Výběr Vinyly
alba listopad 2020

Která alba z české scény by vám neměla uniknout v listopadu 2020?

Billow – III

Dreampopové trio z Veselí nad Moravou a jejich třetí počin, který znovu vychází na slovenském (původně kazetovém) labelu Z Tapes. Ta navazuje na loňské album Seascape a debutovou desku Maps z roku 2017, ale je podle kapely o něco elektroničtější i písničkovější. „Hlavním tématem desky jsou lidé, které jsme ztratili nebo zmizeli z našich životů,“ řekla o albu zpěvačka Lenka Zbořilová.

https://billow-out.bandcamp.com/album/iii
Vyšlo 10.11. na Z Tapes.

Květy – Květy Květy

Dvacet let na scéně oslavují brněnské Květy devátým studiovým albem. S novým bubeníkem Jakubem Kočičkou jsou po delší době zase v kvartetu, což posouvá jejich zvuk k rockovějšímu výrazu. Jako tradičně Květy natáčely s Ondřejem Ježkem. „Ty písně jsou o tom, jak se snažím se nebát. A taky o tom, že jediné, co má váhu, jsou mezilidské vztahy,“ říká autor písní Martin Kyšperský. Květy vyhráli Vinylu v roce 2012 za Bílé včely.

Vyšlo na Indies Scope 17.11.

Lenka Dusilová – Řeka

Nová deska pražské zpěvačky vzešla ze spolupráce s producenty Petrem Ostrouchovem a Aid Kidem (Zvíře jménem Podzim). V roli spoluautorů se na ní podíleli Martin E. Kyšperský, Jakub König nebo Dorota Barová a v jedné z písní zpívají také Monika Načeva a Iva Bittová. „Jmenuje se jednoduše ŘEKA, protože metaforicky odráží různorodou dynamiku a vlastnosti systému, který je ovlivňován svým okolím – terénem, počasím a přirozenými i nepřirozenými ději v krajině. Tímto je každá „řeka“ jedinečná“, vysvětluje Dusilová název desky.

Vyšlo 6.11. na Animal Music.

Povodí Ohře – Dva trámy na kříž

Druhá deska držitelů Vinyly za rok 2018. Na Dva trámy na kříž se pětice z Chebu vrací na místa s fatalistickým nádechem, kde pravděpodobně už nečeká mnoho dobrého – ale kapele se tam daří dolovat nesmírnou energii. „Je o příhraniční spolupráci, obdělávání země a zápase křesťanů s dobovou totalitou pod uměleckým vedením básníka Zdeňka Rotrekla, zasazené do krajiny Povodí Ohře,“ říká k desce textař a zpěvák Sisi.

https://povodiohre.bandcamp.com/album/dva-tr-my-na-k
Vyšlo 6.11. na Naše desky.

Pris – Kopřivy

Od debutu Naše večery z roku 2018 se Pris (Lukáš Grygar a Tomáš Tkáč) rozrostli o jednoho nového člena (bubeníka Jonáše Kucharského) a novinka Kopřivy se tak může pochlubit robusnějším zvukem. „Vydání desky na podzim 2020 může vzbuzovat dojem, že Kopřivy reagují na současnou situaci. Spíš než bezprostřední reakce na konkrétní události se však na albu odráží tušení nevyhnutelného,” komentují Pris v tiskové zprávě.

Vyšlo 11.11. na Divnosti.

Slowmotiondancer – Empathy

Dominik Gajarský opečovává svůj projekt Slowmotiondancer už několik let, ale dosud s ním vydal jen EPčko nazvané Lifesaver a v roce 2014 desku Life Is Fine. Teprve po šesti letech přichází s dalším albem nazvaným Empathy, o jejíž vydání se postaral label čínský label Genome 6.66 Mbp. „Duchařské broukání k sobě do strohých aranží někde mezi nudou a touhou,“ popisuje desku tisková zpráva.

Vyšlo 15.11. na Genome 6.66 Mbp.

Výběr z novinek z české scény přináší Karel Veselý. Sledujte další kurátorovaný obsah na Facebooku.