Výběr Vinyly
alba září 2022

Která alba z české scény by vám neměla uniknout v září 2022?

Orient – Redwood

Osobitý pražský projekt Orient funguje několik let ve dvojici Lukáš Polák a Tomáš Vondra, organicky se ale s každou deskou rozrůstá a mění. Novinku Redwood natáčeli posilněni o bubeníka Patrika Šafránka, o basovou kytaru se na nahrávce postaral Ondřej Šponer, kterého ale v živé sestavě nahradí Andrea Rottin. Oproti debutu V z roku 2018 má nová deska Orient mohutnější, kytarovější zvuk a je žánrově rozkročena od art rocku až po post-punk. Se starší tvorbou ji ale spojuje důraz na psychedelii.
Album ohlásily jarní singly Burberry Pie a Haven Left Behind. O mix desky se postaral Tomáš Havlen, o master Ondřej Ježek. Křtít se bude 27. října v Kasárnách Karlín. Nahrávka vychází kromě digitální distribuce také na vinylu.

Vyšlo 2. září na Kabinet Records.
bandcamp

Tomáš Dvořák – Pilgrim

Tomáš Dvořák aka Floex ozvučil novou hru Amantita Design a hudba vychází samostatně i na albu Pilgrims. Je to jeho první soundtrackový počin od čtyři roky starého Samorostu 3. Kromě Dvořáka na desce hrají také Roman Zabelov (Zabelov Group) nebo Jakub Tengler (Noisy Pots). „Pilgrims jsou krátká nelineární dobrodružná hra zasazená do okouzlujícího království, inspirovaného starými pohádkami ze střední a východní Evropy a částečně i knihami Johna Steinbecka,“ dočteme se v tiskové zprávě.

https://store.floex.cz/album/pilgrims
Vyšlo 10. července na Minority Records ve spolupráci s Amanita Design.

Ari a Indi – Korespondence

Rockový písničkář Aran Epochal (Gnu, Prohra Praha) přichází s dalším albovým projektem, kterým je kolaborativní album s Indošem (Leto, Boss a sekretářka). Deska vznikala během pandemických lockdownů, kdy si dvojice posílala nápady přes internet na ose mezi Slezskem a Prahou, odtud název Korespondence.
„Z původních sedmi hitů se rozhodli na svoji první nahrávku zařadit původních sedm hitů – a nepochybili. Nebuďte překvapený, když v písničkách Ariho a Indiho najdete skutečný písničky: oni to tak nemysleli, jen se to tak prostě stalo,“ vzkazuje dvojice na svém Bandcampu. Kromě digitálního releasu bude mít album také kazetovou podobu.

Vyšlo 30. září na Silver Rocket a MMM.
bandcamp

Rohony & mdmx – Arpar

Rapper Rohony a producent mdmx se spojili k natočení alba Arpar, na němž se současný rap míchá se zvukovými experimenty. Pro prvního jmenovaného je to debutový dlouhohrající počin, který navíc slouží jako jeho závěrečná práce na magisterském oboru na ostravské Fakultě umění.
Hned na čtyřech skladbách z desky hostuje rapper Yeezuz2020, který s producentem mdmx spolupracuje dlouhodobě. Na albu se objevují také Hugo Toxxx nebo ústecký Vercetti CG. O mix a master se postaral Martin Havlen.

Vyšlo 23. září vlastním nákladem, v distrubici Warner Music.
spotify

Vltava – Spass muss immer sein

Své sedmé studiové album natočila skupina Vltava díky podpoře fanoušků přes portál HitHit. Vltava se zde objevuje ve stejné sestavě jako na předchozí desce Čaroděj, tedy v čele s Robertem Nebřenským a hudebníky Františkem Svačinou, Tomášem Uhlíkem, Ondřejem Pomajslem a Ondřejem Klímkem.
Vltava letos oslaví 35 let od svého založení a u této příležitosti také vydá novou, aktualizovanou verzi svého zpěvníku. Hlavním dárkem je ale první nové album po šesti letech. Jeho materiál Nebřenský popisuje jako „inspirovaný dětstvím, otcovstvím a také synovstvím. Pak samozřejmě láska, staré zkušenosti, něco z minulých životů. Nic nezralého, některá témata jsem v sobě nechal převalovat desetiletí.“

Vyšlo 21. září na 100PROmotion.
spotify

Kolna – Tehilim šeré, cesty země

Projekt Kolna vznikl ze spojení Josefa Jindráka (Skrytý půvab byrokracie) a zpěváka a trumpetisty Zdeňka „Hmyzáka“ Nováka, bývalého člena kultovní vokální skupiny Ženy nebo projektu Činna. Debutovali před dvěma lety s albem Smrtí zatepla, kde hostoval i Jan Faix (Skrytý půvab byrokracie, Dark Astral). Ten je už na novince Tehilim šeré, cesty země za plnohodnotného třetího člena Kolny.
Nahrávalo se v Jámoru a na desce hostují také bubeník Miloš Dvořáček, Ondřej Ježek a ve sboru s.d.ch. a Stinka. Deska je věnována saxofonistovi a členovi Žen Jardovi Švecovi, jedna píseň pak Tomášovi Procházkovi z B4. Křtít se bude nová nahrávka 2. listopadu v Kasárnách Karlín, kde u příležitosti vydání desky Kolny zahraje „velký orchestr“ složený z více než dvacítky hudebníků domácí alternativy od Martina E. Kyšperského a Petra Marka až po Mikoláše Chadimu a Miloše Vojtěchovského.

Vyšlo 26. září na Polí5.
bandcamp

Výběr z novinek z české scény přináší Karel Veselý. Sledujte další kurátorovaný obsah na Facebooku.