BASTL ELECTRONIC TRACK

pro mladé elektronické producenty/ky
II. ročník

Výzva bude vyhlášena na začátku listopadu 2022

Laureáti 2021

Pavla Bastlová (Tokyo Drift)

Výrazová úspornost Pavly Bastlové (Tokyo Drift) může vést při povrchním poslechu k rychlým soudům. Odevzdaný hlas pohlcují potemnělé ambientní plochy, ze kterých vystupují jen narkoticky utlumené trapové hi-haty a střídmě použité auto-moto samply. Všechna ta žánrová i estetická klišé jsou ale použita s obdivuhodnou sebedisciplínou, výjimečným aranžérským citem a zjevnou sebereflexí. V hlavě nám tak ještě dlouho zůstane vtahující vokální melodie i překvapení z toho, jak procítěně může znít zvuk skřípajících pneumatik.

Johannes Tröstler (DJ Bingo)

Provzdušněná kompozice Johannese Tröstlera (DJ Bingo) mezi přihlášenými skladbami ční svou až bezelstnou lehkostí a důrazem na mikroskopicky jemné detaily. Tröstlerova melancholická introspekce nevede k sebelítosti a uzavření se před světem – místo toho nás v doprovodu hřejivě emotivních syntezátorů, které se citlivě prolínají akustickou kytarou a záplavou hravě použitých konkrétních zvuků, s otevřenou náručí zve do svého utopicky-pohádkového světa.

Výběr z přihlášených tracků

Zde si můžete přehrát oba vítězné tracky + 6 dalších, která získaly „čestné uznání“ a dostaly se na shortlist poroty.

Chceme propojit mladé elektronické producenty/ky se zkušenými tvůrci a tvůrkyněmi a pomoci ke vzniku autorského EP v profesionálních podmínkách.

Podmínky a pravidla výzvy Bastl Electronic Track

Cena Vinyla a Bastl Instruments vyhlašují společný open call „Bastl Electronic Track“ (BET) zaměřený na podporu elektronické tuzemské hudební scény. Výzva je určena pro začínající elektronické producentky a producenty. Přihlásit se lze formou nahrávky / tracku o maximální délce 10 minut. Odborná komise vybere dvě nejzajímavější nahrávky – jednu producentku a jednoho producenta. Porota hodnotí originální a inovátorský přístup k hudební tvorbě, ke zvuku, k celkové koncepci nahrávky a zohledňuje i širší hudební a kulturní kontext nahrávky. Vinyla a Bastl Instruments poskytnou dvěma laureátům podporu k natočení EP (mentoring, mastering, možnost zdarma zapůjčení nástrojů Bastl Instruments) a dále koncertní podporu ve spolupráci s partnery projektu (Heartnoize Promotion, Beseda u Bigbítu, Noise Kitchen, Bastl Instruments, Průběžný festival Vinyla).

Základní parametry:

 • Open call je určen pro producenty / producentky do 25 let.
 • Přihlášení 4. 11. 2021 – 31. 1. 2022.
 • Vyhodnocení odborné komise 1. 2. 2022 – 18. 2. 2022.
 • Vyhlášení výsledků open callu 23. 2. 2022.
 • Následně (cca březen – červen) zajištění odborné (mentorské, technické) pomoci vedoucí ke vzniku EP.
 • Laureáty vybírá pětičlenná odborná komise (4 zástupce nominuje Vinyla, 1 zástupce Bastl Instruments).
 • Výběr poroty probíhá na základě společné debaty a argumentace, ne formou prostého hlasování.
 • Porota klade důraz na originalitu, inovativní práci se zvukem a přihlíží k širšímu hudebnímu a kulturnímu kontextu nahrávky.

Jak se přihlásit?

 • Zašlete nahrávku / track / zvukovou stopou v maximální déle 10 min (či trvalý odkaz).
 • Připojte pár vět o nahrávce (východiska, motivace, kontext) – cokoli, co nám pomůže lépe pochopit způsob vašeho přemýšlení o zvuku a tvorbě.
 • Vše zašlete na e-mail: tomas (zavináč) vinyla.cz.

POROTA

pro ročník 2021

Ondřej Lasák (nominant Vinyly)

Člen pražského kolektivu Genot Centre se dlouhodobě věnuje prezentaci a propojování současného digitálního undergroundu formou site-specific koncertů a kazetových releasů. Spolu s Wimem Dehaenem se již přes pět let daří objevovat výrazné domácí talenty abstraktní hudby iniciovat mezioborové spolupráce mezi producenty a vizuálními umělci i pořádat originálně pojaté koncerty na neobvyklých lokacích. Za své aktivity si s Genot Centre vysloužil cenu Vinyla v kategorii Počin roku a prestižní britský server The Quietus vydavatelství vyhlásil kazetovým labelem roku 2017.

Click here to add your own text