Výběr Vinyly
alba únor 2023

Která alba z české scény by vám neměla uniknout v únoru 2023?

Toyota Vangelis – Výklopný světlomety

Toyota Vangelis je hudební alterego Václava Pelouška, zakladatele brněnské značky Bastl Instruments, kde je hlavním designérem elektronických hudebních nástrojů. Jako Toyota Vangelis vystupuje od roku 2018. Výklopný světlomety jsou jeho debutovým dlouhohrajícím albem, které vychází pouze digitálně ve spolupráci labelu Full Moon Forum a platformy Future Jiskří nominované letos na cenu Vinyla.
„Na desce praktikuji fiktivní projížďky autem – mentální scrolling ve vzpomínkách a do hloubi nitra. Zvuky i hudební styly se zde míhají jako siluety budov ve zpětném zrcátku a já se snažím přijít na to, kdo vlastně jsem,“ říká Toyota Vangelis o své desce. Na Výklopné světlomety si pozval celou řadu hostů – na produkci a sound designu alba úzce kooperoval s producentem Oliverem Torrem, v jedenácti skladbách se objevují Tokyo Drift, Klara Wodehn, Wierdsky nebo slovinská umělkyně Zevin. O mastering alba se postaral Jan Macháček (Ancestral Vision) a vizuální identitu mu dodal Olbram Pavlíček.

Vyšlo 3. února na Full Moon Forum / Future jiskří
bandcamp

Ivy Z – Let Yours Be the Last Burning Heart

Lo-fi písničkářka Ivy Z je Lenka Zbořilová známá též ze skupin Billow a Strangers in the City. Její sólová tvorba je minimalistická a emočně vypjatá a odkazuje na žánr slowcore. Sama začala psát písničky během pandemie, kdy se po letech vrátila ke klavíru a zadala si úkol napsat a natočit jednu píseň za týden. Z nich pak vznikl sólový debut Under a Red Moon, Pt. 1 & Pt. 2 z roku 2021.
Psaní nové desky Let Yours Be the Last Burning Heart začalo skladbou Illusion. „Nastolila temnější atmosféru, kterou jsem zamýšlela zanechat na celou desku, což se nakonec podařilo. Základ všech skladeb vznikl na klavír, kromě ‚a thousand kites‘, která je jediná složená na kytaru. Textově jsem vycházela ze světa, do kterého mám tendenci utíkat v období pochmurných lednových dnů – svět možná ještě pochmurnější, ale sama ho spíš vnímám jako místo, které svým chladem dokáže v člověku vzbudit cit, ať už je jakýkoliv,“ říká k desce Zbořilová. Na albu Let Yours Be the Last Burning Heart spolupracoval i Jakub Zbořil (Billow, Strangers in the City), který se na desce podílel produkčně a částečně skladatelsky.

Vyšlo 3. února na Korobushka Records
bandcamp

Post-hudba – My všichni tady a teď

Songwriter Dominik Zezula a producent Tomáš Havlen jsou post-hudba. Na pražské alternativní scéně se pohybují už dekádu, My všichni tady a teď je jejich čtvrté dlouhohrající album. Na předchozím projektu se dvojice věnovala životu uvnitř velkoměsta zasaženého globální pandemií, nová deska pokračuje v podobném duchu – na ploše deseti skladeb mluví o snaze vyrovnat se s obrazem světa, který už nikdy nebude jako dřív. Nové songy tentokrát vznikaly „postaru“ s kytarou a stojí na silných melodiích obalených současnou produkcí, v níž se živé kytary kříží s tanečními beaty, ozvěnami UK garage i přetrvávajícími vlivy hyperpopu, hardcore a indie folku.
„Vlastně je to nejvíc politická věc, kterou jsme kdy udělali,“ říkají songwriter Dominik Zezula a producent Tomáš Havlen. „I když ve výsledku tam převládá spíš smutek a snaha o nalezení nějakýho coping mechanismu. Planeta hoří, v našich městech mají auta víc práv než polovina jejich obyvatel, na dovolený se očekává, že budeš stejně k dispozici, a samotná možnost zaplatit každej měsíc nájem se mění v luxus. V normálním světě by tohle album nikdy nevzniklo,“ dodává dvojice v tiskové zprávě.

Vyšlo 13. února na Bad Names.
bandcamp

Zapomělsem – Jesnou

Jesenický písničkář Aleš Macenauer alias Zapomělsem přichází po dvouleté odmlce s novou deskou pojmenovanou Jesnou. Skladby formou kolážových střípků vypráví o zapáleném nočním městě, nad kterým létají kosmické lodě, o vnitroblocích, do nichž padají hvězdy, a nad kterými duchové na střechách šeptají, že budeme opilý. Zapomělsem tady nabízí momenty magického realismu v době všudypřítomného cynismu.
Zvukově hravá deska vychází z indie-folkových kořenů, je však zabalená do elektronických aranží. Desku mixoval Tomáš Havlen z post-hudby. „Pracovní koncept sice dlouho byl „soft techno hard feelings“ ale nakonec z toho vylezlo spíš smutný disko,“ říká Aleš Macenauer alias Zapomělsem o své novince.

Vyšlo 22. února na Indies MG.
spotify

Zrní – Široko daleko

Kladenská skupina Zrní se vrací s novou deskou Široko daleko, která je sedmý zářezem v jejich diskografii. Vrací se na ni ke svým kořenům, deska neobsahuje téměř žádné samply ani elektroniku a je plná života a odkazů na šedesátkové kapely, které Zrní poslouchali v začátcích, kdy ještě hráli na ulici.
„Na týhle desce jsme zužitkovali všechny svoje dosavadní muzikantský zkušenosti a vrátili se zpátky někam tam, kde jsme začínali, když jsme kapelu zakládali. Tehdy to byla čirá euforie z hraní a z kamarádství, touha skládat veselý hipísácký písničky, šířit radost ze života. Kladenský děti květin. A to je duch i tohohle alba,“ prozrazují Zrní o albu, které s nimi natáčel Ondřej Ježek. Od března Zrní s deskou vyráží na turné, jehož vyvrcholením budou podzimní křty 26. října na brněnské Flédě a 1. listopadu v pražském Lucerna Music Baru.

Vyšlo 17. února vlastním nákladem skupiny.
spotify

Výběr z novinek z české scény přináší Karel Veselý. Sledujte další kurátorovaný obsah na Facebooku.