Výběr Vinyly
alba listopad 2023

Která alba z české scény by vám neměla uniknout v listopadu 2023?

Nivva – Hideout

Pražský audiovizuální projekt Nivva překračuje hranice umění a technologie a po třech letech od debutového EP přichází se svým prvním dlouhohrajícím albem Hideout. V devíti skladbách zkoumá nejenom složitý svět lidského vnímání, ale nahlíží také do nitra umělé inteligence, odhaluje pokušení a nebezpečí, které na nás mohou číhat jak v našem vědomí, tak v online prostoru. Skrze perspektivu 3D avatara s vlastním vědomím nabízí NIVVA nejen hudební zážitek, ale skutečnou cestu do budoucnosti.
Album s Nivvou ve studiu nahrávali třeba Tomáš Hribík, Samuel Bílý, Apollon Quartet nebo Katarína Kubošiová/Katarzia a dohlíželi na ně v různých funkcích třeba Igor Bruso, Amák nebo Petr Ostrouchov. O master se postaral gargle and expel. Release desky uvedl videoklip ke skladbě Sirens vytvořený pomocí Unreal Engine 5 ve spolupráci s režisérkou Jay Walker, kameramankou Annou Smoroňovou a americkou společností Impossible Objects.
Vyšlo 27. listopadu vlastním nákladem.
bandcamp

Sinks – Born Into This Only To Get Through This

Dva a půl roku po vydání eponymního debutového alba se brněnská noise-rocková trojice sinks vrací s druhou deskou. Zpěvák a kytarista Antonín, baskytaristka Vendula a bubeník Peter na nové nahrávce hlouběji zkoumají potemnělá zákoutí ztrouchnivělých struktur systému, který se zarývá a vpíjí do každé skulinky každodenního života. „Vydání tohoto alba trojice vnímá jako akt vzdoru proti nastavení, které velebí sebedestrukci zbytečnou prací s důrazem na produktivitu, haní odpočinek a sebepéči, krade kreativitu i čas a prostor pro ni,“ dočteme se v tiskové zprávě k albu. Písně vznikaly po dobu tří let, samotný proces nahrávání desky trval v olomouckém SF MINI pět dní.
Na vznik desky detailně dohlížel producent, zpěvák a multiinstrumentalista Nichi Mlebom. Podílel se na ní i hudebně, stejně jako Kvan (Aperitiff, Tilikum, buchty/nouze) a Tomáš Jirsa (Zhasni, kolektiv Hlubina). O cover art se postaral Oliver William Quinn (Hello Incognito). Deska vyšla digitálně i fyzicky ve formě gramodesek. Padesát kopií bude obsahovat sedmipalec s bonus trackem.
https://sinksbrunn.bandcamp.com/album/born-into-this-only-to-get-through-this
Vyšlo 14. listopadu na Korobushka Records.

Laokoon – Doping

Brněnské alternativně-rapové duo Laokoon tvoří producent Jiří Machů (Killiekrankie) a rapper Mikuláš Hamerla (Sekvoye). Existuje od roku 2020, srdnatě bojovalo v Startéru Radia Wave a hlavně zásobuje fanoušky spoustou hudby. Doping je už jejich třetí dlouhohrající album. Jeho novinkou oproti předchozím počinům Laokoon a Šperk je fakt, že tentokrát si do tracků pozvali hned několik hostů. Konkrétně se jedná o jména Blue Uandi, Arleta, BoLs/sLoB, Štěpán Pařízek aka Slav, Fae Bestia, Kristína Mindová z Obligatne, či Idea.
„Ačkoli název DOPING může evokovat drogy, obsah alba je více o toku dat, zahlcení procesoru stopami v hudebním programu a stále rostoucí touze po kreativitě,“ řekl pro Radio Wave o albu rapper a textař Mikuláš Hamerla, který se kvůli projektu Laokoon přestěhoval do Brna. Desku masteroval gargle and expel.
Vyšlo 3. listopadu vlastním nákladem.
bandcamp

B4 – VHS

Novoborská skupina B4 oslavila letos čtvrtstoletí své existence a k narozeninám si nadělila novou desku VHS. Za tu předchozí – Pomazánkové máslo z roku 2021 – obdrželi Vinylu, stejně jako deset let předtím za Didaktik Nation Legendary Rock. Nové album VHS opět recykluje mnohé hudební vlivy: pop, disco i rock jsou zde promíseny s psychedelickými a noisovými vstupy a odkazy na free jazz. Pozorné ucho na albu může zaslechnout melodické výpůjčky z československých hitparád 80. let i hrubě tesané elektro z let devadesátých.
„B4 se inspirují oblíbenými deskami svých rodičů nebo vzpomínkami na disko písně ze školních večírků, které přetavují v zamlžené psychedelické obrazy. V textech se střídají snové výjevy s tématy reflexe stárnutí a upadání do bezvýznamnosti. Potutelný humor a vnitřní smích se tu střídá s melancholií a pochechtáváním se nad stereotypy své generace,“ vzkazuje tisková zpráva. B4 zůstávají v relativním utajení a koncertují jen výjimečně.
Vyšlo 6. listopadu na Polí5.
bandcamp

Tábor – Údolí hvězd

Za debutové album Liebe dostala pražská čtveřice Tábor v únoru 2021 Vinylu, druhé album Údolí hvězd ne náhodou vyšlo přesně na Dušičky. Adam, David, Kateřina a Magdalena si prošli kapelami Bahratal, Oswaldovi, Vole, Or a další, pod hlavičkou Tábor ale místo přímočarosti volí spíše zasněné mantry na pomezí noci a dne. Nová deska nabízí atmosférické skladby prodchnuté zvukem starého harmonia, v Údolí hvězd panuje „zvláštní bezčasí, v němž lze natrefit na postavy z dětských nočních můr a další bytosti, skrytá zákoutí i lány luk“, dočteme se v tiskové zprávě, ukrývá ale i „jistou zlověstnost“.
„Láska je srážka vlaků, smrt nečekej. Čekej svítání,“ vzkazují Tábor. Deska vznikala koncem loňského října ve studiu Tropical Cell, sídlícím v pražských Kasárnách Karlín, u natáčení byl Lukáš Polák a vychází u plzeňského labelu Day After Records. Tábor pokřtil Údolí hvězd v minulém týdnu na koncertech v Plzni a na Žižkově. Nahrávka je dostupná digitálně i na vinylu – ten obsahuje i sítotiskový plakát ve formátu A3.
Vyšlo 2. listopadu na Day After.
bandcamp

Výběr z novinek z české scény přináší Karel Veselý. Sledujte další kurátorovaný obsah na Facebooku.