Výběr Vinyly
alba duben 2022

Která alba z české scény by vám neměla uniknout v dubnu 2022?

Tomáš Niesner – Bečvou

Kytarista Tomáš Niesner působil v projektech Unna nebo Vlněna a často také hraje s Jakubem Šimanským. Bečvou je jeho čtvrtý sólový albový počin ve čtyřech letech. Nahrávka je cestovním deníkem po březích řeky Bečvy inspirovaný knihou německého filmaře Wernera Herzoga O chůzi v ledu. Řeku u níž Niesner vyrůstal v Přerově před dvěma lety postihla environmentální katastrofa a nahrávka je pokusem, jak se s ní vyrovnat.
K akustické kytaře tentokrát Niesner přidává i modulární syntezátory a také terénní nahrávky natočené u řeky. Dronový minimalismus střídá s kytarovými vyhrávkami a náladou se pohybuje mezi zoufalstvím a nadějí. O desku se postaralo slovenské kazetové vydavatelství Warm Winters Ltd. a už o ní psal i anglický web Quietus.

bandcamp
Vyšlo 1. dubna na Warm Winters Ltd.

David Pomahač – Neviditelný

Zpěvák, skladatel, multiinstrumentalista a bývalý člen dvojice Kieslowski natočil své druhé studiové album inspirované H. G. Wellsem, dystopickými sci-fi romány a historkami lidí kolem sebe. Davidovi Pomahačovi s nahrávkou výrazně pomohl Martin Hůla aka Martin Tvrdý nebo Bonus – vznikala jako společná studiová improvizace a Hůla je tudíž v roli producenta i spoluautora.
„Nejlepší věci v životě jsou neviditelné,“ říká k desce Pomahač. „Vzduch, který dýcháme, příběhy psané mezi řádky, láska sama. Dokonce i inspirace se čerpá z nějaké nehmotné sféry. Někdy jsem pak neviditelný sám sobě – těžko čitelný, neuvědomuji si své motivace, přehlížím znamení – ale pak se poznávám ve vypravování příběhů ostatních lidí. Neviditelný je prostředkem ke zpracování těchto podnětů.“ Limitovaná číslovaná verze vinylu Neviditelný v počtu sta kusů obsahuje prémii v podobě dubové verze desky z dílny Martina Hůly, Petra Kloučka a Tomáše Karáska aka Gaexe.

Vyšlo 19. dubna na Minority Records.
rozcestník ke stream službám

Dukla – Moře vnitrozemí

Pražská kapela Dukla je aktuálně už jen trio. Pět písní z nového EP psali Lukáš Vydra, Josef Hradilek a Jáchym Krohe společně ve svém domácím studiu a větší prostor tentokrát dostaly taneční beaty, syntezátory a jiné klubové prvky. Podle kapely odráží Moře vnitrozemí „touhu po dálce, po úniku z města, z vnitrozemí, třeba až k oceánu“.
Na skladbu Dny vznikl klip pod taktovkou režiséra Kryštof Doležala, členové Dukly se v něm v duchu ústředního tématu desky vypraví do prosluněné Barcelony, ale možná je to celé jen počítačový trik. Lukáš Vydra v písni zpívá mimo jiné i verše Mejly Hlavsy. Deska se křtila na konci dubna v Praze, ten brněnský proběhne 12.5. v Kabinetě múz.

Vyšlo 7. dubna na Teargarten.
bandcamp

Kounovsky – Live Forever

Dříve zásoboval beaty české rappery jako jsou Smack, Idea nebo Robin Zoot a říkal si Gruzo, teď se producent Josef Kounovský vrátil ke svému občanskému jménu. Souvisí to s proměnou stylu – na debutové desce pod hlavičkou Kounovsky se vydává do krajin zadumaného trip hopu. „Melancholie řítící se s duněním zlámaných beatů do pozitivní zatáčky. Introspektivní texty skryté za fráze o lásce. Třicet tři minut kultivované špíny a osochané distorze,“ slibuje tisková zpráva.
Kounovsky také poprvé ve svých skladbách zpívá, byť hlavní vokál má jen v jediné písni. Kromě něj se za mikrofon postavili třeba také Ginny Andro (alter-ego Daniela Šubrta z The Drain), Barbora Novotná z bluesrockových Mulholland Blue a elektronický písničkář toen. Album je zatím dostupné na streamovacích službách, vinyl by měl být v létě.

Vyšlo 8. dubna vlastním nákladem.
bandcamp

Výběr z novinek z české scény přináší Karel Veselý. Sledujte další kurátorovaný obsah na Facebooku.