy spolu,“ říká frontman Filip Černý. Skupina s albem vyráží na doprovodnou tour po tuzemských klubech s několika hudebními hosty. Křest desky pak proběhne 30. listopadu v Kasárnách Karlín.

Vyšlo 27. října vlastním nákladem kapely.
bandcamp

Výběr z novinek z české scény přináší Karel Veselý. Sledujte další kurátorovaný obsah na Facebooku.