Výběr Vinyly
alba červenec + srpen 2022

Která alba z české scény by vám neměla uniknout? Přehled za léto 2022.

Tamara – Anderson

Pětice Tamara na sebe výrazně upozornila na jaře 2020 singly Kiddos a Arizona. Na svém debutu pracovali víc než rok a album zachycuje nadšení i zklamání z přátelství a rodinných vztahů, neopětovaných i vyčpělých lásek. „Anderson vychází z potřeby zachytit efemérnost pocitů zdrcení či přehnané radosti zažívaných v každodenním životě. V textech se vynořuje i pocit bezmoci z nemožnosti ovlivnit fungování světa, který se objevuje na pozadí komentářů k všedním banalitám,“ prozrazuje tisková zpráva.
Nahrávku Anderson mixoval kytarista Štěpán Oves a master udělal Dominik Garajský. Cover alba vytvořila Magdalena Uhlířová. Autorkami textů jsou Natálie Rajnišová a Magdalena Uhlířová. Julie Hrnčířová se postarala o fotografie. Klip ke skladbě Western natočil režisér Alan Sýs. Debut Tamary se bude křtít 6. září ve smíchovském klubu Underdogs´.

bandcamp
Vyšlo 11. srpna vlastním nákladem skupiny.

Oblaka – Hace

Výrazná postava domácí elektronické klubové scény Ladislav Zensor vydával dříve nahrávky pod jmény Layup a Exhausted Modern. Na své aktuální nahrávce se poprvé představuje jako Oblaka, jeho nový začátek navíc vychází na nedávno rozjetém pražském labelu Long Term Evolution, o který se stará parta kolem klubu Ankali.
„Album se inspiruje a experimentuje s různými hudebními směry a vytváří dekonstruovaný zvuk,“ dočteme se v tiskové zprávě. Na desce Hace, která se pohybuje mezi mechanickými klubovými beaty a zamlženou introspekcí, spolupracovaly zpěvačka Anna Coranić (LOFN) a rapperka Arleta. Jedna skladba vznikla jako kolaborace s pražským producentem Ancestral Vision. O master desky se postaral Gargle & Expel.

Vyšlo 19. července na Long Term Evolution.

Dmitrievna – Parazit

V Praze usazená zpěvačka a producentka ukrajinského původu Dmitrievna strávila své formativní roky v Berlíně, kde objevila lásku k hudební tvorbě. Od té doby hrdě tančí na hraně tvrdého techna a popu. Nejrannější nahrávky sahají až do jara 2017, teď po EPčkách Hystericus (2018) a Eterno Retorno (2020) přichází s debutovým dlouhohrajícím počintem Parazit, kde zpívá kompletně česky.
Elektronické beaty se zde kříží s vokálem a křišťálovými melodiemi. Kromě digitální verze vychází Parazit i na kompaktním disku, který obsahuje booklet s fotografiemi od Jana Duriny a designem od Martina Czellera. Album se křtilo 4. srpna v Bike Jesus.

bandcamp
Vyšlo 28. července vlastním nákladem autorky.

Miss Petty – Slay EP

Vloni získala drag queen Miss Petty nominaci na Vinylu v kategorii Objev roku a po eponymním EPčku z loňského července se skoro přesně po roce vrací dalším, které také vychází na kazetě. Na pětici nových skladeb z Slay EP řeší s nadhledem slávu, vztahy, a jednu skladbu napsala i pro své mladší já. Pilotním singlem byla klipová skladba Mega kozy, která naznačuje, že nahrávce vládne téma sexu a body pozitivity.
„Věděl jsem, že tentokrát chci využívat ještě více klasických postupů a nahrát EP, které sice je zvukově různorodé, ale jednotlivé skladby spojuje moje láska k čistému popu,“ říká David Daniel aka Miss Petty. V bonusovém remixu skladby Cool se objevují Just Karen a Play$tation Princess. O limitovanou verzi padesáti kazet se postaral label Antimother,

https://distrokid.com/hyperfollow/misspetty/slay
Vyšlo 2. července na Antimother

Josefína Dusk – Šklabuník (my jellyfish)

„Naidrzlý sci-fi fetish synth pop“, tak popisuje svůj styl hudebnice Josefina Dusk. Čtveřice pěti anglicky zpívaných písní na novinkovém EPčku Šklabuník (my jellyfish) je jako tradičně čistě prací Dusk samotné. Jen v titulní skladbě se k ní ve zpěvu přidají Amálie Cuplová a Tereza Miškaříková.
„Pár dalších písniček o lepkavých myšlenkách a podprahovém strachu,“ popisuje Dusk desku na svém Bancampu. Epčko navazuje na rok starý počin Virtues of the Necessary, novou písňovou kolekci letos v dubnu uvedl klipový singl Shuffle to the Traffic Sound. Šklabuník se křtil na začátku srpna společně s novinkou Dmitrievny.

bandcamp
Vyšlo 4. srpna na Bandcampu hudebnice.

Výběr z novinek z české scény přináší Karel Veselý. Sledujte další kurátorovaný obsah na Facebooku.