VINYLA ACADEMY

WORKSHOPY

Workshopy s etablovanými osobnostmi české nezávislé scény. Všechny workshopy jsou zdarma. Pouze je nutná předchozí registrace skrz e-mail. Doporučujeme s registrací neváhat – omezená kapacita.

Registrace:

tomas(zavináč)vinyla.cz

WORKSHOP 1
Tipy a triky, jak na hudební PR + Booking a management

Pracovna, Žižkov
16. říjen 2021, sobota
9:00 – 18:00

Tipy a triky, jak na hudební PR

Nedaří se vám prosadit a novináři se o vás nezajímají, přestože jste přesvědčení o tom, že vaší muzice nic nechybí? Pojďte se společně s námi zamyslet nad tím, jestli něco neděláte špatně. Na workshopu si vysvětlíme, jakým způsobem efektivně promovat vaši hudbu a koncerty. Dozvíte se, co od vás hudební publicisté očekávají a jakým způsobem připravit a realizovat úspěšnou PR kampaň. Inspirujeme vás konkrétními příklady z praxe – společně nahlédneme do kuchyně Midi Lidí, Katarzie, Zrní, Ventolina, Krajiny Ró nebo hudebních cen Vinyla.

Booking a management

Máte skvělou kapelu, ale nevíte, jak začít s bookingem? Proč je lepší se nezacyklit v kruhu „máme letos 22 koncertů v Praze a 1 v Brně“? Jak může booking pomoct v růstu umělce, ale proč vás samotný booking nespasí? Jak zaujmout promotéry a jak s nimi vyjednávat? V kterém momentu je lepší předat booking agentovi a je to vždy nutné? Co je a co není agendou booking agenta? Jak sehnat koncerty v zahraničí?

Lektoři:

Zdeněk Neusar je nezávislý PR konzultant a šéfredaktor magazínu Frontman.cz. Jako PR manažer stojí v pozadí úspěšných kampaní řady hudebníků (Midi Lidi, Zrní, Bratři Orffové, Ventolina nebo Krajiny Ró). 

Prokop Holoubek je zakladatel bookingové agentury Bumbum Satori, která zastupuje desítky českých i zahraničních umělců, spoluzakladatel klubu Fléda a člen kapely Midi Lidi.  

WORKSHOP 2
Hudební (kulturní) publicistika

Pracovna, Žižkov
6. listopadu 2021, sobota
9:00 – 18:00

Kritizovat umí každý. Recenze, kritika, komentář, profil rozhovor plus další žánry a postupy z ranku psaní o hudbě a tančení o architektuře představí publicisté Pavel Turek (Respekt) a Miloš Hroch (A2larm, Deník N, The Wire), kteří rovněž spolupracují s katedrou žurnalistiky FSV UK. Během jednodenního kurzu se tu zájemci mohou seznámit s různými přístupy ke psaní o kultuře a také si vše prakticky vyzkoušet. Řeč bude o tom, jak překonávat úskalí první věty, ale také druhé a třetí. Dojde na praktické základy a trendy současné kulturní & hudební kritiky, ale i editorské práce. Tomu bude odpovídat i program dne, během něhož se výkladová část bude prolínat s tvůrčí. Právě proto od účastníků v předstihu vítáme čerstvé autorské – publikované i nepublikované – texty, o nichž bychom mohli mluvit a přijít na to, jak je třeba vylepšit.

Lektoři:

Pavel Turek je hudební publicista působící v redakci časopisu Respekt. V průběhu let publikoval v Živlu, Rock & Popu, Reflexu i MF Dnes. Spolupracoval s Radiem Wave. Spoluzakládal obrazový magazín Komfort. V letech 2007–2009 pracoval pro server Aktuálně. Přednáší na Katedře mediálních studií FSV UK.

Miloš Hroch je hudební a kulturní publicista. Pracoval jako redaktor Českého rozhlasu (Radia Wave), pravidelně přispívá do řady českých médií a britského hudebního časopisu The Wire. Je autorem knihy Křičím: „To jsem já.“: Příběhy českého fanzinu od 80.let po současnost (2017) a spoluautorem knihy Všechny kočky jsou šedé: Hudba úzkosti (2020). Působí na Katedře mediálních studií FSV UK.

WORKSHOP 3
Produkce & natáčení alba

Golden Hive Recording Studio, Praha
21. listopadu 2021, neděle
9:00 – 18:00

Jak natočit originální desku? Desku lze dnes nahrát a vydat doma. Proč ale pracovat se zkušeným producentem? Jak probíhá hledání osobitého zvuku? Jak se připravit na vzájemnou spolupráci? Co dokáže dobrý producent poznat z demo nahrávky?  A samozřejmě prakticky ve studiu proberme: 1) úvod do nahrávání, 2) příprava nahrávaní, 3) stavba a výběr mikrofonů a preampů, 4) zvuková produkce, 5) spravováni nahrávky, 6) mix a master. Celodenní kurz se odehrává přímo ve studio Golden Hive. Omezená kapacita – rezervujte si své místo co nejdříve.

Lektor:

Michal Šťastný (Amák) – hudebník, zvukař a producent studia Golden Hive. Kromě českých Please the Trees, Kalle, Lvmen nebo Kovadliny spolupracoval s řadou zahraničních hvězd, mimo jiné třeba s Killing Joke.