DIV I DED

Dvacet let po mezinárodních úspěších Ecstasy of Saint Theresa se znovu vrací na výsluní český shoegaze a v jeho čele aktuálně stojí frýdecko-místečtí Divided. Multiinstrumentalista Filip Helštýn a zpěvačka Viktorka Marksová ale rozhodně jen nekopírují někdejší hrdiny indie scény, jejich osobité pojetí shoegaze do sebe vstřebalo i prvky dream popu či lo-fi folku. Skupina vznikla na konci roku 2013 na troskách Saturn United a už na podzim následujícího roku vydávají jako free download svůj debut Born To Sleep, který sklidil velmi pozitivní reakce kritiky.

Rozhovor

Kde se vzala jejich láska k shoegaze a co za rok existence kapely nestihli. Jako první v našem dotazníku odpovídají Filip Helštýn a Viktorie Marksová z DIV I DED.

Vinyla: DIV I DED vznikli teprve v prosinci 2013, ale za jeden rok jste toho stihli celkem dost – napsat silný materiál, natočit skvělou desku a odjet koncerty. Překvapuje vás, jak jdou věci hladce a je něco, co jste za ten první rok nestihli?

Viktorie + Filip
: Měli jsme hodně času přemýšlet nad podobou naší vysněné kapely a poté jsme už jen jednali a zatím to nějak vychází Jediné co jsme minulý rok nestihli bylo natočení klipu, teď jen čekáme na pořádnej sníh a pustíme se do toho.

Vinyla: Kapela se nijak nestydí za žánrový přívlastek shoegaze. Jak jste se k shoegaze dostali a jaké jsou podle vás důvody, že se teď v České republice ve velkém vrací?

Filip: Na shoegaze jsem vyrůstal. Můj táta je taky muzikant a vždycky měl doma hodně hudby a já jsem pořád poslouchal Jesus & Mary Chain a kompilaci 4AD na vinylu. Jinak si myslím, že comeback shoegaze je celosvětový a to díky hispterské vlně a starým klasickým kapelám, které se vracejí.

Viktorie: Já jsem Depešačka. Shoegaze jsem poslouchala tak okrajově, teprve teď se v něm pokouším orientovat. To, že nastává jeho comeback v ČR jsem upřímně ani nezaregistrovala.

Vinyla: Vaše album sbírá příznivé ohlasy i ze zahraniční blogosféry nebo nezávislých médií. Může to být něco, od čeho se dá odrazit třeba ke koncertování venku?

V+F
: To nevíme, ale určitě je to pro nás při nejmenším výzva k nějakému výměnnému koncertu.

Vinyla: Born to Sleep vyšlo digitálně a dá se koupit za dobrovolný příspěvek. Nechystáte se desku vydat i na fyzickém nosiči?

V+F
: Chystáme kazety, které by měly být hotové do konce ledna. Budou s námi na každém koncertě. Časem by mohly klapnout i CD, pokud bude zájem.

Vinyla: DIV I DED už nějakou dobu hrají jako kvarteto, přičemž jednou z posil je i Ondřej Mikula alias elektronický kutil Aid Kid. Je jeho účast jen zatím čistě koncertní výpomoc, nebo se bude podílet i na vzniku nových písniček.

V+F: Ondřej by se měl produkčně podílet už na dvojalbu, na kterém pomalu začínáme pracovat.