Výběr Vinyly
alba září 2021

Která alba z české scény by vám neměla uniknout v září 2021?

Ventolin: Dneska se vyčasilo

Elektronický producent a písničkář David Doubek alias Ventolin se po čtyřech letech vrací s novým studiovým albem. Dneska se vyčasilo je jeho třetím dlouhohrajícím počinem (pokud nepočítáme společné album s polskými RSS Boys) a je to nahrávka hudebně pestřejší a tematicky komornější než ty předchozí. Ke slyšení jsou zde popové milostné písně, veselé i tísnivější sci-fi scény, i situační absurdita. „Pandemie s (mým) hudebním světem otřásla. Ale osobně mi přinesla, připomněla a taky ukázala přírodu, ze které vyrůstáme a do které patříme, která dává a taky bere,“ vysvětluje Ventolin v tiskové zprávě.
Na nahrávce hostují jeho žena Klára a také Tomino Kelar a Prokop Holoubek z MIDI Lidi. Poslední jmenovaný album spoluprodukoval. Desce předcházely klipy Mech a Posun času. Ventolin ji pokřtí 13. října v brněnské Flédě, do Bratislavy jede následující den a v pražské Meetfactory se objeví 10. a 11. listopadu.

https://ventolin1.bandcamp.com/album/dneska-se-vy-asilo
Vyšlo 1. září na Bumbumsatori

Ursula Sereghy: Ok Box

Ursula Sereghy se o Vinylu ucházela vloni jako členka skupiny Metastavy (nominace v kategorii objev za rok 2019), na sólovou dráhu ale vstupuje s trochu jinou hudbou. Ačkoliv vystudovala jazz a hrála na saxofon a klávesy, její debut OK Box spadá do žánrové škatulky abstraktní elektroniky, byť jazz je zde zastoupený alespoň prostřednictvím samplů. Album vznikalo v době lockdownu, který producentce dal čas prozkoumávat možnosti nových mašinek, s nimiž se seznámila v pražské Synth Library.
Debutovou nahrávku Ursuly Sereghy vydává ostravský kolektiv Gin and Platonic a to na kazetě. Podle tiskové zprávy nabízí „eskapismus v hranicích rozumu“. O mastering se postaral Wim Dehaen z Genot Centre.

https://ginandplatonic.bandcamp.com/album/ok-box
Vyšlo 12. září na Gin and Platonic.

Bratři: Two Minds

Dvojčata Jiří a Ondřej Veselí spolu jako Bratři hrají už pět let a dosud vydali EPčko a několik singlů. Zatím byla jejich síla v koncertování, při němž využívají elektronické bicí a analogové i modulární syntezátory – takto zahráli třeba na festivalu Eurosonic v Groningenu. Debutové album Two Minds přenáší energii z živých vystoupení do drážek, o což se mimo jiné postaral i berlínský zvukař Hannes Bieger, který dělal nahrávce mix.
„Two Minds je náš pohled na svět elektronické hudby, od posledního singlu Running, který má teplý analogový sound s jemným vokálním samplem od Teepee, po industriální tepající techno beat Morph, který ztělesňuje naši lásku k industriálním a temným zvukům,“ říkají Bratři o svém debutu. Desce předcházel singl Signal.

https://www.indies.eu/
Vyšlo 24. září na Indies Scope.

Ctib: Kampak?!

Ctib je svérázný písničkář z Rožnova pod Radhoštěm, který svůj styl popisuje termínem „discoegopunk“. Na scéně se pohybuje od začátku devadesátých let – hrál s Telefon, Uštkni nebo Complicité Candide a patřil do komunity kolem legendárního (a dnes už nefunkčního) klubu Vrah. Sólově debutoval v roce 2014 na EPčku Nebo taky ne.
Dlouhohrající debut Kampak?! vychází na Kabinet Records digitálně a na vinylu. Ctib zde míchá postpunkovou hudební vynalézavost s intenzitou hardcore i něžností folku. Za zmínku rozhodně stojí i sžíravé (a přitom vtipné) texty, které komentují stav společnosti. Ctib svůj debut Kampak?! pokřtil na přelomu září a října v Brně a Rožnově. V Praze zahraje na Žižkovské noci 29.10.

Vyšlo 10. září na Kabinet Records.
https://ctib.bandcamp.com/album/kampak

Frankie & The Deadbeats: The Shining

Country renegáti Frankie & The Deadbeats jsou tak trochu all-star band – skupinu tvoří členové Prague Conspiracy, Unholy Preachers nebo Inventa Storca. Anglicky zpívané písně vychází z tzv. outlaw country a zachycují samotu uprostřed civilizace a krizi nejen středního věku. Debutové album The Shining je dostupné také na kazetách a vinylech.
„Vždy jsem obdivoval muzikanty, kteří mě dokázali svou tvorbou přenést na jiné místo. Pokud posluchače naše hudba dokáže přenést do knihy Cormaca McCarthyho, filmu Davida Lynche nebo na nekonečné silnice napříč USA, i přestože vznikala převážně v Brdech, splnila nahrávka svůj účel,” říká frontman Frankie Knuth. Ke skladbě Cowboys & Dreamers vznikl klip na území zaniklé obce Sluková, oblíbeným útočištěm trampů. Vytvoření klipu se chopil režisér Vladimír Turner a kameraman Petr Racek.

Vyšlo na Pushteek Records 1. září.

Výběr z novinek z české scény přináší Karel Veselý. Sledujte další kurátorovaný obsah na Facebooku.