Výběr Vinyly
alba říjen 2022

Která alba z české scény by vám neměla uniknout v říjnu 2022?

58G – City Park

Trio z Jihlavy míchá drill, grime nebo trap do osobité české podoby a slaví s ním velké úspěchy. Za svůj debut 58 Tape Vol. 1 dostali v roce 2021 Vinylu jako objev roku, o rok později byli pokračování nominovaní na album roku. Aktuálně s deskou vedou český prodejní žebříček.
O City Park mluví TK27, Doktor a Humla jako o svém dlouhohrajícím debutu a poprvé se na něm objevují i hosté mimo jejich původní crew. Ve dvou skladbách hostuje Yzomandias, v jedné jeho parťák Nik Tendo, oba patří do Milion+. V Rewind se objevuje Annet X a posledním hostem je jejich jihlavský parťák Issa Me Mario. Křtít se novinka bude 9. listopadu v Lucerna Music Baru, následuje turné po České republice.

Vyšlo 13. října vlastním nákladem / v distribuci Warner Music.
spotify

Šimanský a Niesner – Všechno dobré

Dvojice Tomáš Niesner a Jakub Šimanský se po třech letech znovu potkává na společné desce. Zatímco na předchozím počinu Tance neznámé duo vycházelo ze Šimanského kytarových motivů, na novince jsou jejich role úplně rovnoprávné. Všechno dobré má základ v improvizacích, které dvojice nahrála před dvěma lety v Brně. Jejich milovaný americký primitivismus na desce ředí středoevropská melancholie.
„Pro Šimanského a Niesnera jsou kytarové melodie jako projekční pláno nevědomí, odráží se v nich malé i velké problémy, od boje, jak zaplatit nájem až po politické události,“ píše publicista Miloš Hroch v poznámkách k desce. O master alba se postaral John Dieterich z kapely Deerhoof.

Vyšlo 1. října na Stoned to Death
bandcamp

Lazer Viking – Tunnel Vision

Jakub Kaifosz aka Lazer Viking na nové desce vyměnil své milované kytary za syntezátory. „Svoje ostruhy jsem získal v rock ‚n‘ rollu, ale nedokázal jsem se zbavit pocitu, že to bylo svazující. To, že jsem z toho vyjmul kytaru, bylo dalším logickým krokem. Najednou toho bylo tolik nového k objevování,“ říká o nové desce, kterou počítá jako svůj třetí sólový počin pod jménem Lazer Viking.
„Tunnel Vision je deska především o laskavosti. Připomínka toho, že člověk, který si vaši laskavost zaslouží nejvíc, jste vy sami,“ dodává Kaifosz. Desku předznamenaly výrazné klipové singly Yr Body a Bored in Jeans, třetí singl Gibber Gabber vyšel těsně před vydáním. Novinku produkoval Tomáš Havlen a křtít se bude 5. listopadu v pražském Café V Lese.

Vyšlo 21. října vlastním nákladem.
bandcamp

Rutka Laskier – Krásná doba

Místo dalšího dlouhohrajícího alba se post-hardcoreová skupina z Jižní Moravy rozhodla vydat nový materiál na údernějším, punkovějším formátu vinylového desetipalce. Nové skladby vznikaly během pandemie a dokončovaly se v jejich domovské zkušebně/studiu v Hrušovanech nad Jevišovkou. Producentskou taktovku držel baskytarista Pavla Sikora.
Název je pochopitelně ironický. „Krásná Doba byla ovlivněna brněnskými nálevnami, mosteckými zastavárnami, životem na sídlišti plném drog a chlastu, stupňujícím se násilím ve světě, agresivní polarizovanou společností a pandemií, která všechny tyto temné lidské proudy umocnila,“ dozvíme se v tiskové zprávě. Křest nahrávky je plánovaný na 11. listopadu v brněnském Kabinetu MÚZ, společnost jim tam budou dělat Pacino.

Vyšlo 28. října na Kabinet Records.
bandcamp

Vision of 1994 – Defragmented Dream

Elektronický producent Karel Průcha aka Vision of 1994 (dříve Silhouette) vydal před dvěma lety album Concrete Memories. Teď přichází s jeho pokračováním Defragmented Dream, které je koncipované jako druhá polovina konceptuálního dvojalba o vyrůstání v devadesátkovém Česku v socialistickém paneláku a obklopen problémy transformující se společnosti. Svébytný mix elektroniky a abstraktního hip hopu stojí na neobvyklých samplech.
„Defragmented Dream je tady a teď se odehrávající sebereflexe o požadavcích dospělosti, kterým nelze utéct. Je o komplikovaném naplňování snů předaných z předchozí generace jako je dítě, rodina, dům nebo auto,“ píše se o albu v tiskové zprávě. Na nahrávce se s Vision of 1994 podíleli také kolegové z elektronické scény Lotus Wash, Täino, Misology nebo St.Jakob. Vyšlo digitálně i na vinylu.

Vyšlo 17. října na Harmless Youth.
bandcamp

Alen – Tma

Klavíristka, zpěvačka, textařka vydává své druhé studiové album, dva roky po debutu Až se řeky vylijí z břehů. Aranžérsky a producentsky se na něm podílel Martin Kyšperský z Květů, v dalších rolích na desce figurovali Alois Zatloukal, Aleš Pilgr, Jakub Kočička, Kateřina Koutná nebo Ondřej Ježek. Posledně jmenovaný měl na starost mix a mastering.

Rodačka z Ostravy, aktuálně usazená v Boskovicích novou desku pokřtí 9. listopadu v brněnském Kabinetu Múz a 23. listopadu v pražském Café V lese. „Tma pro mě má hodně významů. Vnímám ji jako nevědomost, kdy člověk něco nevidí a ani nedokáže vidět, a současně hluboký kontakt s nevědomím. Není potřeba se jí bát. Absolutní tma totiž neexistuje, jen příliš málo světla,“ říká hudebnice, která aktuálně působí také jako členka doprovodné kapely Lenky Dusilové.

Vyšlo 14. října na Polí5.
bandcamp

Výběr z novinek z české scény přináší Karel Veselý. Sledujte další kurátorovaný obsah na Facebooku.