Výběr Vinyly
alba květen 2023

Která alba z české scény by vám neměla uniknout v květnu 2023?

Krajina Ró – Mlhoviny

V projektu Krajina Ró se potkali zkušený hudebník Michal Němec z Jablkoně s triem The BladderStones a zpěvačkou Annou Břenkovou. Jejich druhé studiové album Mlhoviny vyšlo u vydavatelství Indies Scope. Desku s kapelou natáčel Ondřej Ježek ve studiu Jámor. „Mlhoviny jsou albem barevným, místy rockově úderným, jinde zase až romanticky křehkým, ale především albem písničkovým,“ vzkazuje tisková zpráva k desce.
Prvotním impulsem pro tvorbu Krajiny Ró je dialog Michala Němce a o dvě generace mladšího kytaristy Tomáše Frolíka. Debutovali v roce 2020 deskou Hotel Blázen. „Na první desce jsme se s Michalem ještě očuchávali, postupně jsem ale po jeho boku autorsky vyrostl. V té obrovské databázi připravených riffů mně pomohl se zorientovat, vybrat to pravé a umožnit mně posunout to dál. Hudbu jsem díky němu začal vnímat z širší perspektivy,“ říká Tomáš Frolík. K textům na nové desce přispěla také Anna Břenková, na aranžích skladeb se podílela celá kapela. Křest alba Mlhoviny je naplánován na 20. září 2023 do pražského Paláce Akropolis.

spotify
Vyšlo 28. dubna na Indies Scope.

Zmar – Napořád

Dark-hardcorová čtveřice Zmar vydala své druhé studiové album Napořád u kanadského labelu Zegema Beach a německé distribuce Dingleberry. Deska textově reaguje na sociální problémy současnosti, zejména nárůst ultrakonzervativních hnutí a zločinů z nenávisti a všudypřítomný zmar posledních covidových a válečných let.
„Pražská kapela míchá skrmz s apokalyptickým black metalem a post-rockem a hudbu, která má domov ve sklepích, nafukují do rozměrů filmového bijáku, aniž by přitom ale kompromitovali její zuřivou intenzitu,“ napsal o desce americký portál Stereogum. Album s kapelou nahrával Jaroslav Příhoda, masteroval Amák Golden. Obal desky má na svědomí Petr Bláha. Album propagovalo video k singlu Báječné místo. ZMAR podpoří novou desku sérií koncertů po Evropě se spřátelenými Nulajednanulanula. V Praze vystoupí v Café na půl cesty s Ostraca a Nidare 23. července.

bandcamp
Vyšlo 10. května na Zegema Beach / Dingleberry.

Moonspotter – Introverti zemřou sami

Moonspotter je hudebním projektem audio-vizuálního umělce, designéra a reklamního režiséra Petra Adamce, dříve známého pod pseudonymem Subject Lost. Experimentální beaty zůstaly, nově k nim Adamec přidává melancholické české texty. Deska prozkoumává téma introvertního pohledu na svět. V jedenácti skladbách kombinuje trip-hop, dub, shoegaze a post-rock a hlavně objevuje limity vlastního hlasu, stejně tak jako kam se dá zajít v textech, aniž by se musel opírat o klišé současné hudby.
„Každý track je složený tak, aby se na něj dalo pomalu tančit po bytě a zároveň pochybovat o sobě a být s tím naprosto v pořádku,“ dočteme se v tiskové zprávě. Na nahrávce Introverti zemřou sami si Moonspotter obstaral úplně všechno – od hudby, produkce, přes master a mix až po obal. Žádný div, že nahrávka vychází na jeho labelu The Little Universe.

bandcamp
Vyšlo 15. května na The Little Universe.

Anna Vaverková – Pozdravy z polepšovny

V Berlíně usazená indie-popová písničkářka Anna Vaverková debutuje dlouhohrajícím albem Pozdravy z polepšovny. Na brněnském labelu Kabinet Records vyšlo v digitálním formátu poslední květnový pátek, na vinylu se objeví v listopadu. Album vznikalo v průběhu roku 2022 v berlínském nahrávacím studiu L.A. Recordings za finanční podpory německého fondu Initiative Musik. Ve studiu byl společníkem Anny Vaverkové producent Liam Blomqvist. Nahrávku doprovází témata a pocity nejistoty a obav, které odkazují na politické dění z počátku roku 2022. Deska ale postupuje od nihilismu a závanu dadaismu až ke znovupoznání lásky.
Anna Vaverková momentálně působí v Berlíně, kde se svými spolužáky z univerzity BIMM Berlin dali v roce 2018 dohromady kapelu The Flavians. S tímto uskupením se podívala mimo jiné na festivaly Glastonbury nebo Reeperbahn. Během covidu začala ze stesku po domově a nespokojenosti s texty v angličtině psát písně ve svém rodném jazyce. Její debutové EP Roztomilá Holka z roku 2022 jí vyneslo nominace na tři hudební ceny – Vinyla pro objev roku, Apollo pro nejlepší singl roku 2022 a Ceny Anděl v kategorii Alternativa a Elektronika.

spotify
Vyšlo 26. května na Kabinet Records.

Bols/slob – Esoteric Garden

Pražský producent a rapper Bols/slob přichází s albem Esoteric Garden, o něž se postaral berlínský label Soul Feeder. Nahrávka reflektuje jeho cestu od hip hopu k elektronice až k hyperpopu. Bols/slob debutoval v roce 2017 nahrávkou Extravaganza a má za sebou také několik EPček. Objevil se na kompilaci Future Jiskří i desce Toyota Vangelis, spolupracoval také s Viah nebo Tea Sofia.
„Na své první dlouhohrající desce převrací Bols/Slob psaní hudby v „safe space“, kde si může připomínat a reflekovat své minulé zkušenosti. Každá skladba na Esoteric Garden je spojená s konkrétní vzpomínkou,“ dočteme se v tiskové zprávě. Esoteric Garden je soudržný poslechový zážitek, kde všechny jednotlivé skladby fungují jako samoúčelné zvukové vyprávění i jako kapitoly většího, propojeného příběhu.

spotify
Vyšlo 29. května na Soul Feeder.

Výběr z novinek z české scény přináší Karel Veselý. Sledujte další kurátorovaný obsah na Facebooku.