Schwarzprior

Z prostředí ostravské fakulty umění a malých galerií dorazilo do světa nezávislé hudby ostravské trio Schwarzprior. Svůj syrový electro-punk se surreálnými texty na koncertech ještě propojují s působivými vizuály, na debutové desce iddqd vydané na pražském labelu Polí5 ale jejich hudba skvěle funguje i bez nich. Temnou elektronikou či žánrem EBM inspirované tracky také těží z estetiky stařičkých počítačových her – iddqd z názvu desky je kód nesmrtelnosti v klasické střílečce Doom.

Jana Grygarová k ocenění skupiny Schwarzprior

Jen málokteré kapele odpustíte tolik drzosti, rouhání a názvy skladeb jako je Smrt, láska, chcaní. Móda? Manýry? Extravagance? Málokdy zní termín audiovizuální teror tak přiléhavě jako u projektu Schwarzprior, hlásící se k odkazu EBM i gotické scény. Jestli si ostravská trojice studentů umění svým debutem IDDQD u Polí5 pojistila nesmrtelnost, se ukáže, až bude celá jejich generace mrtvá. Schwarzprior – objeveni roku 2014.

Rozhovor

Darkwave punkeři Schwarzprior asi nejsou ideální kapelou na emailový rozhovor. Přesto jsme touto cestou vyzpovídali Edgara Schwarze. Ptali jsme se hlavně na okolností vzniku jejich debutu IDDQD.

Vinyla: Schwarzprior existují už pět let, jsou už dost dlouho vyhledávanou koncertní kapelou a o desce se také mluvilo pár sezón. Je to možná trochu trapná otázka, ale co přípravy desky zdrželo?

Edgar Schwarz: Na jednu stranu naše přirozená pracovní morálka v kontrastu s vžitým smyslem pro perfekcionismus. Svou trochou přispěly i naše sociální mezery v chování a komunikaci vůbec. A v neposlední řadě všechny ostatní věci mezi nebem zemí a peklem. Nakonec celá tahle geneze byla ku prospěchu věci.

Vinyla: Album produkoval Moimir Papalescu. Proč zrovna on? Cítíte nějakou spřízněnost s Vanessou nebo jeho dalšími projekty? A jaká byla jeho role při vzniku desky?

Edgar: Moimír byl jasná volba od začátku, všichni jsme se na tom shodli, aniž bychom museli dlouze diskutovat. S Vanessou cítíme spřízněnost jak hudební tak mentální. Moimírova role byla zásadní pro vznik desky. Spočívala v aranžích a masteru, v podstatě vytyčil směr zvuku, který deska měla mít a má.

Vinyla: Všichni jste vystudovali uměleckou školu, jste aktivní umělci a vizualita ke kapel dost výrazně patří. Jak moc velký problém byl odstřihnout se ve studiu od vizuality a pracovat jen na hudbě?

Edgar: Hudba je svým způsobem druh vizuality, jen v abstraktnější formě, takže jsme se nijak krotit a odstřihávat nemuseli. Ani jsme nic takovýho neřešili. A pokud s tím mají nějaký podobný kapely problém, dovolíme si jim poradit. Zalízt do studia v kocovině z předešlýho dne, po obědě v čínským bistru, mase pěti chutí a vůní a zažívacíma potížema. Otevřít si pivo, popíjet z jedné lahve vodku a ubalit si brčko. Když to nepůjde ani pak je, tak je ideální kapelu rozpustit.

Vinyla: V souvislosti se Schwarzprior se hodně mluví o ostravské scéně. Existuje něco takového, nebo je to jen výmysl novinářů?

Edgar: Ostravská scéna existuje stejně jako kterákoliv jiná, její centrum je Plán B. Ze současných ostravských kapel rozhodně stojí za slyšení At Bona Fide, Archibald Tuttle, Skrze Řeku, Laundered Syrup nebo Wolf Trap.