Výběr Vinyly
alba březen 2022

Která alba z české scény by vám neměla uniknout v březnu 2022?

Gurun Gurun – Uzu Oto

Kolektiv Gurun Gurun zaměřující se na experimentální a improvizovanou hudbu nevydává desky zase tak často. Kvartet složený ze zkušených hudebníků domácí nezávislé scény Federsel/Tomáš Procházka (B4), Ondřej Ježek (OTK), Jára Tarnovski (IQ+1) a Tomáš Knoflíček byl za předchozí album Kon B nominovaný ve Vinyle v roce 2015, novinka Uzu Oto je teprve jejich třetí dlouhrající nahrávkou za dvanáct let existence.
Uzu Oto vzniklo na pěti různých koncertech, Gurun Gurun ji ale nepovažují za koncertní desku. Na vzniku se podíleli i japonská zpěvačka Cuushe, experimentátor Asuna a obal vytvořil umělec a zvukový anarchista Petr Válek. O vydání desky se postaralo vydavatelství Buh Records, které sídlí v Limě, hlavním městě Peru.

Vyšlo 11. března na Buh Records.
bandcamp

Laokoon – Šperk

Brněnské duo Laokoon ve složení Jiří Machů (beaty) a Mikuláš Hamerla (vokály) míchá experimentální rap s avantgardou a post-punkem, hlavní protagonisté předtím působili v projektech Sekvoye a Killiekrankie. Jejich druhé studiové album původně mělo být jen EP, ale těsně před odevzdáním na mastering shořelo spolu s pevným diskem. Dvojice tak musela začít natáčet znovu.
„Obsahově se album poměrně pročistilo. Je to taková naše srozumitelnější verze než ta, kterou jsme prezentovali doposud,“ říká v Headlineru beatmaker Hamerla. Novou desku Laokoon pokřtili v polovině března na první večeru nového klubového večera Pulz v Paláci Akropolis. O obal desky s dvanácti mravenci (odpovídá počtu skladeb na Šperku) se postarala výtvarnice Markéta Staňková.

Vyšlo 18. března na Korobushka records.
bandcamp

Pacino – Sedm světů

Za svoji poslední nahrávku Půl litru země dostala trojice Pacino v roce 2017 Vinylu v kategorii album roku, ale cenu si převzít nepřišli. Na pokračování se čekalo pět let, na Sedm světů trojice ze severu Moravy i nadále navazuje na power-rockové kapely z osmdesátkové indie scény jako byli Husker Dü nebo Mission of Burma. Slyšet jsou ale i vlivy emo punku nebo devadesátkové altenativy.
Pacino ve složení Tomáš Veliký, Kuba Lasota a Radomír Szajter si desku natáčeli sami v domovské scéně v ostravském Klubu Brno. O design obalu a fotografii se postarala Kateřina Miturová. Vydání desky na labelu Stoned to Death předcházely singly Spi a Pes. Kromě digitální verze je k dispozici i vinyl.

Vyšlo 28. února na Stoned to Death.
bandcamp

Obligatne – Monológ spásy

Mozkem tříčlenné kapely Obligatne je v Brně usazená slovenská skladatelka, zpěvačka a kytaristka Kristína Mindová. Hudebním tělem jsou pak baskytarista Štěpán Havel a bubeník Jan Čuma, který je zároveň členem skupiny mmnk. Původně sólový projekt Kateřiny spadající do kategorie bedroom písničkářství se v trojici rozrostl na kapelu operující mezi jazzem, soulem a indie popem.
Svůj debut Monológ spásy Obligatne v tiskové zprávě připodobňují ke „kapelám Alfa Mist nebo českým Nerez, zatímco hluboce osobní texty se dotýkají podobných témat, jako které otevírá Courtney Barnett nebo Father John Místy“. Obligatne desku pokřtili na konci března, v červenci je čeká vystoupení na Full Moon Stage na Colours of Ostrava.

Vyšlo 18. května u Kabinet Records.
spotify

Výběr z novinek z české scény přináší Karel Veselý. Sledujte další kurátorovaný obsah na Facebooku.