Výběr Vinyly
alba duben 2020

Která alba z české scény by vám neměla uniknout v dubnu 2020?

Něco Něco – Začíná

Po výtečných singlech Rovina a Žádná hudba přichází pražská dvojice něco něco s debutovým albem, které se pohybuje od weird-popu přes potemnělou elektroniku až ke špinavým tanečním plochám. Alžběta Trusinová (Neřvi mi do ucha) a Tomáš Tkáč (Pris) dělají hudbu z lo-fi samplů a analogových syntezátorů, které doplňují akustické nástroje. Důležitou složkou jsou poetické texty prvně jmenované. Na desce hostuje bubeník Jonáš Kucharský z Pris.

https://neconeco.bandcamp.com/
Vyšlo 24. dubna na Divnosti.

Hissing Fauna – Youth

Label Stoned To Death rozběhl v dubnu benefity pro těžce zkoušené kluby, které se ocitly bez návštěvníků – vedle singlů Dingo a Pacino se v této „řadě“ hodně nečekaně objevila i dlouhohrající deska pražského indierockového kvarteta Hissing Fauna. „Underdogs‘ je naše oblíbené hnízdo a především oddaná parta lidí, která ve sklepě na Nádražní 3 buduje už roky jeden z nejsympatičtějších klubů pro nezávislou (a nejen) kytarovou muziku,“ dočtete se v průvodním textu desky. Youth je jejich první počin od roku 2015 – eponymní albový debut vyšel ještě o rok dříve. Hissing Fauna dál vzývají devadesátkový slackerský indie rock, na kazetě prý album vyjde výhledově.

https://stoned-to-death.bandcamp.com/album/youth-underdogs-benefit
Vyšlo 27. dubna na Stoned to Death.

Laokoon – Laokoon

S alternativním rapem se poslední dobou roztrhl pytel, Laokoon z Brna jsou další příspěvek. Stojí za ním dvojice Mikuláš Hamerla (Sekvoye) a Jiří Machů (Killiekrankie), která v dubnu debutovala eponymní deskou. Ponuré, úzkostné nálady, zamotané texty a beaty do čtvrtého rozměru. Laokoon se také v dubnu dostali do tria finalistů talentové soutěže 1band2play, kterou vyhlašuje časopis Full Moon.


https://laokoon-official.bandcamp.com/album/laokoon
Vyšlo 20. dubna na Bandcampu kapely.

Philip T.B.C. – Japan Minimal EP

Breakbeatový DJ a producent Philip T.B.C. se po Indii a Maroku vydal na cestu do Japonska a stejně jako na obou zmíněných destinacích tady nachytal zvuky místa a také kolaborace s místními hudebníky. Vzniklo EPčko Japan Minimal, které ještě doplňuje šestidílný dokumentární seriál dostupný na webu Red Bullu. Na albu hostují japonští DJ Kentaro, Hiro Wakai, Katsufumi Shirai nebo Mako.

https://philiptbc.bandcamp.com/album/japan-minimal
Vyšlo 2. dubna na Bandcampu Philipa T.B.C.

Debbilove – Šlápla na hrábě (o vypjatém individualismu)

Rapperka Bio Masha a producent Luděk Kazda vypouští nový projekt, který shrnuje jejich práci za tři roky. Šlápla na hrábě (o vypjatém individualismu) je kompilací přepracovaných písniček vytvořených původně pro rozhlasový pořad Radio Dada. Kromě digitální distribuce, vyšlo i na CD. „Odkládání, ambice, únava… nic novýho. Nový sentimentalismus. To znamená usmát se melancholii, sesuvu svýmu. Přirozenej proces, prostě. Pohyb léčí, rytmus pomáhá. Au, ha ha ha. Slastný výmaz úderem do hlavy.“

https://poli5.bandcamp.com/album/l-pla-na-hr-b-o-vypjat-m-individualismu
Vyšlo 9. dubna na Polí5.