Výběr Vinyly
alba prosinec 2022

Která alba z české scény by vám neměla uniknout v prosinci 2022?

Tomáš Šenkyřík – Hajú

Hudební skladatel a sběratel zvuků Tomáš Šenkyřík na sebe před dvěma lety upozornil EPčkem Fond, které vyšlo na anglické značce Slowcraft zabývající se hudebními experimenty. Stejné vydvatelství se postaralo i o Šenkyříkovu novinku Hajú, která je inspirovaná moravským folklorem, v němž autor vyrůstal. Nechybí samozřejmě znovu field recordings, propojené s akustickými nástroji i digitálními manipulacemi.
Na desce se podíleli také Pavel Rajmic na smyčcových nástrojích a vokalistka Marie Puttnerová. Album masteroval Ian Hawgood a vyšlo kromě digitální verze také na CD. „Moderní verze moravského folkloru poučená ambientním minimalismem stejně jako duchy Dvořáka a Janáčka,“ napsal o desce web Headphone Commute.

Vyšlo 2. prosince na Slowcraft.
bandcamp

Tokyo Drift – Scorpio Season

V únoru 2022 vyhrála Pavla Bastlová alias Tokyo Drift první ročník soutěže Bastl Electronic Tracks a následně natočila společný track s Toyotou Vangelisem. Svoji debutovou desku stihla ještě do konce stejného roku Nebylo to ale jednoduché – v první půlce roku měla autorskou krizi, která se ale rozplynula na konci léta, kdy vznikla většina materiálu z desky. Klíčem byla improvizace i přijetí vlastních slabostí.
„Je to silně ženský album, ukotvený v melancholii, která je stěžejním prvkem mojí osobnosti. Ať chci nebo ne. Proto scorpio season,“ prozrazuje Tokyo Drift o své desce, kde je slyšt i hučící lednička nebo auta za okny. Svébytné křížení módního trapového soundu s introspektivním digitálním písničkářstvím s českými texty dělá ze Scorpio Season jeden z nejsilnějších debutů končícího roku. O mix a master desky se postaral Dominik Gajarský.

Vyšlo 4. prosince vlastním nákladem autorky.
bandcamp

Ctib – Smrad v síni tradic

Disco-ego-punk, tak říká svému žánru rožnovský pankáč a učitel Daniel Stibor alias CTIB, který se se svými hudebními projekty výrazně rozjel až po čtyřicítce. Působil v punkové legendě Telefon, která se transformovala v synth-punkový Chorobopop, s ním vydal na jaře desku Odrazit od dna, na svoji loňskou debutovou sólovku Kampak?! navázal novinkou Smrad v síni tradic. Znovu zde osobitě míchá písničkářství s rapem a punkovým postojem, na nové desce už dominují elektronické zvuky.
Smrad v síni tradic se nahrávalo na jaře 2022 ve studiu Ziki records ve Zdětíně u Prostějova pod dohledem Petra Ziki Zikmunda. Obal desky je autorským dílem polské grafičky a výtvarnice Małgorzaty Gurowské. K digitální verzi se po novém roce přidá i vinyl, křest proběhne 11. ledna 2023 v Kabinetu MÚZ.

Vyšlo 21. prosince na Kabinet Records.
bandcamp

Marie Kieslowski – Je všechno dobrý?

Po působení v projektech Kieslowski a Zvíře jménem Podzim se hudebnice Marie Kieslowski dopracovala k první sólové desce. „Touhu napsat vlastní píseň, objevit svůj zvuk a jazyk, tu jsem v sobě nosila dlouho, ale vždy byl důvod, proč to nezkusit. Změna přišla, když se nám narodila dcera, přestala jsem chodit do práce a po narození syna opustila i zaběhnuté duo Kieslowski,“ popisuje Kieslowski bod zlomu své kariéry. V názvu desky se ptá Je všechno dobrý? a jsou zde slyšet Klára Vytisková nebo Lenka Dusilová. Hrají tu třeba Terezie Kovalová, Miloš Dvořáček či Štěpán Růžička. O produkci alba se postaral Aid Kid.
K albu Je všechno dobrý? vzniká také stejnojmenná kniha, která bude obsahovat rozhovory s českými hudebnicemi, které jsou také matky. „Bude to povídání o tom, jak se vypořádaly se svou pozicí hudebnice, zpěvačky nebo písničkářky nebo jak narození dětí ovlivnilo jejich tvorbu, kariéru, jak se vlastně cítí na hudební scéně, která s dětmi primárně nepočítá,“ popisuje Kieslowski na portálu Donio, kde na knihu sbírá od fanoušků prostředky na vydání.

Vyšlo 2.12. vlastním nákladem autorky.
bandcamp

Pio Squad – Torzo

Jihlavské rapové duo Pio Squad působí na scéně od konce devadesátých let (říkali si Jižní pionýři) a ve sbírce mají dvě žánrové ceny Anděl. Naposledy vydali Eurodel a Efko společnou desku v roce 2016, Eurodel letos zvládl i sólový počin Indigo. Před přípravou páté studiové desky je opustil DJ De Puta Madre, kterého v koncertní podobě kapely nahradil DJ Flux.
Torzo nahrávali pod dohledem DJe Cut Dema v jeho pražském studiu Sonic State a mix a mastering se odehrál pod taktovkou Audiogarden studia. V rámci propagace desky se v Jihlavě objevilo několik instalací torz, kdy ke každému tracku vytvořil svoje „torzo“ jiný umělec a lidé si ho mohou s autorem i skladbou spojit na základě QR kódu, který je na každé z instalací. Hostů na desce není mnoho – vlastně jen slovenská legenda Čis-T (L.U.Z.A., Názov Stavby) a mladá rapperka Baby G.

Vyšlo 12.12. vlastním nákladem skupiny.
spotify

Výběr z novinek z české scény přináší Karel Veselý. Sledujte další kurátorovaný obsah na Facebooku.