Výběr Vinyly
alba září 2023

Která alba z české scény by vám neměla uniknout v září 2023?

Tomáš Palucha – Rauš

Před deseti lety debutovali splitem a následující rok vydali debut Špinavá hra. Původně duo, nyní plnokrevná kytarová kapela Tomáš Palucha měla od začátku jasně vymezené teritorium, který byla hypnotická kytarová hudba – po něm se ale vždy pohybovala s naprostou svobodou. Novinka Rauš je toho dalším důkazem. „Rauš je nezbytně krátkej a pomíjivej okamžik transu a radosti, něco jako pobyt člověka na tomhle světě. Pomíjivej záblesk lásky. Zároveň je to princip jednoduchýho rokenrolu, ke kterýmu se na týhle desce trochu víc vracíme,” říká Jan Tomáš k názvu desky.
Dalšími členy kvarteta jsou Libor Palucha (Kovadlina, Repelent SS), Tomáš Vondra (Orient) a bubeník Vítek Chaloupecký (Rutka Laskier), který s kapelou začínal jako člen koncertní sestavy, aby se v ní usídlil se vším všudy. Hosty Rauše jsou Todd Nesbitt, Dominik Pilnáček a Soňa Amranová. Za grafickým ztvárněním alba stojí výtvarník Štěpán Adámek.

Vyšlo 21. září na Day After.
bandcamp

Oswaldovi – Across The Borders We Build

Po letech hraní ve dvojici Andrea Rottin (kytara, zpěv) a Kateřina Malá (bicí, zpěv) se projekt Oswaldovi rozrostl na nové desce na trio. Baskytarista Adam Šťasta (Or, Tábor, Dimitar) posouvá materiál na novince Across The Borders We Build vstříc výrazně kapelnějšímu stylu. S deskou Oswaldovi přichází po dlouhých šesti letech, do kterých se vešlo období intenzivního koncertování po celé Evropě nebo turné po Mexiku. Základy novinky vznikaly ještě za pandemie a nahrávala se třeba v opuštěném pražském klubu Underdogs nebo v italském Trevisu.
Oswaldovi debutovali v roce 2015 na albu Bright Lights Showed Them Up a tady začala jejich dobrodružná zvuková cesta, na níž absorbovali vlivy psychedelického rocku, tuarežského blues, spaghetti westernových soundtracků, jihoevropského folku i dronového minimalismu. V sedmi skladbách nového alba Across the Borders We Build do něj přibývají častější zneklidňující hlukové pasáže, konají se tu i občasné výlety do tvrdších hudebních žánrů.

Vyšlo 8. září na Korobushka Records.
bandcamp

Šimanský Niesner – Jako doma

Svému rodnému Přerovu věnovala nové album dvojice Šimanský Niesner. Na Jako doma mapují své vyrůstání ve městě, které poznamenala necitlivá asanace během socialismu –
tradičně ale zůstávají v médiu kytarového vybrnkávání a obejdou se bez vokálů. Je to jejich třetí společný počin, Tomáš Niesner je posledním držitelem Vinyly za sólový počin Bečva.
„V češtině je fráze, kterou říkáme někomu, kdo vás přijde navštívit: „Chovej se jako doma.“ Ale ve skutečnosti to není tvůj domov, je to vždycky jen „jako“ domov. Takhle přesně jsme se cítili v našem městě. Měl to být náš domov, ale nikdy jím nebyl,“ vysvětluje Jakub Šimanský jméno nové desky.

Vyšlo 18. září na Korobushka Records.
bandcamp

Něco něco – Třetí

O co lakoničtější název, tím silnější sdělení. Témata empowermentu, mentálního zdraví nebo nesmyslnosti kultu mládí, to řeší dvojice Něco Něco na své třetí řadové desce. Textařka, hudebnice a zpěvačka Alžběta Trusinová a producent a multiinstrumentalist Tomáš Tkáč na ní dovedně střídají obrazotvornost a poetično s přímočarostí. Osmdesátkový synth pop se místí s post-punkem a moderní elektronickou produkcí, stejně zásadní jsou ale příběhy o hledání svého poslání, o boji se svými strachy a pochybami i čistou radostí, euforií a nalézáním důvěry v sebe sama.
Texty na desce Třetí jsou otevřenější než na předchozích dvou albech. „Vždycky jsem zpracovávala osobní témata, ale tentokrát jsem je nijak nezaobalila. A naservírovala je se stejnou syrovostí, s jakou je vnímám já,“ říká k desce Trusinová a Tkáč dodává: „Myslím, že se naše hudební i osobní partnerství dobře doplňuje. Tím, že spolu trávíme čas i mimo kapelu, máme možnost vše neustále probírat a posouvat tak celou věc dál.“ Brněnský křest desky Třetí proběhne 3. 10. v Kabinetu Múz, pražský v Kasárnách Karlín 19. 10.

Vyšlo 22. září na Divnosti.
bandcamp

Válek Merta Tarnovski – Metal

Na albu Metal se potkalo trio českých hudebních experimentátorů Petr Válek, Ondřej Merta a Jára Tarnovski. Vzniklo během jejich rezidence v Divadle 29 v Pardubicích a vychází na anglickém labelu Flaming Pines, který se zabývá současnou experimentální hudbou.
Je to nahrávka plná pohybu, oděrů, vibrací a střetů a zachycuje spontaneitu a drsnost společné performance. Petr Válek se pohybuje mezi výtvarným uměním a hudbou, jeho doménou jsou vlastnoručně vyráběné hlukové nástroje. Tarnovski je známý z Gurun Gurun, Wabi Experience nebo IQ+1. A Ondřej Merta je spoluzakladatel Bastl Instruments a působil v projektu Hugo & Zoe nebo v kolaboracích s Oliverem Torrem a Tomášem Niesnerem.

Vyšlo 29. září na Flaming Pines.
bandcamp

Výběr z novinek z české scény přináší Karel Veselý. Sledujte další kurátorovaný obsah na Facebooku.