Výběr Vinyly
alba listopad 2022

Která alba z české scény by vám neměla uniknout v listopadu 2022?

Kalle – Under The Black Moss

Hudební i manželské duo Kalle si s třetí studiovou deskou dalo na čas. Under The Black Moss vychází skoro přesně pět let po albu Saffron Hills, mezitím ale dvojice vydala alespoň koncertní EPčko Songs with the Acoustic Band. Novou desku popisují Kalle jako svoji nejtemnější. „Pokud je David voda, tak Veronika je oheň,“ dočteme se v tiskové zprávě.
Jak mají Kalle ve zvyku, desku natáčeli jen ve dvojici a to v táborském prostoru Truhlárna během letošního léta. Jediným hostem nahrávky je bubeník Jiří Bendl z Manon Meurt, který hraje ve dvou skladbách. O finální master se postaral Amák v Golden Hive Studios. Obal desky měla na starost Simona Poustková.

Vyšlo 30. listopadu vlastním nákladem kapely ve spolupráci s Full Moon Forum.
bandcamp

Květy – Starý kortykoid

Brněnské Květy otevírají svoje archívy jako dárek fanouškům. Dvojalbum Starý kortykoid posbíralo dvacet tři natočených, ale dosud nevydaných písní, které sahají až do roku 2008. „Ukázalo se, že je z čeho vybírat, takže jsme dali dohromady 23 písní, vyčistili a rozsvítili je s Ondřejem Ježkem. Něco je nahrané v sestavě ještě s houslemi, něco v té pozdější s kytarami a klávesy,“ říká o kolekci Martin E. Kyšperský v tiskové zprávě. Některé písně skupina běžně hrávala na koncertech, na jiné dávno zapomněli a objevili je jako perly v archívu.
Ve výběru jsou také písně ze soundtracku k filmu Veterán nebo seriálu Svět pod hlavou, o jeden remix se postarala Kutya, alias Markéta Lisá z MIDI LIDI. V písních se objevují hosté jako Filip Nebřenský z Hm…, Nikola Mucha, Marta Kovářová, Bára Ungerová z DVA nebo bubenice Míša Antalová. Obal vytvořila Vendulka Chalánková v duchu typografií Karla Teigeho. Starý kortykoid vyšel digitálně, ale je dostupný také na vinylu.

Vyšlo 4. listopadu na Polí5.
bandcamp

Kyšperský + Pilgr – Duo

Ještě jednou Květy, tentokrát ale „ohlodané“ na tvůrčí dvojici Kyšperský + Pilgr. Ve stejný den jako Starý kortykoid vyšla i společná deska ústředního dua skupiny, která připomíná, že Martin E. Kyšperský a Aleš Pilgr spolu hrají už dvě dekády. Finance na natáčení desky posbírali přes crowdfundingovou kampaň na serveru Donio. Deska zní jinak než jejich domovská kapela, míchá elektroniku, elektrické kytary, akustické zvuky, dadaismus i „docela vlezlý melodie“.
„Řekli jsme si, že zkusíme improvizovat a ty improvizace si budeme nahrávat do metronomu a pak stříhat, vrstvit na sebe, dohrávat další nástroje,“ prohlásila dvojice o desce v rozhovoru pro portál Frontman. Album Duo ohlásily singly Basketbal a Akvárium, oba obdařené diy klipy. K druhému jmenovanému ho na ruční kameru natočila Tereza Richterová.

bandcamp
Vyšlo 4. listopadu na Polí5.
bandcamp

Cold Cold Nights – Ten Years Later

Stejně jako Kalle i Cold Cold Nights nechali své fanoušky čekat na novou nahrávku pět let. Kapela, která vznikla v roce 2015 přirozeným přerodem ze sólového projektu Jakuba Jiráska nazvaného “J”, debutovala o dva roky později albem (The) Last Summer. Materiál na novinku vznikal v desítce DIY studií od chalup v Českém středohoří, přes pokoj v Berlíně až po zkušebnu v Chicagu v Illinois. Ten Years Later pak natočili v sestavě Jakub Jirásek, Štěpán Oves, Kryštof Knapp a Daniel Došek.
Producentem alba Ten Years Later byl Štěpán Oves, člen kapely, který už má letos na kontě desku Anderson svého dalšího uskupení Tamara. Zpěvačka Magdalena Uhlířová ze stejné kapely je jednou z několika hostů na nahrávce. Dalšími jsou např. moin moin, Paul Cardona, či Dominik Neudeker z kapely Brighter Days. Cold Cold Nights desku pokřtili a následně vyrazili na turné.

Vyšlo 11. listopadu na Black Pear Label.
bandcamp

ba:zel – We

Pod hlavičkou projektu ba:zel se skrývá další hudebně-manželská dvojice Ewelina Chiu (vystupuje sólově jako Ai Fen) a Daniel Vlček. Existují od roku 2014 a spolu hledají rovnováhu mezi křehkostí a temnotou, post-grimeovými beaty a neoklasickou hudbou. Příprava druhého studiového alba a pokračovatele desky Eye Draw(s) the Line byla komplikovaná, materiál napsaný a natočený v letech 2017 – 2019 jim po covidovém lockdownu a narození jejich prvního potomka přišel jako z jiného světa a kompletně ho předělali.
Art-pop míchaný s darkwave elektronikou nově infikovali také odkazy k hyperpopu a minimalismu. Na desce se podílel i kanadský hudebník Adrian Copeland, s jehož projektem Alder and Ash natočili ba:zel společný track. Na mixu desky se podílel Alexis Raverdy a obal obstarala výtvarnice Juliána Chomová. Album We se bude křtít 15.12 v Kasárnách Karlín.

Vyšlo 31. října na XION.
bandcamp

Heiden – Andzjel

Brněnští Heiden začali svoji cestu v pagan/blackmetalových vodách, pokračoval přes melancholický rock i pokusy o bezmála popové písničkaření, aby na aktuální desce Andzjel skončil v průsečíku toho všeho. Je nejkomplexnější deskou kapely, která se nikdy nebála jít svou cestou. „Je to deska, která je nepředvídatelná, uchvacující a která skončí příliš brzy,“ napsal o Andzjeli web Metal Storm, jedno z mnoha zahraničních médií, které o desce referovali.
Andzjel je už šesté album Heiden, za ty předchozí posbírali nominace i sošky žánrových cen Břitva a Anděl. Heiden své album zasadili do Bílých Karpat a říkají: „Nejpůvabnější na těch místech je, jak obyčejně, neokázale a tvrdě působí. V těch vesnicích není žádná senzace. Můžete se tam pokojně zastavit a splynout.“ O vinylové vydání desky se postaral label Magick Disk Musick.

Vyšlo 11. listopadu na Magick Disk Musick.
bandcamp

fyield – Future Landscapes

Debutové album česko-islandské formace fyield nabízí portréty klimatického dramatu. V projektu se potkali Václav Havelka a Kryštof Kříček z Please the Trees s islandským hudebníkem Pan Thorarensenem, jenž působí v ambientním triu Stereo Hypnosis. „Deska prozkoumává místa, kde naše společnost naplňuje své energetické a vyživovací potřeby nebo se na nich projevují rizika průmyslové společnosti. fyield zkoumají technologické, energetické a další bytosti prostřednictvím zvuku, který z nich vychází a jež o nich i nás vydávají svědectví nad rámec toho, co dokážeme spatřit,“ dočteme se v tiskové zprávě.
Vzniku alba předcházela sonická expedice v terénu. Skupina hudebníků se vydala na osm míst Česka a Islandu v doprovodu předních evropských field recordistů. Hudební uskupení fyield vychází z interdisciplinárního projektu Krajiny budoucnosti, jehož součástí je dokumentární film Neviditelné krajiny režiséra Ivo Bystřičana, podcastová série, terénní deník filozofa Lukáše Likavčana a série přednášek s klimatickou tématikou. Koncertní provedení provází projekce filmových portrétů zkoumaných lokací.

Vyšlo 31. října vlastním nákladem projektu.
bandcamp

Výběr z novinek z české scény přináší Karel Veselý. Sledujte další kurátorovaný obsah na Facebooku.