Výběr Vinyly
alba duben 2023

Která alba z české scény by vám neměla uniknout v dubnu 2023?

Parta vynikajících lidí – Je krásný

„Krásné, ale často krátké momenty života i změna coby nosný prvek.“ Tak charakterizuje témata své druhé studiové desky Je krásný pražská skupina Parta vynikajících lidí. Tu tvoří šestice Zdeněk Lichnovský (zpěv a kytara), Jiří Polák (kytara), Jakub Chaba (basa), Martin Nouza (bicí), Tereza Pecháčková (zpěv) a Štěpán Růžička (klávesy), na desce se ale výrazně podíleli i producenti Tomáš Havlen (post-hudba) a Tomáš Tkáč (něco něco). Na labelu Divnosti druhého jmenovaného deska vychází.
„Klasická veřejná terapie v čase, přijetí sebe sama se vším všudy,“ říká o nové desce frontman Zdeněk Lichnovský. Parta vynikajících lidí debutovala v roce 2020 deskou Kam chceš jít, když nejlíp je tady. Album vychází nejprve digitálně, v květnu bude dostupný také vinyl. Pražský křest desky Je krásný proběhne 18. 5. v Bike Jesus, brněnský je naplánován na 31. 5. v Kabinetu Múz. Parta vynikajících lidí chystá na letošní rok několik koncertů, včetně festivalových setů na Festivalu pro židovskou čtvrť Boskovice nebo na Vlčkovice festu.

Vyšlo 21. dubna na Divnosti.
bandcamp

Khoiba – Vertical Urgencies

Khoiba jsou Ema Brabcová a Filip Míšek a jejich hudební projekt vloni oslavil dvě dekády od svého vzniku. Introvertní písničkářství desek Nice Traps a Mellow Drama patří do kánonu domácí alternativy. Po roce 2008 je v historii kapely ale také skoro jedenáct let dlouhá pauza, vrátili se v roce 2019 s eponymní deskou. Novinka Vertical Urgencies začala vznikat již v roce 2019 po vydání předchozí nahrávky, přípravy přerušila pandemie. Filip Míšek mezitím vydal druhou sólovku Unbelievable Friendship, Ema zase začala více experimentovat s krabičkami a loopery. Natáčení pokračovalo v roce 2021, kdy Khoiba vydala singl Soklosar.
Nové album Vertical Urgencies se podle tiskové zprávy „dostává pod povrch, odemyká emoce a reakce, které byly zavřené pod pokličkou“. Název není náhodný. „Vertikalita je motiv, který se objevuje takřka v každé písni na desce,“ vysvětluje Ema Brabcová. „Představuju si procesy, co mají vertikální povahu a jsou naléhavé. Jsou to ty tělesné, které si asi každý dokáže představit ?, anebo ty netělesné – z podvědomí do vědomí, zaplavení emocemi, náhlé zamrznutí…“ Natáčelo se ve studiu Faust a Khoiba si vše kolem desky obstarala tradičně sama. Autorkou fotografie na obalu je Adéla Havelková.

Vyšlo 4. dubna vlastním nákladem kapely.
bandcamp

Divo Institute – Divo Institute

Eponymním debutem se představuje čtveřice Divo Institute, v jejímž čele stojí pankáč, (prokletý) básník, zpěvák a rapper Walkman G alias Johnny Násilník. Místo rapu míří tentokrát do punkem načichlého techna, hypnotického blues a tanečního western rocku. Klíčovým slovem je tady „tranz“, do kterého mají spolu s kapelou propadnout i posluchači a platí to jak o intenzivních koncertech i domácím poslechu.
Každý z čtveřice Násilník, Pepsi, Domp a Kilián pochází z různých prostředí a scén, stejně na sebe ale různě naráželi, až z toho byl společný projekt. Jehož jméno odkazuje na lucemburského dadaistu Marka Diva, na jehož kolínském domě první tři jmenovaní brigádničili a přitom vznikla kapela. Debut Divo Institute vykrystalizoval během dvou let za covidových časů a nahrávalo se v červnu 2022 u Amáka v Golden Hive Studios. Autorem graficky výrazného ilustrovaného a vícestránkového bookletu, který podtrhuje celé vyznění alba, je Filip Smrž. Vydání alba předcházely singly Arktida, Jana a Tranz Karla Brauna. Vyšlo digitálně i na vinylu.

Vyšlo 21. dubna na Kabinet Records.
bandcamp

P/\ST – Tinnitus

Rapoví experimentátoři P/\ST (@past.praha) se hlásí s novou deskou Tinnitus, která vyšla poslední březnový den. Rap bez pózy, abstraktní beaty a texty i něčem. Na jejich třetím studiovém počinu hostují 6Polnic, Cheso Kriss, Jen Hovorka a Gambrz Reprs. O mix a master se postaral GAEX, cover měl na starost Paul Gate a Patrik Borecký. Album uvedl výpravný klip k titulní skladbě.
P/\ST jsou Dan Kranich a Ivo Sedláček. Skupina vznikla na katedře alternativního a loutkového divadla DAMU v Praze, kde spolu studovali. Dostali se do finále Startéru Radia Wave, v roce 2019 debutovali deskou /Expedice do vnitrobloku\ a následně dostali cenu za objev roku v cenách Vinyla 2019. V roce 2020 získali Cenu divadelní kritiky za hudební doprovod divadelní inscenace Šílený Herkules, skladby pak vyšly na druhé desce Hybris.

Vyšlo 31. března vlastním nákladem skupiny.
bandcamp

Marie Puttnerová – Laila Tov

Zpěvačka Marie Puttnerová se pohybuje na české hudební scéně už dekádu a půl. Působila v projektech Jablkoň, Půljabkoň a Zvíře jménem Podzim. Laila Tov je její debutové sólové album, které natočila s britským producentem Eddie Stevensem a dvěma hudebníky, s nimiž v posledních letech vystupuje i koncertně – Martinem Novákem (Robert Křesťan & Druhá tráva, Lanugo, Blue Shadows, Jaromír Honzák Quintet, Baromantika, David Dorůžka Trio) a Petrem Uvirou (Ladě, Heimat, Jitka Šuranská, Vladivojna la Chia). Autorsky se na něm kromě již zmíněných podílel i Vlastimil Třešňák, který je autorem čtyř textů. Deska obsahuje i zhudebněný text Jana Zahradníčka.
„Potřebovala jsem znovu otěhotnět, aby se kolo nahrávací mašinérie dalo do pohybu. Písně vznikaly v posledních deseti letech, stačil však jeden týden, několik emailů a telefonátů, abychom pak za „pět minut dvanáct“ natočili to, po čem jsem tolik let ve skrytu duše toužila. Je to neuvěřitelně vzrušující jízda,“ říká Marie Puttnerová ke své debutové desce. Křtít se bude 15. května ve vršovickém Vzletu, kde budou také hosti hosté Mirek Kemel a Vladimír Javorský.

Vyšlo 28. dubna na Animal Music.
https://marieputtnerova.cz/

Ohm Square – /0

Jan Čechtický (Jan 2) a Charlotte Fairman (Charlie One) se vrací pod hlavičkou projektu Ohm Square, jehož historie sahá hluboko do devadesátých let. Nové album vychází devět let po posledním dlouhohrajícím počinu A Curious Place Between Souls And Atoms, skupina se ale příležitostně připomínala kratšími formáty, jako třeba loňským EP Can’t believe I’ve still got a headache. Na /0 s dvojicí spolupracoval klavírista Mirek Lacko a nově také elektronický hudebník Oliver Torr, který má Vinylu z roku 2021. O grafiku se postaralo studio Any Made.
„Jedná se spíše o hořkou čokoládu z klasických bobů, než o sladkou cukrovinku…“ prohlašují Ohm Square o nové desce, kterou jim pomohli zafinancovat také fanoušci na portále Hithit. Novinku předznamenal mrazivý sci-fi klip Happy?, který natočil Jan Drozda. První křest je ohlášený 12. května do brněnského Kabinetu múz, ten pražský je zatím obklopený tajemstvím.

Vyšlo 28. dubna vlastním nákladem skupiny.
bandcamp

Výběr z novinek z české scény přináší Karel Veselý. Sledujte další kurátorovaný obsah na Facebooku.