Výběr Vinyly
alba září 2024

Která alba z české scény by vám neměla uniknout v září 2024?

Anki – I Want to Feel Safe

Anki je pražský rapper s vietnamskými kořeny. Jeho předchozí album No More Drama bylo nominováno na Vinylu v hlavní kategorii. Novinka I Want To Feel Safe je ve znamení klubovějšího soundu, o který se postarali producenti Silverboi, badfocus, harsmellow, mazza a Kewu. V roli hostů za mikrofonem se představili rappeři Edúv syn a Domo a slovenská hudebnice Malvina, která asistovala v pilotním singlu Forget Me Not.

„Konečně se mám dobře. Jsem osvobozený od minulosti, můžu se soustředit jenom na přítomnost a přemýšlet nad tím, jak chci vyspět jako člověk i interpret,“ říká o své nové desce Anki. Přes celkovou spokojenost se nicméně v textech přece jen občas vrací do své temné minulosti a řeší krachy vztahů a násilí v rodině. Novinku spolu s hosty Anki pokřtí 14. listopadu v Bike Jesus. Vystoupí zde také dvojice Blue Uandi a kolektiv Maggi Gang.
Vyšlo 16. září vlastním nákladem autora.
https://open.spotify.com/album/4c2RxucYO1OKl2SMB9Z64T


Sýček – IV

Kapela Sýček jako fénix vstává z popela. Frontman a zpěvák Libor Staněk II. společně s kytaristou Richardem Steinem přizvali do nové formace Jakuba Zháňala (ex Acute dose), Ambroze Šuleje (Krstní Otcovia) a Adama Křizovenského s Nataly Středovou (GRÜNT). Ze Sýčka je teď česko-slovenská kapela a po sedmi letech navazují na debutové album I., za které si vysloužili nominaci na Objev roku ve Vinyle 2017. Nové uskupení se navrací tam, odkud Sýček vzlétl poprvé: ke krautrockovému vzývání, které fanoušky uvádí do intenzivního transu. Znovu je velký důraz kladen i na české texty, ve kterých se objevují aluze na indiánskou poezii Ladislava Nováka, trapnou poetiku Egona Bondyho, ale i současnou českou poezii v podobě veršů Radka Štěpánka nebo Štěpána Alexandra.

Vydání limitované edice vinylů proběhne v kooperaci s Českou ornitologickou společností a bude reflektovat fakt, že sýček je jedním z nejohroženějších druhů sovy na českém území. K té příležitosti vyjde i speciální zin, který bude k LP přiložen. Kapela desku nahrála a smíchala ve Studiu Jámor Ondřeje Ježka.
Vyšlo 17. září na Polí5/Vlna.
https://sekmusic1.bandcamp.com/album/iv


Dva – Piri Piri

DVA (Bára Ungerová a Jan Kratochvíl) jsou rozhodně jednou z nejúspěšnějších českých alternativních kapel v zahraniční posledního čtvrtstoletí. S třetím řadovým albem Nipomo před dekádou objeli svět, pak se ale i kvůli mateřským povinnostem Ungerové stáhli z koncertních pódií a soustředili se na tvorbu soundtracků k počítačovým hrám. Deska Piri Piri, na které spolupracovali s britským producentem Timem Brinkhurstem je velkým návratem. Natáčeli ji od roku 2022.

Do zvuku desky výrazně zasáhl respektovaný britský producent Tim Brinkhurst aka Tim London, jenž pro svět mj. objevil kapelu Young Fathers. Společně s Ondřejem Ježkem, v jehož studiu Jámor deska vznikala, do nahrávky dodal více energie, špíny a syrovosti. „Tim měl chuť náš ultimátní sweet happy hippy hometable přístup trochu pošpinit. Nakonec to ale bylo tak půl napůl, protože jsme ho postupně přesvědčili o našem natural původu,“ dodává Kratochvíl. „Piri Piri je takovým soundtrackem léta, které nikdy nekončí, tanec na pokraji světa, kde je hudba jedinou odpovědí. Světa, kde je tanec posledním jazykem, který přežil,“ říká Ungerová.
Vyšlo 13. září na Bumbumsatori
https://dva2.bandcamp.com/album/piri-piri


Drom – Pustina

Se svojí čtvrtou studiovou deskou přichází postmetalová skupina Drom. Pustina vychází šest let po albu Tady bůh není! oceněném žánrovou cenou Břitva. Novinka je ve znamení posunu k melodičnosti a ještě širšímu rozkročením mezi jemným post-rockem a hutným post-metalem. S kontrastem si kapela hraje i v hudebním obsahu alba. Zatímco titulní skladba se blíží zatěžkanému sludge metalu, shoegazeové Domovy jsou v kontextu tvorby Drom dost možná nejjemnější a nejosobnější skladbou za celou dobu existence kapely. „Domovy jsou kořeny, vše co jsme zasadili, aby tu po nás zbylo,“ říká o písni Jirka, autor textu.
Kapela všechny skladby nahrála během letošního dubna v Golden Hive Studios pod taktovkou Amáka. Na výsledném zvuku desky je znát také autorský příspěvek nového člena kapely Jana Myslivce, který po odchodu Jiřího Vokouna doplnil původní trojici ve složení Vladimír Starec, Vladimír Vrabec a Jiří Stich. Album je dostupné také na vinylu.
Vyšlo 6. září na Kabinet Records.
https://drom.bandcamp.com/album/pustina


Lichnovský – Ideálně napořád

Zdeněk Lichnovský vystupující pod svým příjmením byl několik let frontmanem skupiny Parta vynikajících lidí, teď se rozhodl vydat na sólovou dráhu. Potřeba sólové desky vzešla z nutnosti žánrové rozmanitosti nových písniček, které by do repertoáru celé kapely neseděly. Jeho debut jako Lichnovský nazvaný Ideálně napořád je ale ve skutečnosti deska natočená s přáteli. Písně a texty mu pomáhal ve studiu dotáhnout producent nevertouch, vokály do písní dodala písničkářka Ivy Z a o zvukovou postprodukci se postarali Tomáš Tkáč a Tomáš Havlen.
Hudba se na albu noří do témat nechtěných vzpomínek, duševního zdraví, nutnosti sebekontroly sebe sama a přináší radikálně upřímný mix pravdy a fikce. To vše akcentuje nadžánrovost desky, která od klidných akustických pasáží plynule přechází do eurodanceového třeštění, či velkých glamrockových kytar. Album propagoval už v květnu singl Zdálo se mi, že jsem se zbláznil a všem to bylo jedno. Písně z desky vznikaly v roce 2023 a Lichnovský je po nahrání s Ivy Z popisuje jako „diskuze dobírající se jistého smyslu a rozřešení. Ve výsledku pak celé album dokáže vyjmenovat pocity, situace i osoby, které si člověk s sebou nese ideálně napořád.“

Vyšlo 2. září na Bad Names.
https://lichnovsky.bandcamp.com/album/ide-ln-napo-d

Výběr z novinek z české scény přináší Karel Veselý. Sledujte další kurátorovaný obsah na Facebooku.