Výběr Vinyly
alba leden 2022

Která alba z české scény by vám neměla uniknout v lednu 2022?

James Cole – ALIEN

Klasik českého rapu a někdejší polovina Supercrooo se vrací s desátým studiovým albem. (Ty ale vydal pod několika různými jmény.) James Cole si na novou desku pozval svého parťáka Hugo Toxxxe a také Dokkeytina, Nik Tenda a Karla. O produkce se postaral sám, zvuk měl pod dohedem Risto Sokolovski.
„Je to tvrdé album s temnými produkcemi,“ říká Cole o své nové desce, kterou uvedl klipový singl Kila s neobvyklým klavírním podkladem. Coleova nová deska vyšla dvacet let poté, co na scénu vstoupil s přelomovou deskou Frekvence P.H.A.T., kterou vydal pod jménem Phat. Desky dříve podepisoval také jako Kapitán Láska, John Vengabomb nebo Stanley Kuffenheim.

Vyšlo 20. ledna na Kuffenheim Sound v distribuci Warner Music.
spotify

Exhausted Modern – Deform | Reform

Pražský elektronický producent Exhausted Modern je šéfem labelů Endless Illusion a OMO Recording a také rezident klubu Planeta Za. Před dvěma lety vydal desku Year of the Rat, která se vloni dočkala remixové podoby. Nejnovější nahrávka Deform | Reform vychází na italské značce Marguerite Records.
Kromě dystopického techna na novince najdete i klidnější polohy, albu nicméně vládne náladové electro. „Jeho cílem je vtělovat fata morgany současné civilizace do hudebních kompozic, navazuje přitom na původní detroitské techno,“ napsal o něm FullMoon Zine. Deska je dostupná digitálně i na kazetě.

Vyšlo 15. ledna na Marguerite Records.
bandcamp

ARANANAR – Kosti

Dvojice Arananar popisuje svůj debut Kosti jako „sbírku ód a lamentů z českého pohraničí ponořenou do české mytologie a symbolismu“. Za projektem stojí Adam “Aran” Nenadál a Anar Badalov. První je spoluzakladatelem Silver Rocket a působil v kultovních Gnu. Po „hlučné“ hudební etapě ale poslední roky jako Aran Epochal a Aran Satan prozkoumává průsečíky outsider rapu a písničkářství, což se v Arananar výrazně odráží.
Anar Badalov je americký hudebník azerbajdžánského původu. Působil v kapelách Metal Hearts, Travels, poslední dekádu ale točí desky ve svém one-man projektu New Dog. Deska Kosti vznikala během lockdownu a v textech se obrací k mystice znovuobjevené přírody, našemu vztahu k Zemi i času. Vinyl vydá Polí5.

Vyšlo 15. ledna na Polí5.
bandcamp

Mat213 – r/interstreamin‘

Outsiderský rap, weird písničkářství a estetika počítačových her. Výrazný objev pražské nezávislé scény Mat213 se půl roku po poslední nahrávce vrací s novinkou r/interstreamin‘, na níž zpívá česky i anglicky do diy hudebních podkladů.
„Deska, na níž středověký bard, zaseklý v českých luzích a hájích, pocítí, že jeho brnění pomalu požírá rez a tak si dobrovolně obleče zbroj vypůjčenou ze zámořských popových hitparád, róbu a tenisky a vyzbrojen sebeironií a žvýkačkovým popem jde bavit město, které je hladové po mainstreamovém rapu. Co dělá, zároveň miluje i nenávidí,“ dočteme se v průvodním textu k nahrávce r/interstreamin‘.

Vyšlo 5. ledna na bandcampu autora.
bandcamp

mʊdʌki – Oberpöbel waters

Polina Khatsenka je běloruská audiovizuální umělkyně, zvuková designérka a zvuková kurátorka. Studuje v ateliéru Time-based media na Fakultě Umění a Designu v Ústí nad Labem a věnuje se různým aspektům zvuku se zaměřením na audio performance, site-specific instalace a kompozici. Je zakladatelkou phonon~ crew, členkou elektroakustického tria Jásání a kolektivu Auxig. Sama vystupuje pod jménem mʊdʌki.
Oberpöbel waters je nahrávka neupravených terénních nahrávek na pomezí ambientu a sound designu a sama mʊdʌki desku popisuje jako „příběh proměny z pohraničí vyprávěný vodou a tichem“. GPS odkaz v poznámkách k albu odkazuje na místo u potůčku Öbelbach nedaleko města Altenberg u českých hranic.

Vyšlo 1. ledna na Bandcampu umělkyně.
bandcamp

Anna Vaverková – Roztomilá holka

Hudebnice Anna Vaverková pochází z Prahy, posledních pět ale žije v Berlíně. Zde působila ve skupině The Flavians, s níž vystoupila na Glastonbury. Je ke slyšení také na desce Yashy, k němuž ho pojí příslušnost k nezávislému vydavatelství Oddity Records. Debutové EPčko Roztomilá holka je první, na němž se vrací k rodné češtině.
„Nacházení vlastní identity v rámci společnosti a genderového vyjádření. Překonávání existenciálních krizí a odlupování slupek, které na nás nabalily roky stereotypních očekávání, až do finálního procesu objevování vlastního, pravého, čistého jádra,“ popisuje Vaverková své EPčko, které je dostupné také jako NFT placený digitální měnou Ethereum.

Vyšlo 21. ledna na Oddity Records.
spotify

Výběr z novinek z české scény přináší Karel Veselý. Sledujte další kurátorovaný obsah na Facebooku.