Výběr Vinyly
alba květen 2022

Která alba z české scény by vám neměla uniknout v květnu 2022?

Anki – No More Drama

Anki je rapper z východních Čech s vietnamskými kořeny a No More Drama je jeho první česky rapovaná deska. Debutoval před dvěma lety s vietnamským albem Saigon Stories, které sklidilo zájem také v mezinárodních kruzích vietnamské komunity. O beaty na No More Drama se postarali producenti LastSword, Lvcifer nebo Marbleboy. <úh6>

Na Ankiho albu hostují rappeři Mura a L. Mayhem, což je Lukáš Vydra ze skupiny Dukla tentokrát v roli rappera. Anki svoji desku pokřtí 28. června v Café V lese. Společnost mu budou dělat hosté Spykidd & Darko + Unhealthy.

Vyšlo 23. května vlastním nákladem autora. (V distribuci Universalu.)
spotify

Viah – Crash Report

Elektropopové trio Viah aktuálně působí ve složení Huyen Vi Tranová, Rosalie Malinská a Veronika Hurtová. Crash Report je jejich druhé studiové album a podíleli se na něm také třeba Jan Burian ml., Isama Zing nebo Aid Kid. V jedné skladbě hostují rappeři z projektu P/\ST. O master se postaral Tomáš Karásek.
„Teď jsme fakt ponořené do každého malého aspektu nové desky. Spoustu těch věcí si i samy produkujeme. Je to třeba dvouletá a celkem tvrdá práce,“ prozradila v rozhovoru pro Radio Wave zakladatelka a hlavní protagonistka kapely Huyen Vi Tranová. Viah desku pokřtily 17. května v Meetfactory.

Vyšlo 18. května na Bad Names.
bandcamp

Chorobopop – Odrazit od dna

Rožnovské trio Chorobopop si na svém druhém studiovém albu pohrává s prvky popu a alternativního rocku. Desku stihli vydat jen rok a půl po skvěle přijatém debutu Kočky, krysy, celebrity.
Kromě ústřední trojice se na desce výrazně podílel také Petr Ziki Zikmund, v jehož studiu Ziki Records ve Zdětíně u Prostějova album vznikalo. O klipový singl se postarala skladba Midas. Deska je zatím dostupná digitálně, na vinylu bude novinka Chorobopopu na podzim, kdy fyzický nosič vyjde ve spolupráci labelů Malárie, Cultburger a Burina.

Vyšlo 10. května na Malárie records.
bandcamp

DVA – Attentat 1942 / Svoboda 1945: Liberation

Už je to osm let, co DVA vydali svoji poslední studiovou desku Nipomo. Od té doby Bára Ungerová a Jan Kratochvíl vyměnili čistě autorskou tvorbu za soundtracky k počítačovým hrám. Tím posledním je hudba ke dvojici her z produkce studia Charles Games – adventur Attentat 1942 a Svoboda 1945: Liberation. Odehrávají se ve druhé světové válce. a proto je nálada nových skladeb DVA o poznání vážnější, než jsme od nich zvyklí.
Soundtrack vyšel v den 80. výročí atentátu na zastupujícího říšského protektora. „Nejčastěji jsme používali kombinaci terénních nahrávek na diktafon (nádraží, prádelna, zkouška sirén, vodní elektrárna) s akustickými nástroji. Z dobových nástrojů jsme používali basklarinet, který pravděpodobně používala německá a po válce československá posádková hudba,“ vysvětluje v tiskové zprávě Jan Kratochvíl, polovina DVA.

Vyšlo 27. května ve spolupráci Charles Games a DVA.
bandcamp

Různí – Sing Sing Soundsystem Vol. 3

První díl kompilace komunity Sing Sing Soundsystem byl před dvěma lety nominovaný ve Vinyle na počin roku. Od té doby vinohradsko-berlínská parta připravila druhý a teď i třetí díl svého labelového sampleru. Velkou roli na něm hraje Igor Bruso, který zde má svoji kapelu Deaths i sólový projekt Terror Phoenix. V tracklistu najdeme i producenty jako jsou LastSword, XYU, Aid Kid, nebo skupinu Dým.
Výtěžek z kompilace je věnovaný dobrovolníkům, kteří pomáhají v uprchlických zařízení pro ukrajinské oběti ruské válečné invaze. Konflikt na východě Evropy je ostatně hlavním tématem kompilace, ne náhodou začíná skladbou 24. 2. 2022, která je datem začátku ruské okupace Ukrajiny.

Vyšlo 10. května na Sing Sing Soundsystem.
bandcamp

Výběr z novinek z české scény přináší Karel Veselý. Sledujte další kurátorovaný obsah na Facebooku.