Výběr Vinyly
alba březen 2023

Která alba z české scény by vám neměla uniknout v červenci 2020?

Amelie Siba – Gently Double A

Naděje, aktivní sebepéče a hledání sebedůvěry ve světě, který na nás často klade přílišné nároky, to jsou hlavní témata třetí studiové desky pražské písničkářky Amelie Siba. Deska začala vnikat se startem roku 2022, kdy Siba opustila Prahu a s ní i všechny své špatné životní návyky a zacyklené myšlenky. Odletěla do Anglie k babičce na vesnici, kde v bezpečí svého starého dětského pokojíku a bezčasí venkova začala psát písně, které kreslí nové emoční mapy její hudby. Na Gently Double A je slyšet naštvanost, otevřenost, ale i naděje v nalezení lepšího já a nové začátky.
Zvuk desky ovlivnilo to, že vznikala na koleně – žádné profesionální studio, jen kytara, mikrofon a zvukovka a zachycení prchavých momentů. Na postprodukci a mixech se podílel Kryštof Kříček (Please the Trees, Kurisutaru), který byl v roli producenta předchozí desky Love Cowboys z konce roku 2021. Album Gently Double A pokřtí Amelie Siba 15. dubna v TJ Sokol Karlín. Dresscode akce je ples ze začátku nultých let druhého tisíciletí. V Brně se deska bude křtít 20. dubna v Kabinetě múz, kde zahraje i Black Tar Jesus.

Vyšlo 31.3. na Day After.
bandcamp

Nylon Jail – Kings of the Weaklings

Skupina Nylon Jail vloni oslavila desáté narozeniny a k začátku druhé dekády své existence si naděluje třetí studiové album. Z autorského hlediska se jedná tak trochu o výlet časem, krom nových songů totiž album obsahuje i písně, které byly dokončené i deset let poté, co začaly vznikat. Kings of Weaklings má typický rockový sound okořeněný country a elektronickou a písním samozřejmě vládne nezaměnitelný chraplák zpěváka Jiřiny Jiráka.
Autorská dvojice Jiřin Jirák a Roman Vičík si na natáčení desky Kings of Weaklings pozvala řadu hostů, jako například Roman Vícha (Farna), Jakub Vejnar (Hudba Praha), Antonín Dlapa (Prago Union), Michaela Štaffová nebo Adriana Asseff Rodriguez (Duende). „Hlavním tématem je pro mě nejistota doby, ve které vznikala. Nemožnost ovládnout situaci, protože hybatelem jsou síly mocnější než vůle. A naší reakcí na všechny ty věci kolem, které nás přesahují a které byly donedávna ve světě fantazie, je hořkosladká, opulentní oslava narozenin. Hořkosladká ale do plnejch!“ říká o desce Roman Vičík. Produkce se ve svém studiu jáMOR ujal Ondřej Ježek. Vyšlo u Indies Scope.

Vyšlo 17. 3. na Indies Scope.
spotify

Fotbal – Why Is This Happening To You?

Jihočeská čtveřice Fotbal se vrací s novým materiálem, čtyři roky po debutu Moon Landing Revival. Why Is This Happening To You? je znovu zavádí do jejich oblíbeného žánru shoegaze, tentokrát ale doplněného o no wave vsuvky, syntezátory a také čistější vokály i uhlazenější kytarové linky. O nový zvuk se postaral rakouský muzikant a producent žijící v Brně Nichi Mlebom. Samotné nahrávání se odehrávalo střídavě v Českých Budějovicích a v Brně. Master si vzal na starost Wolfgang Möstl.
Ve Fotbale se potkali Dojč a Markéta Košařová, členové skupiny Kidney Trauma, s Vencákem ze Sýček a kytarista Jakub Šimanský, který je známý hlavně z dvojice s Tomášem Niesnerem. Ve Fotbal nicméně Šimanský hraje na bicí. Why Is This Happening To You? vychází na Korobushka Records. Kromě digitální verze bude deska dostupná i na dvanáctipalcovém vinylu, v dubnu přibude ještě kazeta.

Vyšlo 16.3. na Korobushka Records
bandcamp

Anki – EU Passport Karaoke EP

Za své první česky rapované album No More Drama si vinohradský rapper Anki odnesl vloni nominaci na Vinylu v kategorii Album roku. Na oceňovanou desku teď navazuje novinkou EU PASSPORT KARAOKE EP, která je ale v mnohem jiná. Místo ohlížení do neradostné minulosti už teď Anki žije v přítomnosti, a nebo kouká do budoucnosti. Rapuje o tom, jak se mu daří skvěle a „nežije v kleci“. K novým tématům sedí i změna beatů, které jsou rovné a směřují na taneční parkety. „EU lifestyle, nemusím se otáčet / nemusím se začleňovat, můžu jenom chlastat,“ rapuje v titulní skladbě.
„EU PASSPORT KARAOKE EP je osobním příběhem o spojení evropské a asijské identity symbolizované evropským pasem. Pas na EP představuje možnost volného pohybu a v konečném důsledku jednoduše snít,“ dočteme se v průvodním textu nahrávky, která má tradičně řídkou stopáž. Anki debutoval v roce 2020 na vietnamsky rapovaném albu Saigon Stories.

Vyšlo 27.3. vlastním nákladem.
spotify

Různí – Little Too Emotional

Nedávno založený label LTE propojený s komunitou kolem klubu Ankali přichází s další kompilací pražských a nebo v Praze usazených hudebníků, kteří se pohybují v krajinách experimentální elektroniky. Na sampleru jsou zařazeni například Qow alias interdisciplinární umělec Omar El Sadek s egyptskými kořeny, v Londýně usazená zvuková umělkyně a skladatelka Avsluta (Lucie Štěpánková) nebo Servicebot (dříve jako Kadaver) známý z brněnské Herny.
„Vytváření kompilace se někdy zdá jako vytrhávání malých kousků z větších částí díla, jen aby je složilo zpět do celku. Zatímco jsme se snažili všechny tyto nesourodé kousky převést do většího celku, který dobře drží pohromadě, je cítit, že ty menší kousky byly, jsou nebo budou součástí něčeho většího, dokonce mnohem většího,“ dočteme se v textu k čtvrtému releasu značky LTE, na němž najdeme také „pozůstatky intimních historií, zapomenuté a znovuobjevené projekty, impulsy okamžiku a produkty úrodné půdy“.

Vyšlo 16. března na LTE.
bandcamp

Výběr z novinek z české scény přináší Karel Veselý. Sledujte další kurátorovaný obsah na Facebooku.