Výběr Vinyly
alba květen 2020

Která alba z české scény by vám neměla uniknout v květnu 2020?

Různí – Full Moon 10

Časopis Full Moon slaví deset let své existence a k narozeninám si nadělil kompilaci, která vyšla na dvou vinylech. Jsou na ní kapely a hudebníci nějak spojení s Full Moonem, kteří dodali dosud nevydaný materiál. Jedná se třeba o Manon Meurt, Please The Trees, Tomáš Palucha, ±0, Pris, Kitchen nebo Orient.

https://fullmoonmag.bandcamp.com/album/full-moon-10
Vyšlo 28. května na Full Moon Forum.

Amelie Siba – Dye My Hair

Na konci dubna se stala vítězkou talentové soutěže 1Band2Play, kterou pořádá Full Moon, a hned vypustila na internet své debutové album. Sedmnáctiletá hudebnice Amelie Siba dělá křehké písničkářství odkazující na devadesátkový lo-fi folk i současné indie. Album vyjde 5. června fyzicky na CD na Full Moon Forum a křtít se bude 9. 6. v brněnském Kabinetu múz a 11. 6. v pražském Café V lese.

https://teargarten.bandcamp.com/album/dye-my-hair
Vyšlo 5. května na Bandcampu zpěvačky.

Metronome Blues – Garden of Eden

V České republice dlouhodobě usazený novozélandský hudebník Rhys Braddock udělal ze svých Metonome Blues znovu sólový projekt a s deskou Garden of Eden se vrací ke kořenům hned v několika ohledech. Ostatně dokončoval ho v domovském Novém Zélandu, kde ho zastihlo uzavření hranic. Tam vznikl i klip k písni Nutopia.

https://www.youtube.com/watch?v=ZyY3t0izeF4
https://metronomeblues.bandcamp.com/album/garden-of-eden
Vyšlo 1. května na Bandcampu kapely.

Tomáš Tkáš – Domů, nebo někam jako doma

Tomáš Tkáč je členem Pris nebo Něco něco, na své sólové desce Domů, nebo někam jako doma vyznává široce rozkročený hudební eklekticismus. Alternativní pop? Možná by se to tak dalo nazvat. Tkáč si desku, na které pracoval několik let a na kterou nahrál drtivou většinu nástrojů, vydal na svém vlastním labelu Divnosti.

https://povidejrikejmluv.bandcamp.com/album/dom-nebo-n-kam-jako-dom
Vyšlo 1. května na Divnosti.

Cermaque – Lament

Jakub Čermák aka Cermaque se na svém novém studiovém albu posouvá od písničkářství k volnomyšlenkářskému rapu. Na novince Lament míchá folk a hip hop s apelačními texty. (Cermaque vydává souběžně také poezii.) Na desce, která vznikla díky podpoře fanoušků skrze HitHit, se podíleli třeba Martin Kyšperský a Květy, Aid Kid, Honza Kratochvíl z DVA nebo Tomáš Tkáč.

https://www.indies.eu/alba/4922/lament/
Vyšlo 22. května na Indies Scope.

Různí – XYZ Various Artists 2020

XYZ je pražský audiovizuální kolektiv, který má za sebou výstavy, instalace i projekce na festivalech a také vydává desky nebo opulentní kompilace současné elektroniky. Various Artists 2020 je ta pro letošní rok – je k ní nalezení celá řada domácích hudebníků a může tak sloužit jako breviář toho, co se děje v české elektronice. Přispěli třeba HRTL, Aid Kid, Never Sol, Oliver Torr nebo Federsel.


https://xyzproject.bandcamp.com/album/xyztape-various-artists-2020
Vyšlo 1. května na labelu XYZ Tape.

Výběr z novinek z české scény přináší Karel Veselý. Sledujte další kurátorovaný obsah na Facebooku.