Výběr Vinyly
alba duben 2024

Která alba z české scény by vám neměla uniknout v dubnu 2024?

Manon Meurt – Unravel

Rakovnické kvarteto Manon Meurt vydává svou třetí studiovou nahrávku. Post-rock, ambient, industriální plochy říznuté elektronikou a popem i vábivá neuchopitelnost, to je nová deska Unravel, kterou s nimi natáčel britský producent a hudebník Eddie Stevens. Ten má za sebou spoluprací s Moloko, Róisín Murphy nebo Janou Kirschner. O mastering se postaral Darius van Helfteren (De Staat aj.) v holandském studiu Amsterdam Mastering.

Manon Meurt existují od roku 2012, debutovali eponymním EPčkem o dva roky později, v roce 2018 vydali regulérní albový debut MMXVIII. Koncertovali po celé Evropě, mimo jiné na festivalech Ment nebo Waves Vienna. Aktuální sestavu tvoří kromě zpěvačky, kytaristky a baskytaristky Kateřiny Elznicové a klávesisty Davida Tichého také bubeník Jiří Bendl a kytarista Kryštof Korčák. Manon Meurt pokřtí novou desku v polovině května – 14. hrají v Plzni, o den později v pražských Kasárnách Karlín a další den v brněnském Kabinetě múz. Společnost na turné jim bude dělat písničkářka Marjari.
Vyšlo 26. dubna na Minority Records.


Pátí na světě – Hymny

Skupina Pátí na světě popisuje svoji novou desku Hymny jako „příruční zpěvník národních písní“. Šest popěvků je vhodných pro dosud neexistující či nové státy, jejich významné národní svátky a vyvrcholení revolucí. „Definujme si, co je pro naši societu důležité a nestyďme se o tom vícehlasně zpívat,“ vzkazují. Album obsahuje zpívané i instrumentální verze takových hymen určených k volnému použití. Jednoduché melodie určené k hromadnému zpěvu nesou texty o základních atributech vznikajících etnických společenství, ať už jde o poraženectví, odvahu k odpočinku nebo pyšnou ambivalenci.

Ve folko-tronickém projektu Pátí na světě se potkali hudebníci, kteří jsou jinak známí z tak rozličných skupin jako například Budoár staré dámy nebo Midi Lidi. Debutovali v roce 2017, Hymny je jejich třetí studiové album. Skoro výhradním autorem hudby i textů je Ivan Palacký, v kapele s ním jsou ještě Tomáš Doležal a Petr Fučík. Poslední jmenovaný dohlížel na natáčení desky, která vznikla v září 2023 v Brně – Tuřanech.
Vyšlo 5. dubna na Polí5.


Chorobopop – Svobodě na stopě

Trio Ctib, Zay a Keč vyrazilo na nové desce ještě víc do neprobádaných vod synthpopu. Svou třetí desku pojali jako split – jen ne s jinou kapelou, ale sami se sebou. Jedna strana je čistě kytarová, druhá striktně synťáková. Opuštění dosavadních jistot evokuje už název nového alba Chorobopop. Ten v jedné rovině odkazuje ke tvůrčí svobodě, v rovině druhé pak k svobodě jednotlivce na úsvitu vzrůstu omezování svobod, válečných konfliktů, dezinformací, umělé inteligence a dalších nejistot, které přepisují řadu dosavadních „jistot“.

Svobodě na stopě je třetí album rožnovské trojice, která se kdysi potkala v kultovní punkové kapele Telefon. Předtím vydali desky Kočky, krysy, celebrity (2020) a Odrazit od dna (2022), na nichž fúzovali osmdesátkové new wave s postpunkem. Album pokřtili 30. dubna doma v Rožnově, 17. května je čeká večírek v Praze.
Vyšlo 12. dubna u Malárie Records.


Mezi patry klid – Mezi patry klid

Královehradecká dvojice Mezi patry klid vyhrála vloni se singlem Lojza Kotřábek soutěž Bastl Electronic Tracks spolupořádanou Vinylou. Teď vydávají své debutové eponymní album. Jejich deska zní jako společný deník dvou lidí, kteří v hudbě hledají únik z každodenních kruhů života. Tracky na albu jsou rapové i zpívané, podle toho, jako to dvojice cítí. Samostatnou kapitolou jsou nápadité texty, o které se dělí oba protagonisté. V jednom tracku hostují žánrově spříznění Laokoon.

Hudebníci Matouš Pospíšil a Šimon Pacek se muzikantsky poznali v mathrockové kapele On the Roof. Od kytarové hudby postupem času odstoupili a začali se více zajímat o experimentální elektronickou a rapovou scénu. „Pracujeme s folklorními samply, akustickou kytarou, ale i fieldrecordingem, který je všudypřítomný v každém beatu. Na desce jsme našli svůj jazyk, který jsme pojmenovali hyperfolk trap,“ říká o stylu desky Matouš Pospíšil. Křty alba se chystají 3. května v Hradci Králové, 5. května v Praze a 7. května v Brně.
Vyšlo 24. dubna vlastním nákladem kapely.


Severní nástupiště – Orel, netopýr a pes

Druhé dlouhohrající album vydává kolektiv Severní nástupiště, který svébytně navazuje na tradici českého trampského country a folku. Album Orel, netopýr a pes se nahrávalo v Soulkostele ve Vernéřovicích v září roku 2023. O master desky se postaral Ondřej Ježek. Na desce jsou i coververze písní od Oldřicha Janoty a projektu Minor Pieces, pod nejvíce původními písněmi je podepsaný Míša Kačur, autorsky se na desce podíleli také František Alferi, Emil Rothermel nebo David Kolečkář.

„Čundr ještě není u konce! Potlach pod viaduktem ani náhodou neskončil. V pořád podivnějším světě potřebujeme foukací harmoniku ještě víc než dřív. Je jedno, jestli se ztratíš v korytu Hadí řeky nebo mezi potrubím, betonem a skládkama na periferii: všude na tebe totiž čeká orel, netopýr a pes,“ dočteme se o desce na webu vydavatelství Silver Rocket, pod nímž novinka Severního nástupiště vychází. Kromě digitální verze je dostupná i na vinylu. Křest alba proběhne 11. května v Soulkostelu u Vernéřovické studánky, následovat budou další koncerty, v Praze zahrají 22. května, v Brně o dva dny dříve.
Vyšlo 25. dubna na Silver Rocket.

Výběr z novinek z české scény přináší Karel Veselý. Sledujte další kurátorovaný obsah na Facebooku.