Zprávy o nevratných změnách na naší planetě, hrozbě šestého hromadného vymírání nebo oteplování oceánů se denně valí ze všech stran, až má člověk pocit, že žije v dystopickém sci-fi filmu. Environmentální krize se stala globálním tématem číslo jedna. Na některé obyvatele dopadá s intenzitou hořícího meteoritu a uvrhává je do hlubokých depresí, miliony jiných vyrážejí do ulic protestovat s cílem probudit své vlády z nečinnosti. Vedle toho nezanedbatelný počet lidí stále procesy spojené s klimatickými změnami popírá. Jedno je ale jisté: téměř každý si o environmentální krizi něco myslí. Ozvuky debat o stavu planety lze nalézt také v populární hudbě, a to jak v písních z nejvyšších příček hitparád, tak v těch z alternativní scény. Jako „hudba ekologické uvědomělosti“ se dá charakterizovat tvorba islandské zpěvačky Björk, která na albu Utopia sní o „druzích ptactva, které nikdo nikdy nespatřil“, ale varuje před „toxickým nádorem pod zemí“. Baltimorské duo Matmos zase na desce Plastic Anniversary tematizuje stopadesátileté výročí od uvedení prvního celuloidu na trh, přičemž upozorňuje na tuny nerecyklovatelných plastů v oceánu. Americký producent Oneohtrix Point Never na albu Age Of přemítá nad dobou antropocénu, kdy se člověk stal činitelem nevratných procesů. Pro veškerý „environmentální pop“ platí jedno: je to hudba tak intenzivní, že se její poselství dá jen těžko ignorovat.
Večerem provedou hudební publicisté Miloš Hroch (A2larm, Aktuálně.cz, Respekt), Pavel Turek (Respekt) a Karel Veselý (nezávislý publicista).
Pavel Turek (*1979) je hudební publicista působící v redakci časopisu Respekt. Ačkoli získal doktorát v oboru teorie fotografické a multimediální tvorby, ze všeho nejvíc je Pavel Turek asi hudební publicista. Jistý pro něj formativní čas se podílel na chodu časopisu Živel. V průběhu let pak publikoval v Rock & Popu, Reflexu i MF Dnes. Spolupracoval s Radiem Wave. Spoluzakládal obrazový magazín Komfort. V letech 2007–2009 pracoval pro server Aktuálně.
Miloš Hroch (*1989) je nezávislý hudební publicista. Působí na Katedře mediálních studií FSV UK. Pravidelně publikuje v kulturním čtrnáctideníku A2, na serverech Aktuálně a Alarm, v hudebním časopisu Full Moon, týdeníku Respekt nebo Salonu Práva. Na Radiu Wave (ČRo) moderuje hudebně-kritický magazín Komplex a pořad o DIY scéně Špína. Je editorem knihy Křičím: „To jsem já.“ Příběhy českého fanzinu od 80. let po současnost (Page Five, 2017).
Karel Veselý (*1976) je hudební publicista a spisovatel. Je autorem knihy Hudba ohně (2010) a románu BombaFUNK (2017). Jako spoluautor knihy Planeta Nippon (2017) byl nominován na Magnesii Literu v kategorii publicistika. Podílel se na knihách Kmeny, Kmeny 90 a Made in Japan. Je členem redakce časopisu Full Moon a ČRo Radio Wave. Dále publikuje na serverech Aktuálně, Alarm nebo Salon.
Vstupné: 100 Kč (na místě) Akce je součástí Průběžného festivalu Vinyla. Projekt Hudebních cen Vinyla 2020 finančně podporuje Ministerstvo kultury ČR, statutární město Brno a hlavní město Praha.