Výběr Vinyly
alba říjen 2021

Která alba z české scény by vám neměla uniknout v říjnu 2021?

Amelie Siba: Love Cowboys

Mladičká česká písničkářka obdržela za svůj loňský debut Dye My Hair ceny Apollo i Anděl i nominaci na Vinylu. V roce 2021 na něj nejprve navázala EPčkem when is our time? a nyní i novým dlouhohrajícím albem. Love Cowboys rozšiřuje žánrové spektrum introspektivnímu debutu až k alternativnímu či indie rocku. Deska se dotýká jarního období, konce starých lásek a nových začátků, Siba ale zde pracuje také s motivy, jako jsou zlost, frustrace, křivda a osamostatnění.
Siba píseň tradičně skládala sama, ale při nahrávání poprvé využila služeb kapely. Na basu ji doprovází Josef Hradílek z kapel Dukla a Mayen, na kytaru Vojtěch Pejša známý z shoegaze projektu Manon Meurt. Na výsledné postprodukci a mixu se podílel Kryštof Kříček (Please The Trees, Haru). Siba si desku tentokrát vydává úplně sama.

spotify
Vyšlo 20. října vlastním nákladem.

Vole: Tohle není prdel

„Od metalu zpátky k punku a rocku,“ charakterizuje frontman Tomáš Mitura cestu, kterou urazila kapela Vole mezi svojí druhou nahrávkou Dej Bůh Pěstí a třetím dlouhohrajícím titulem Tohle není prdel. Hluční a nekompromisní Vole se zrodili v roce 2016 na troskách kapely Hlinomaz, duo Emil Prachař a David Vála k sobě tehdy přibralo dvojici studentů umění, sochaře Ondru Filípka a malíře Tomáše Mituru a dříve než vydali desku, sklízeli uznání za intenzivní koncerty.
Novinka Tohle není prdel navazuje na hypnotickou atmosféru předchozího alba, míří ale více k punkrocku a japonskému kamikaze disbeatu. „Mitura ve své tvorbě reflektuje společenskou situaci, období lockdownu, volnou rukou se ale umí propsat až k obchodu s uměním, punkovému pozérství a obecné lyrické halucinaci,“ dočteme se v tiskové zprávě. Deska vychází na vinylu se zinovou přílohou Davida Kukoly.

bandcamp
Vyšlo 18. října na Stoned to Death.

Šimon Holý: Zrcadla ve tmě (OST)

Šimon Holý dělí svůj čas mezi hudbu a film. Jeho celovečerní debut Zrcadla ve tmě měl premiéru v Karlových Varech na festivalu a kombinuje vytříbenou filmařskou poetiku s Holého vlastní hudbou – a to jak filmovou, tak i písňovou. Autentický pohled na vztahy, sny a starosti dnešních lidí okolo třicítky s Annou Dolákovou v hlavní roli doplňuje Holého vlastní soundtrack.
Před lety natáčel taneční hudbu pod jménem Holy, tentokrát se vrací ke svému občanskému jménu, pod nímž už vydal třeba soundtrack k filmu Všechno bude (s Monikou Midriakovou) nebo spolupracoval s Klárou Vytiskovou. Soundtrack k Zrcadlům ve tmě je nasáklý současnou klubovou hudbou. Objevuje se na něm celý zástup současných českých hudebnic. Rapperka Hellwanna, zpěvačky Annabelle, Klára Vytisková, Sára V., Terra, Annabelle, Eva Pašuldová nebo protagonistka hlavní role Doláková. Klip vznikl ke skladbě Don´t Leave Me, kde zpívá Terra.

Vyšlo 1. října vlastním nákladem.

Haru: Test Pressing

Pražský hudebník Kryštof Kříček byl dříve známý jako Kurisutaru a pod tímto jménem dělal osobitý elektronický outsider pop. Poslední tři roky je také členem skupiny Please The Trees, s nimiž na jaře vydal EPčko „0“ s novými verzemi jejich starých hitů. S Václavem Havelkou se také podílel na opeře Logika chaosu. Aktuálně vydává svůj první dlouhohrající počin pod jménem Haru.
Test Pressing začal připravovat minulý rok v prosinci a nahrávka je postavena na hledání nového zvuku. Je to krok od synthpopových songů k většímu experimentu, neurotické rychlosti a abstrakci. „V textech se zpovídám se svými mentálními problémy, závislostmi, špatnými životními zkušenosti a chybami,“ prozrazuje o tématech písní.

https://haruuu.bandcamp.com/album/test-pressing
Vyšlo 5. října na VerifyYrAge.

Yasha: The Boy Who Came Here from the Dust

The Boy Who Came Here from the Dust je debutová sólová deska Jáchyma Kováře alias Yashy, který jinak tvoří polovinu dua JayRo a šéfuje labelu Oddity. „Už od třinácti jsem chtěl vydat sólovou desku. Na tomto albu jsem pracoval přes tři roky, když jsem se přestěhoval do Berlína. Jde o velkou a důležitou etapu mého života,“ říká Yasha o své desce, která žánrově spadá do kategorie elektronického popu s přesahy do indie rocku.
Yasha na desce odhaluje svoje emoce – jsou zde písně věnované členům jeho rodiny nebo pohnutým životním momentům. O produkci desky se postaral Néro Scartch (Mydy Rabycad, Android Asteroid) a na desce zní hlasy zpěvaček Amelie Siba nebo Anny Vaverkové, Yashovy kolegyně z Oddity Records.

spotify
Vyšlo 8. října v distribuci Believe Music.

Výběr z novinek z české scény přináší Karel Veselý. Sledujte další kurátorovaný obsah na Facebooku.