Výběr Vinyly
alba leden 2023

Která alba z české scény by vám neměla uniknout v lednu 2023?

Tomáš Dvořák – Shoulders of Giants

Už jsme si zvykli, že Tomáš Dvořák aka Floex vydává své videoherní soundtracky pod občanským jménem. Novým přírůstkem do jeho diskografie je hudba ke hře Shoulders of Giants od nezávislého newyorského herního studia Moving Pieces Interactive. Soundtrack vyšel ve stejný den jako hra. Je to první deska, kterou Floex nahrál ve svém novém studiu v Úvalech a tvrdí o ní, že je přelomová ve zvuku. Skladby jsou inspirované různými krajinami zobrazenými ve hře.
„I když deska vznikla původně jako soundtrack, vnímám ji jako plnohodnotný titul fungující sám o sobě. Je to možná celkovým stylem, který je energičtější než mé předešlé soundtracky. Jsem zvědav, jak budou hudbu posluchači vnímat; je to cinematické techno nebo spíš elektroakustická nahrávka nové generace? Každopádně věřím, že je bude bavit minimálně tak hodně, jako mě bavilo ji skládat,“ říká Floex o nahrávce, která vychází digitálně na Minority Records.

Vyšlo 26. 1. na Minority Records.
floex web

Schwarzprior – Nemoc

Z darksynth tria, které v roce 2015 vyhrálo Vinylu jako objev roku, je nyní už jen dvojice. Zpěvák Tomáš Motal a hudebník Edgar Schwarz ale ještě projekt Schwarzprior zvládli po dlouhé pauze nakopnout a natočit druhou desku. Novinku Nemoc s nimi masteroval Moimir Papalescu a ve studiu jim asistoval Dominik Pecka, cover je práce Motala, který se v mezičase stal uznávaným výtvarníkem a tvůrcem komiksů.
„Byla to choroba, která v nás dlouho metastázovala a jedinou možností bylo ji vyříznout ven,“ prohlásil Motal o desce v rozhovoru pro Hudební přátelské okénko, čímž také vysvětlil název desky. Desku ohlásil animovaný klip ke skladbě Bauhaus Brusel režiséra Jakuba Krejčího.

Vyšlo 2. 1. vlastním nákladem skupiny
bandcamp

FDN – Sunlight

Po dlouhých třinácti letech se vrací postmetalová pětice FDK, která svojí temnou hudbou překročila hranice Čech. Své třetí studiové album pojmenovali Sunlight, což navazuje na linii předchozích, jasně uchopitelných názvů alb FDK. Samotné vydání desky je pak symbolickým úsvitem pro kapelu, která nebyla dlouho vidět.

„Rádi k sobě dáváme protiklady a tak se nabízelo použít pro vesměs melancholicky temnou desku něco, co jí prozáří. Ovšem sluneční paprsky nejen dávají život, mohou jej i zničit,“ říkají FDK o své novince. O její zvuk se postaral Amák a ohlásil ji klipový singl Prayer To The Sunlight. Deska se bude křtít 9. února v Kabinetu múz.

Vyšlo 13. 1. na Kabinet Records
bandcamp

Body of Pain – Revenge

Ještě jeden temná elektronika. Pražští Body of Pain jsou hudebník a výtvarník Jan Vytiska (ex-Johny The Horse) a zpěvačka a modelka Tereza Ovčačíková. Debutovali předloni s albem We No Longer Exist Anymore, druhou nahrávku vydali na začátku letošního roku. Křtít se bude deska 2. března v Paláci Akropolis na akci PULZ.
O obal druhé desky Body of Pain se postarala Tereza Ovčačíková s použitím fotografie Tomáše Noska. Mix a master obstaral Dominik Gajarský. „Tempo a intenzita beatů je vražedná, přičemž celková atmosféra jakoby vypadla z vlhkého snu hlavního antagonisty nějakého osmdesátkového slasher hororu,“ píše o albu portál Hudbokaps.

Vyšlo 3. 1. vlastním nákladem
bandcamp

Výběr z novinek z české scény přináší Karel Veselý. Sledujte další kurátorovaný obsah na Facebooku.