Výběr Vinyly
alba listopad 2021

Která alba z české scény by vám neměla uniknout v listopadu 2021?

Orion – Teritorium III

Klasik domácího rapu a zakladatel legendárních PSH navazuje na své čtvrté sólovce na desky Teritorium 1 a Teritorium 2 ze začátku nultých let. K dokončení své trilogie si pozval sestavu osvědčených producentů, v níž figurují DJ Wich, Mike Trafik, Tomáš Konůpka z Gruppo Salsiccia. Jsou tu ale i mladší beatmakeři jako Kony, John Soulcox nebo Ondryk. Podobně rozrůzněný i seznam hostů – jména jako Vladimir 518, Čis-T nebo Supa doplňuje současná generace rapperů jako Nik Tendo, Pain nebo Maniak. V singlu Famous hostuje jazzman Ondřej Pivec.
„Teritorium III je zásadní v tom, že už si nepotřebuju nic dokazovat. Peníze jsem vydělal a to jediné, o co mi jde, už je jenom dobrej song. A když se to podaří a něco to hodí, půjde to zpátky hry – o tom je to album,“ říká Orion. Album doprovází i nový klip ke skladbě Brát, který natočili Šimon Hájek a Šimon Šafránek. Album Teritorium III je jedním z posledních releasů vydavatelství Bigg Boss, jež končí svoji činnost.

Spotify
Vyšlo 18.11. na Bigg Boss.

Různí – Okupace OST

Okupace je hudební doprovod k černé komedii režiséra Michala Nohejla, která měla premiéru v srpnu. Na vinylovém soundtracku se objevuje pilotní skladba snímku How to Hold a Gun od Kill the Dandies! a to hned ve třech verzích, včetně ruské, kterou zpívá ukrajinský herec Alexej Gorbunov. Kromě Kill the Dandies! kolekce obsahuje také skladby skupin Madhouse Express, Metronome Blues, Old Folks House, Thee Lazy Eyes, Rán Těla nebo Beps’n’Johnnies.
Na nahrávce je ke slyšení i scénická hudba, kterou složili La Petite Sonja a Hank J. Mancini pod hlavičkou projektu Disco Ocultista. „Režisér Michal Nohejl pracuje podobným stylem jako my. Velmi intuitivně a spontánně, s podivně zvráceným smyslem pro humor a jistou neúctou k autoritám, ale zároveň s okouzlením klasickou estetikou,“ říká k soundtracku Hank J. Mancini. „Hudba podobně jako snímek samotný ignoruje notoricky zmiňovanou normalizační šeď a nabízí k ní magickou, působivou a barevnou alternativu,“ dodává tisková zpráva.

Vyšlo 26. 11. na Full Moon Forum.
Spotify

Beata Hlavenková – Žijutě

Šesté sólové album Beaty Hlavenkové vzniklo z motta: „Žijutě živote se vším, co přinášíš i bereš, co v sobě obsahuješ.“ Držitelka dvou Cen Anděl a Ceny Jantar navazuje na sólovou tvorbu po soundtracku k filmu Zátopek. Na Žijutě vyšla vstříc inteligentnímu popu s elektro beaty a nadžánrovými přesahy. Jádro její Kapely Snů tvoří bubeník Oskar Török, kytarista a spoluproducent Patrick Karpentski a basista Miloš Klápště. Mezi hosty desky jsou ale také Adam Koller, Thom Artway, Oto Klempíř, Tomáš Neuwerth či David Stypka.

„Už nechci tolik snít, chci říct více vlastních slov a myšlenek. Miluji zpívání a aranžování, mám zalíbení v kontrastech, cítím se v tom všem dobře a sebevědomě, “ říká k nové desce Hlavenková. Album zmasteroval Matouš Godík, vinyl mastering probíhal v Abbey Road Studios v Londýně. Finální mix opatřil slovenský kytarista, muzikant a sound designer Andrej Hruška (Zuzana Mikulcová, Katarína Máliková).

Spotify
Vyšlo 8. 11. na Minority.

Hello Incognito – Greenhorn

Novinku na východomoravském labelu Bughead Records obstaral písničkář Hello Incognito. Debutoval na kompilacích tohoto vydavatelství z Veselí nad Moravou, jeho první deska vznikala jako další podobné nahrávky v domácích podmínkách a stojí na výrazném a excentrickém písničkářském projevu. O mix a mastering nahrávky se postaral Vincent Stránský, což je u Bughead Records také pravidlo. O vydání na kazetě se postaral slovenský label Z Tapes Records.
„Název desky odkazuje k tomu, že jsem nějaké písničky složil už před lety. Ale taky k tomu, že mám rád westerny. Mám teorii, že kdybych žil v časech divokého západu, zastřelili by mě při prvním přepadení dostavníku, protože bych udělal nějakou amatérskou chybu,“ říká ke svému debutu sám Hello Incognito.

https://helloincognito.bandcamp.com/album/greenhorn
Vyšlo 1. 11. na Bughead Records / Z Tapes Records

Olaf Olafsonn and the Big Bad Trip & Bön – Eclipse One

Olaf Olafsonn and the Big Bad Trip jsou milovníci psychedelického roku, v jejichž čele stojí hudebník a muzikolog Oldřich Poděbradský (působící také jako Budeč). Nová desce Eclipse One je záznam jejich kolaborace s polskou pěticí Bön a obsahuje dvě improvizované skladby, v nichž se prolíná psychedelický rock s dronovou či tribální hudbou a avant-gardou.
Deska vznikala v Soulkostele na česko-polských hranicích a předcházel jí společný živák z festivalu Soulbönding Trip. Výslednou podobu měl na starost Amák ve svém studiu Golden Hive. „Je to fascinující pohled do odlišných, ale kompatibilních přístupů těchto skupin k hudbě, jež se odehrává v jedinečném prostředí dřevěného kostela,“ píšou o desce Olaf Olafsonn and the Big Bad Trip na svém facebooku.

https://bigbadtrip.bandcamp.com/album/eclipse-one
Vyšlo 19. listopadu na Bandcampu kapely.

Výběr z novinek z české scény přináší Karel Veselý. Sledujte další kurátorovaný obsah na Facebooku.